Cum scapi de un tic?

Peter Pony

Vedeta
Registered
Full Member
Anul trecut dupa ce mi-am facut detartraj, am inceput sa dau cu limba pe dinti, fiindca ii simteam ciudat. Si asa am ramas cu un tic. Misc limba pe dinti, parca mestec o guma tot tmpul. Mai ales cand ma gandesc, cand sunt stresat, msic dintii intre ei, ii frec unul de altu. Au inceput sa arate ciudat. Sa rupt si o bucata din unul. Am fost la stomatolog si mi-a facut ca o proteza din silicon, pe care sa o tin in gura, sa nu ii mai rod. Nu o mai port, nici macar noaptea ca imi da o stare de disconfort.
A mai avut cineva ticuri si a scapat de ele? Incerc sa ma controlez, dar cum spuneam, cand am treaba sau sunt stresat uit si incep sa fac fara sa imi dau seama. Am mai avut un tic cand eram mic sa imi mananc unghiile. Nici de asta nu am scapt, dar asta nu ma deranjeaza ca am devenit expert si le iau mai bien decat cu unghiera :))
 
Eu am avut cateva si in timp am reusit sa scap de ele.
Nu iti pot spune exact cum am scapt, doar ce am incercat. De fiecare data cand imi venea sa fac acel lucru, ma apucam sa fac altceva, orice, doar sa imi iau gandul de la aia.
Nu va fi usor si e nevoie de ceva timp.
Eu de cand ma stiu daca ceva imi pune viata, sanatatea in pericol, corpul mintea mea imediat ia controlul si renunta la el. Stiu ca suna ciudata dar asa este. Acum cand apare ceva care nu pot scapa usor imi conving mintea sa zic asa, ca este un pericol si apoi incepe procesul de eliminare.
Prin metoda asta m-am trezit intr-o dimineata nefumator, care cu o zi inainte fumam 3-4 pachete la zi.
Sper ca ai prins ideea.
 
Da.. nici asta cu lăsatul țigărilor nu a mers prea ușor. Fac și eu acuși 4 luni de când nu am mai fumat. Nu am mai fumat și am început sa îmi scrasnesc dinții mai des. Mai ales când îmi era a fuma.
Dacă nu mai iau cu treaba e ok. Ma controlez. Dar dacă ma gândesc la altceva...
 
Am purtat si eu gutiera de silicon pentru ca scrasneam dintii noaptea.
Tin minte ca nu m-am acomodat deloc cu prima gutiera si nu o purtam mai deloc.. Am fost la dentist si mi-a facut alta (cred ca mai subtire) pe care nici nu simteam ca o port.
Dupa 2-3 luni n-a mai fost nevoie sa port. Avantajul pe vremea aia ca lucram de acasa si o purtam si ziua si noaptea.
 
Loading...
Back
Sus