Cum stergi continut furat din google

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am fost intrebat de multe ori cum se poate sterge din google un site care iti fura continutul de pe site, plus ma aflu si eu in aceasta situatie.
Toata lumea fura continut online si ne simtim bine cand o facem pentru ca nu trebuie sa mai muncim sa scrie acel articol, sa facem acea poza sau video, dar cand ni se intampla noua, nu ne simtim bine, chiar ne enerveam foarte tare.

Acest user de pe arena @snyperul fura continut de pe roforum si dupa discutia cu el online, chiar este nesimtit.

Varianta 1.
Contactezi adminul la site si il rogi sa stearga continutul. Daca gasesti unul ca cel de mai sus, nu ai sanse. In unele cazuri functioneaza si totul se termina repede si fara probleme.

Varianta 2.
Daca varianta 1 nu a functionat, contactezi firma de hosting sau firma care a inregistrat domeniul. Aceste info le poti gasi pe site-uri de whois, iar unul dintre ele este who.is.
Trimiti mesaj catre firma unde explici situatia si oferi print si link catre continutul furat, atat de la tine pe site cat si la cel care fura.
Unele firme raspund imediat la astfel de cereri si chiar se implica, insa majoritatea iti cere ordin judecatoresc pentru a sterge contintul sau a notifica userul.

Varianta 3.
Faci cerere la google pentru a sterge contintul. Este un proces greoi si care nu da rezultate in toate cererile. Daca nu esti firma mare si bani de cheltuit, atunci slabe sanse ca acel rezultat din google sa fie scos/sanctionat repede.
Cereri la google puteti face aici:
https://www.google.com/webmasters/tools/dmca-notice?rd=1
https://www.google.com/webmasters/tools/removals?pli=1
https://www.google.com/webmasters/tools/dmca-notice?complaint_type=circumvention&pli=1&rd=1

Varianta 4.
Aceasta este varianta care da rezultate rapide si site-ul respectiv dupa ce termini se poate pisa pe el. Recomand aceasta varianta doar in caz ca celelalte nu functioneaza si nu este ceva foarte grav. Inainte sa aplicati aceasta varianta trebuie sa va ganditi daca voi furati in acest moment continut din alta parte si cum ar fi daca cineva v-ar face acelasi lucru la un site care munciti de mult timp.
Am scris pe forum acum ceva vreme cum se face, asa ca nu are rost sa scriu iar.


Concluzie.

Daca cineva iti fura continutul nu are rost sa te complici pentru ca nu se merita. Oricand se va gasi cineva care sa iti fure continutul si daca site-ul acestuia sta mai bine in google, va aparea inaintea ta in google pe acelasi termen.

Daca continutul este furat prin metoda userul @YaJ este foarte simplu de blocat.
Adaugati acest code in htaccess pentru a bloca un singur site.
Cod:
RewriteEngine on
# Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_REFERER} badsite\.com [NC]
RewriteRule .* - [F]

Adaugati acest code in htaccess pentru a bloca mai multe site-uri.
Cod:
RewriteEngine on
# Options +FollowSymlinks
RewriteCond %{HTTP_REFERER} badsite\.com [NC,OR]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} anotherbadsite\.com
RewriteRule .* - [F]

Sau dezactivati serviciul rss/feed.

Sper sa va ajute.
 
Foarte buna informatia. Tocmai ce ma aflam in situatia asta si culmea ce era furat era indexat inaintea site-ului meu. Acuma am rezolvat problema Ms.
 
Oameni de nimic, atat stiu ,atat fac :) ! Super informatia ta AlexH , sper ca acest topic sa il ocolească (xerox-urile) sa nu copieze chiar in totalitate :) , bunul simt a disparut de mult timp !!!! Invidia este clasata la un nivel foarte înalt. O zi buna tuturor
 
Loading...
Back
Sus