Cum se face (site bazat pe cautarea pe harta) ?

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Am urmatoarea nelamurire: as vrea sa fac un site, preferabil wordpress, caci doar cu el am mai lucrat pana acum (dar nu ma pot numi vreun utilizator avansat). El as vrea sa fie un fel de site de anunturi, bazat pe cautarea pe harta, adica sa afiseze harta locatiei utilizatorului, cum afiseaza Google maps, si cele mai apropiate anunturi postate in raport cu locatia celui care cauta.

De exemplu, userul activeaza locatia pe telefon, sau isi introduce adresa manual (ar putea introduce si alta adresa in felul acesta, daca vrea sa caute in alta parte decat cea unde se afla) iar site-ul ii afiseaza cele mai apropiate anunturi.

Intrebarea e: cum fac asta?
smile.gif


Cineva mi-a zis ca pt a face asta am nevoie de API key de la google, si ca ar costa foarte mult... Dar nu mi-a dat mai multe detalii...

Nu ma astept neaparat sa imi spuna cineva pas cu pas de la zero cum pot face asta, stiu ca nu prea se ofera informatii pe gratis, dar macar sa imi explice ce implica o astfel de idee, ce mecanism, si cam ce costuri ar implica, sa stiu la ce sa ma astept (si eventual sa renunt daca ma costa prea mult
smile.gif
).

Multumesc anticipat!
 
Salut,

Exista o gramada de teme pe wp. care raspund cerintelor tale. Api nu costa nimic, e posibil sa fie nevoie sa adaugi un card la ei si cam atat.

Sper ca te gandesti la ceva foarte nisat, altfel sansele de reusita fara un buget de promovare consistent sunt cam 0 0 0
 
Da, ceva nisat.

Deci temele alea cu harta inclusa, pot functiona la fel de bine si pe Romania, fara alte costuri legate de harta in sine?
 
Loading...
Back
Sus