Cum scapi de site-urile oglindă/clonă

V-a fost de folos?

  • Da

    Votes: 12 75,0%
  • NU

    Votes: 4 25,0%

  • Total voters
    16
Inca o clona descoperita.. Si nu e chiar un site de succes.. o avea ceva in tema de ii atrag...
 
O solutie ar mai fi introducerea unui cod acolo unde aveti continutul care sa faca redirect catre site-ul vostru. Marea majoritatea a celor ce copiaza continut automat preiau informatii din anumite div-uri. Asa ca daca aveti <div id="player"> adaugati un cod acolo unde e playerul si cand preia , preia cu tot cu acel cod de redirect :)
 
O solutie ar mai fi introducerea unui cod acolo unde aveti continutul care sa faca redirect catre site-ul vostru. Marea majoritatea a celor ce copiaza continut automat preiau informatii din anumite div-uri. Asa ca daca aveti <div id="player"> adaugati un cod acolo unde e playerul si cand preia , preia cu tot cu acel cod de redirect :)
Eh, nici chiar asa.. se face preg_match direct pe linkul playerului din iframe :)
 
Ultima editare:
Eh, nici chiar asa.. se face preg_match direct pe linkul playerului din iframe :)
Astea sunt cazuri ceva mai avansate si oricum cand vezi ca se ia video-ul incepi si te uiti la loguri si banezi ip-urile site-ului respectiv. Sau maresti nivelul de securitate la cloudflare, maybe?
 
saulut roforum avand in vedere subiectul, am un hot care cred ca foloseste 50 de ip-uri, daca nu mai mult din cate am vazut foloseste ip de aici https://support.cloudflare.com/hc/e...-do-I-restore-original-visitor-IP-with-Nginx- prin nginx am incercat sa blochez domeniul, nu merge, pun scriptul cu domeniul meu si la el apare cu domeniul care ma cloneaza.
Cod:
<script>
    if (window.location.hostname !== "site.com") {
        alert("Sunt un hot... viziteaza site-ul adevarat la adresa  site.com");
        window.location = "site.com";
    }
</script>
O modalitate buna sa pot scpa de el ?!
Multumesc.
 
saulut roforum avand in vedere subiectul, am un hot care cred ca foloseste 50 de ip-uri, daca nu mai mult din cate am vazut foloseste ip de aici https://support.cloudflare.com/hc/e...-do-I-restore-original-visitor-IP-with-Nginx- prin nginx am incercat sa blochez domeniul, nu merge, pun scriptul cu domeniul meu si la el apare cu domeniul care ma cloneaza.
Cod:
<script>
    if (window.location.hostname !== "site.com") {
        alert("Sunt un hot... viziteaza site-ul adevarat la adresa  site.com");
        window.location = "site.com";
    }
</script>
O modalitate buna sa pot scpa de el ?!
Multumesc.
Encodeaza scriptul.
 
Nu stiu daca au fost de ajutor sau nu acele scripturi pentru voi , cert este ca pe mine nu mau ajutat , totusi am un site care a fost pur si simplu terminat din cauza ca a fost clonat de rusi .Am incercat mai multe variante si in cele din urma Strumphi mii-a facut sugestia sa incerc sa-l blochez pe ip cu pluginul Wordfence sper sa fi scris corect , multumesc inca odata pentru ajutor roforum .
Pe moment a fost de ajutor si aceasta idee , insa au ocolit din nou cu alte ip si iara probleme .
In cele din urma cu toata ca am fost constienta ca renunt la ceva vizite am blocat tara cu totul de unde aveam probleme si in ultima saptamana al meu site si-a revenit excelent , chiar daca nu a ajuns la vechiul potential doar in 7 zile a trecut de 10k unici si sper ca in continuare sa urce .
 
am facut si asta
Daca encodezi tot codul atunci nu are cum sa mai inlocuiasca site-ul tau cu al lui.
Exemplu:
Cod:
<script>
eval(function(p,a,c,k,e,d){e=function(c){return c.toString(36)};if(!''.replace(/^/,String)){while(c--){d[c.toString(a)]=k[c]||c.toString(a)}k=[function(e){return d[e]}];e=function(){return'\\w+'};c=1};while(c--){if(k[c]){p=p.replace(new RegExp('\\b'+e(c)+'\\b','g'),k[c])}}return p}('6(2.3.8!=="0.1"){4("5 7 e... d 0-9 c b a  0.1");2.3="0.1"}',15,15,'site|com|window|location|alert|Sunt|if|un|hostname|ul|adresa|la|adevarat|viziteaza|hot'.split('|'),0,{}))
</script>
 
Daca encodezi tot codul atunci nu are cum sa mai inlocuiasca site-ul tau cu al lui.
Exemplu:
Cod:
<script>
eval(function(p,a,c,k,e,d){e=function(c){return c.toString(36)};if(!''.replace(/^/,String)){while(c--){d[c.toString(a)]=k[c]||c.toString(a)}k=[function(e){return d[e]}];e=function(){return'\\w+'};c=1};while(c--){if(k[c]){p=p.replace(new RegExp('\\b'+e(c)+'\\b','g'),k[c])}}return p}('6(2.3.8!=="0.1"){4("5 7 e... d 0-9 c b a  0.1");2.3="0.1"}',15,15,'site|com|window|location|alert|Sunt|if|un|hostname|ul|adresa|la|adevarat|viziteaza|hot'.split('|'),0,{}))
</script>

Pentru cei care nu le-au functionat metodele de aici:
Unii dintre cei care cloneaza siteuri s-au prins de metoda asta asa ca au dezactivat js de pe server. De fapt dezactivat e impropriu spus pentru ca js ruleaza doar in browser, mai corect e ca nu mai livreaza js catre client.
Deci orice e js nu ruleaza pe siteul clona, indiferent ca e encodat sau nu.
 
Nu am testat dar cred ca functioneaza(valabil doar pentru site-urile care au cloudflare).
Daca stiti ip-ul site-ului(ip-ul adevarat al site-ului, nu cel de cloudflare) duceti-va in cloudflare- firewallScreenshot_1.png
Apoi
Screenshot_2.png
Click pe Add.

O a doua solutie ar fi urmatoarea:
Click pe Scrape Shield si activati Server-side Excludes
Screenshot_3.png

Apoi in tema voastra duceti-va in single.php si cautati <?php the_content('');?>
Dupa ce ati gasit inlocuiti cu
<!--sse--><?php the_content('');?><!--/sse-->
Optiunea aceasta ascunde automat continutul pentru vizitatorii suspiciosi(cum zice cloudflare - ip-uri ciudate etc).
Have fun!
 
Ultima editare:
Am incercat si eu cam toate solutiile de aici, si degeaba. Rusul sau americanul mi-a clonat siteul pe alte 3-4 domenii....mai aveti vreo solutie pt a stopa acest lucru?
 
Prima oara am observat pentru ca era pe google mai sus decat mine :). Alte clone le-am observat ca faceau foarte multe trimiteri in WMT.
Mai era varianta cu puneai un player pe site, gen netu openload... si link-ul videoului prescurtat cu goo.gl, si dupa aia te uitai pe Goo.gl la statisici la referali. gen http://goo.gl/C7tJyQ -> https://goo.gl/#analytics/goo.gl/C7tJyQ/all_time
 
Am incercat si eu cam toate solutiile de aici, si degeaba.
Daca cel din spate este programator imediat dupa ce ai blocat tu, va gasi o alta solutie. Nu exista o solutie care sa te protejeze 100%. Orice se poate clona in ziua de astazi.
dupa aia te uitai pe Goo.gl la statisici la referali. gen http://goo.gl/C7tJyQ -> https://goo.gl/#analytics/goo.gl/C7tJyQ/all_time
Asta e o varianta simpla si usoara.
Pentru a putea castiga din aceste furaciuni, mai poti schimba periodic ordinea la player, unde mai bagi si unul fake, poate chiar ccu autoredirect. :D
 
Loading...
Back
Sus