Cum se foloseste corect un child theme?

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Am cumparat de pe themeforest o tema, care are si child. As dori sa folosesc child-ul, pt ca urmeaza sa fac niste modificari, si la un eventual update al temei de baza, nu as vrea sa le pierd (dupa cum mi s-a spus ca s-ar intampla).

Doar ca nu stiu cum sa procedez pentru a face asta in mod corect.

Pana acum am facut urmatorii pasi: am instalat tema de baza in Cpanel, am dezarhivat-o in folderul "public_html/wp-content/themes", unde am pus ambele foldere, al temei de baza si al temei child.

Pe urma, din panoul de administrare wordpress, am activat child-ul.

E corect? Mai trebuie sa fac ceva?

Si inca ceva: cum procedez acum sa fac modificarile in cod, asa incat sa nu le pierd pe viitor?

Multumesc anticipat.
 
Salut,
Da, este corect.
Atunci când vrei sa-i aduci o modificare temei, asigura-te ca vei copia fișierul editat in tema child. Personal fac modificările offline, cu Notepad++, apoi copiez fișierul direct in tema child. Dacă fișierul pe care urmează sa îl modifici se afla intr-un subfolder trebuie copiat și acesta in tema child. Dacă am greșit cu ceva îmi cer scuze. Nu am modificat chiar asa mult încât sa cunosc toate situațiile și îți recomand sa mai aștepți și alte răspunsuri

Dacă ai și un demo content al temei și vrei sa îl folosești uite câțiva pași:
  1. Log into your WordPress backend
  2. Navigate to Appearance -> Install Plugins.
  3. Find and install "One Click Demo Import" plugin. Activate it.
  4. Go to Appearance -> Import Demo Data and Select needed demo data.
  5. When the demo import finished you can delete plugins "One Click Demo Import
 
Am cumparat de pe themeforest o tema, care are si child. As dori sa folosesc child-ul, pt ca urmeaza sa fac niste modificari, si la un eventual update al temei de baza, nu as vrea sa le pierd (dupa cum mi s-a spus ca s-ar intampla).

Doar ca nu stiu cum sa procedez pentru a face asta in mod corect.

Pana acum am facut urmatorii pasi: am instalat tema de baza in Cpanel, am dezarhivat-o in folderul "public_html/wp-content/themes", unde am pus ambele foldere, al temei de baza si al temei child.

Pe urma, din panoul de administrare wordpress, am activat child-ul.

E corect? Mai trebuie sa fac ceva?

Si inca ceva: cum procedez acum sa fac modificarile in cod, asa incat sa nu le pierd pe viitor?

Multumesc anticipat.
citeste asta
 
Loading...
Back
Sus