Cum sa slabesti

bari70

Active Member
Registered
Full Member
Zilele trecute am observat ca pe acest forum sunt persoane care doresc sa slabeasca dar inca nu au informatiile necesare pentru a o face.

Forumul este inca la inceput asa ca voi ajuta la dezvoltarea acestuia cu ce pot, in acest caz, cu informatii de calitate puse in practica si probate de mine personal dar si de alte persoane care mi-au cerut ajutorul atat in mediul virtual cat si in viata reala.

In acest topic voi posta regulat in fiecare marti la ora 20:30 pe o perioada nederminata articole despre cum poti slabi in cel mai placut si eficient mod posibil.

Totodata, daca aveti intrebari legate de slabit puteti lasa mai jos un comentariu si va voi raspunde personal in cel mai scurt timp posibil.
 
Ultima editare:
Nu vrea sa slabesc, ci sa ma mentin asa cum sunt acum, dar sa pot manca bine si normal.
Programul meu de acum este.
Dimineata la 6.30 ma trezesc, beau cafea si fumez 3 tigari.
Prima gustare este pe la ora 11.30 cand mananc ceva cipsuri, sau o gogoasa.
Seara cand ajung acasa pe la 21.30 - 22.00 mananc ceva, care in general e ceva usor. Se mai intampla sa ma trezesc uneori pe la 3.00 dimineata ca imi este foame, dar si atunci nu manac mult, ci un iaurt sau ceva de genul.

Multumesc.
 
  • Like
Reactions: J.D
Am 54Kg si 170cm inaltime.
 
  • Like
Reactions: J.D
Mituri? Deficit caloric?

In acest prim articol despre slabit si in urmatorul, oarecum, o sa repet unele lucruri deja mentionate in topicul despre ingrasare deoarece la inceput doresc sa va dau o oarecare baza, oarecare elemente fundamentale prin care se realizeaza procesele de ingrasare respectiv slabire si sa puteti intelege ce o sa scriu in articolele ce vor urma...

Bun, sa incepem!
Contrar credintelor promovate de massmedia in ultimi ani vreau sa va spun de pe acum ca alimentele nu pot fi categorizate prin termeni de tipul: aliment sanatos, aliment nesanatos, aliment care ingrasa, aliment care slabeste, aliment minune, s.a.m.d, care are mai multe ala pare mai profesionist in ochii celor care nu stiu mare lucru despre alimentatie in general.

Alimentele cu adevarat periculoase nu exista inca pe piata libera, in schimb exista alimente bogate in macronutrienti si micronutrienti si alimente mai putin bogate in macro si micronutrienti. (voi explica in urmatorul articol ce si cum despre macro si micronutrienti)

In mod normal sunt unele alimente ce pot fi utilizate mai mult in perioada de ingrasare decat in cea de slabire si viceversa daca se doreste o slabire de durata. Ca mic exemplu: poti utiliza nutella mai mult in perioada de ingrasare datorita continutului ridicat de energie (kcalorii) iar in perioada de slabire utilizezi mai putin, mai cu atentie acest produs deoarece la baza procesului de slabire sta un deficit caloric.

Ca sa intelegem cu totii ce inseamna deficit caloric o sa iau o persoana medie ce consuma 2500kcalorii/zi pentru a se mentine la greutatea sa. Daca aceasta persoana consuma pe o perioada mai indelungata cu 300-500 kcalorii/zi (adica 2200- 2000kcalorii/zi) mai putin acest lucru se va traduce intr-o prima faza prin pierderea unei cantitati relativ mare de apa(pana la cateva kg) iar mai apoi printr-o scadere a procentajului grasimii corporale si a procentajului de masa musculara.

Ca veni vorba de kcalorii, am vazut pe internet foarte multe articole scrise de persoane, in opinia mea, putin documentate/"habarniste" care spun ca kcaloriile nu conteaza si ca acestea nu aduc vreun beneficiu in procesul de slabire. Asta este cat de se poate de FALS! Chiar mai sus am spus ca un deficit CALORIC este factorul esential in acest proces si sunt foarte multe studii facute si care fac referinta la kcalorii atunci cand vine vorba de slabire. (pentru acei "toma necredinciosul": urmariti podcast-urile lui layne norton sau verificati miile de studii de pe NCBI - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/ )

Hint #1: daca ai peste 90-100kg vei slabi din prima saptamana ceva kg.
Hint #2: pentru a pierde cat mai putina masa musculara incearca sa mananci cat mai multe alimente bogate in proteine si daca poti sa te si antrenezi putin la sala ar fi perfect.

Per total, dupa prima luna progresul o sa devina vizibil daca aplici un deficit caloric in fiecare zi iar aspectul corpului tau se va schimba inspre bine.

In urmatorul articol o sa va introduc in lumea kcaloriilor,macronutrientilor si micronutrientilor.
 
Am 54Kg si 170cm inaltime.
Nu vrea sa slabesc, ci sa ma mentin asa cum sunt acum, dar sa pot manca bine si normal.
Programul meu de acum este.
Dimineata la 6.30 ma trezesc, beau cafea si fumez 3 tigari.
Prima gustare este pe la ora 11.30 cand mananc ceva cipsuri, sau o gogoasa.
Seara cand ajung acasa pe la 21.30 - 22.00 mananc ceva, care in general e ceva usor. Se mai intampla sa ma trezesc uneori pe la 3.00 dimineata ca imi este foame, dar si atunci nu manac mult, ci un iaurt sau ceva de genul.

Multumesc.
Incerc sa public in mod regulat pe roforum informatii de calitate prin care majoritatea persoanelor pot sa slabeasca, sa se ingrase. Ajut persoanele care au nevoie de anumite sfaturi testate personal pe mine si pe alte persoane. Deci pot sa te ajut in doua moduri gratuit: prin aceste articole postate regulat si prin sfaturi probate pe pielea mea.
Programe alimentare si programe de antrenament personalizate sau consultare specifica sunt deja altceva si percep o anumita taxa pentru asta.
Daca ai nevoie de un sfat, scrie in acest topic.
Daca ai nevoie de programe sau consultanta scrie in pm.
Daca vrei sa stii mai multe despre alimentatie fii activa pe forum si urmareste-mi articolele din aceste topicuri.

Sper ca te-am ajutat si lamurit intr-o oarecare masura... :)
 
Ce parere ai de pepenele verde (lubenita)? Ingrasa? Slabeste? Eu de exemplu, pe timp de vara mananc zilnic pepene, cateva felii zdravene.
 
Am specificat: "alimentele nu pot fi categorizate prin termeni de tipul: aliment sanatos, aliment nesanatos, aliment care ingrasa, aliment care slabeste, aliment minune, s.a.m.d"
Pepenele verde are in jur de 30 de kcalorii pe suta de grame deci poti manca linistit in cantitate moderata.
Ceea ce conteaza este ce adaugi pe parcursul zilei pe langa aceste felii de pepene. :)
 
  • Like
Reactions: Adi
O parere personala la acest subiect ar fii ca totul depinde de metabolismul nostru si aici trebuie facut ceva . Am incercat multe si chiar nu a dat randament si nu va spun decat ca totul depinde de glanda tiroida .. acolo trebuie facut ceva si mers la un medic in prima faza in caz de vreti sa aflati despre metabolismul dumneavoastra .
Apoi ... aveti de ales ce metoda sa incercati eu insa de ceva vreme am ales Apuretin ... un medicament excelent nu recomand este doar o parere ... apa din organism nu face bine asa ca .. mult succes !
 
O parere personala la acest subiect ar fii ca totul depinde de metabolismul nostru si aici trebuie facut ceva . Am incercat multe si chiar nu a dat randament si nu va spun decat ca totul depinde de glanda tiroida .. acolo trebuie facut ceva si mers la un medic in prima faza in caz de vreti sa aflati despre metabolismul dumneavoastra .
Apoi ... aveti de ales ce metoda sa incercati eu insa de ceva vreme am ales Apuretin ... un medicament excelent nu recomand este doar o parere ... apa din organism nu face bine asa ca .. mult succes !
Interesanta si aceasta parere, o voi lua in considerare...uite asa mi-ai adus o idee(sa-mi spui daca preferi sa-ti vorbesc in mod formal sau informal :) ) in plus despre care cu siguranta o sa vorbesc pentru ca sunt multe lucruri promovate aiurea in massmedia si mai peste tot, si asta pentru ce? pentru niste banuti acolo. (din nou,multumesc de idee)
 
Nu stiu ce se promoveaza nu ma uit sincer iar medicamentul asta chiar recomand pentru ca lasand media eu spun despre mine :) deci ... Eu nu am gen de castigat ceva daca venim aici sa spunem unele lucruri daca ai observat am recomandat ceva inainte de a spune un medicament practic genu sau cum vrei tu sa spui sta in medic nu in mine sau in medicament ..
 
Intradevar este vorba de metabolism la inceput! Trebuie sa stii exact ce metabolism ai, cum merge el. Apoi vei putea stii exact ce sa faci pentru tine.

Doua persoane pot manca si se pot antrena la fel, dar rezultatul nu va fi acelasi. Daca era asa, exista o formula/o singura dieta si gata eram slabi. Din pacate pentru slabit e nevoie de bani,timp liber si ceva ambitie.

Fizica nucleara nu este si pe youtube sunt antrenori de fitness de peste 30ani ce explica exact cum functioneaza corpul uman si cum si ce trebuie sa mananci pentru diferite rezultate. Sunt extrem de multe informatii in ziua de astazi.

Slabitul consta in ce mananci. Nu exista pastila magica cu care slabesti mananc fast food de 3 ori pe zi. Exista pastile ce ajuta ca slabirea sa fie mai rapida daca dieta este pusa la punct (gen carnitina, etc.).

Exista intradevar t3 si clenbuterol care in combinatie ard in draci grasime daca ai o dieta bine pusa la punct, dar si masa daca aportul proteic nu este ok, dar aici e vorba de altceva (aria steroizi). Sunt periculoase clenul avand baza pe anfetamina iar t3 folosita necorespunzator poate da in multe altele.

Am trecut prin toate si am facut sala+sport multi ani: slab, pachet muschi, ceva grasime, etc. Mereu cu un plan in circa 2-3 luni eram aproape unde vroiam sa fiu. Si acum daca vreau la aproape 30 de ani ajung daca am bani undeva vreua. Dar cand ajungi la 30 de ani si nu mai ai timp si bani si mai esti putin gurmand, vei afla exact ce metabolism ai.

Si atunci o sa vezi ca ce a zis b0d0 are perfect sens si logica. Daca imi ziceai acum 5 ani de apuretin, diurex, etc.. probabil radeam (bag suplimente frate, ridic sute de kg la sala, n-am nevoie). Cand mi-a zis bunicamea de diurex/apuretin RADEAM (am ceva kg in plus acum din cauza unor probleme de sanatate).Mi-a zis uite iti dau eu de la mine si ia o pastila 1 data pe saptamana sa vezi. Apoi ea radea de mine, ca eram uimit cum poate ajuta o chestie ce pare banala.

Nu zic, din 1000 de medicamente probabil 10 sunt bune si ajuta intradevar, restul e reclama de ele, dar daca stii ce si cum ai ramane uimit cum te pot ajuta unele medicamante/suplimente. Dar cum ziceam, totul este in functie de tine. Uni au nevoie de unele chesti, alti deloc, etc.
 
Intradevar este vorba de metabolism la inceput! Trebuie sa stii exact ce metabolism ai, cum merge el. Apoi vei putea stii exact ce sa faci pentru tine.

Doua persoane pot manca si se pot antrena la fel, dar rezultatul nu va fi acelasi. Daca era asa, exista o formula/o singura dieta si gata eram slabi. Din pacate pentru slabit e nevoie de bani,timp liber si ceva ambitie.

Fizica nucleara nu este si pe youtube sunt antrenori de fitness de peste 30ani ce explica exact cum functioneaza corpul uman si cum si ce trebuie sa mananci pentru diferite rezultate. Sunt extrem de multe informatii in ziua de astazi.

Slabitul consta in ce mananci. Nu exista pastila magica cu care slabesti mananc fast food de 3 ori pe zi. Exista pastile ce ajuta ca slabirea sa fie mai rapida daca dieta este pusa la punct (gen carnitina, etc.).

Exista intradevar t3 si clenbuterol care in combinatie ard in draci grasime daca ai o dieta bine pusa la punct, dar si masa daca aportul proteic nu este ok, dar aici e vorba de altceva (aria steroizi). Sunt periculoase clenul avand baza pe anfetamina iar t3 folosita necorespunzator poate da in multe altele.

Am trecut prin toate si am facut sala+sport multi ani: slab, pachet muschi, ceva grasime, etc. Mereu cu un plan in circa 2-3 luni eram aproape unde vroiam sa fiu. Si acum daca vreau la aproape 30 de ani ajung daca am bani undeva vreua. Dar cand ajungi la 30 de ani si nu mai ai timp si bani si mai esti putin gurmand, vei afla exact ce metabolism ai.

Si atunci o sa vezi ca ce a zis b0d0 are perfect sens si logica. Daca imi ziceai acum 5 ani de apuretin, diurex, etc.. probabil radeam (bag suplimente frate, ridic sute de kg la sala, n-am nevoie). Cand mi-a zis bunicamea de diurex/apuretin RADEAM (am ceva kg in plus acum din cauza unor probleme de sanatate).Mi-a zis uite iti dau eu de la mine si ia o pastila 1 data pe saptamana sa vezi. Apoi ea radea de mine, ca eram uimit cum poate ajuta o chestie ce pare banala.

Nu zic, din 1000 de medicamente probabil 10 sunt bune si ajuta intradevar, restul e reclama de ele, dar daca stii ce si cum ai ramane uimit cum te pot ajuta unele medicamante/suplimente. Dar cum ziceam, totul este in functie de tine. Uni au nevoie de unele chesti, alti deloc, etc.

Sunt multe metode prin care poti slabi(nu vorbesc despre steroizi, ci pe cai naturale)...eu merg pe cea mai sustenabila metoda in timp(IIFYM - o sa o prezint peste ceva timp), care sa-ti permita sa mananci nu doar "clean food" dar si intr-o proportie de 15-30% "junk food", sa nu te infometeze, sa nu ti-se "acreasca" de la mancatul acelorasi alimente iar si iar, s.a.m.d...
Iti reamintesc ca majoritatea persoanelor de pe acest forum nu au treaba cu discipline precum culturismul sau sa fi avut tangente cu studierea alimentatiei deci sa nu apelam la suplimente,steroizi sau alte artificii caci in acest caz nu cred ca este nevoie :D . Sunt persoane normale care vor doar sa slabeasca, sa se mentina sau sa se ingrase.
```````````
|"Disclaimer": Aceasta este doar o opinie personala ce poate fi interpretata in diferite moduri.
 
Nu cred ca e greu sa introduci 5 variabile precum inaltime, kg, varsta,cata miscare faci zilnic, sa iti zica un calc cate calorii trebuie sa consumi ca sa fii ok conform variabilelor. Apoi dupa aia, scazi sau urci in functie de ce vrei sa faci. Lumea este si lenesa.

Apoi pui aici ce mananci.Pui la gramaj:
http://calorii.oneden.com/
Ce vrei sa mananci si te limitezi la cat trebuie. Mura in gura.

care sa-ti permita sa mananci nu doar "clean food" dar si intr-o proportie de 15-30%

Ma bucur in sfarsit ca e cineva care are habar de ce vorbeste! La mine merge de minune si metoda 3 zile clean, a 4 ridic pana la 75% si reiau ca corpul sa isi refaca nivelele sa poate relua munca acolo unde trebuie.
 
Nu cred ca e greu sa introduci 5 variabile precum inaltime, kg, varsta,cata miscare faci zilnic, sa iti zica un calc cate calorii trebuie sa consumi ca sa fii ok conform variabilelor. Apoi dupa aia, scazi sau urci in functie de ce vrei sa faci. Lumea este si lenesa.

Apoi pui aici ce mananci.Pui la gramaj:
http://calorii.oneden.com/
Ce vrei sa mananci si te limitezi la cat trebuie. Mura in gura.



Ma bucur in sfarsit ca e cineva care are habar de ce vorbeste! La mine merge de minune si metoda 3 zile clean, a 4 ridic pana la 75% si reiau ca corpul sa isi refaca nivelele sa poate relua munca acolo unde trebuie.
Nu este deloc greu...pentru cineva care intelege ce sunt aia kcals,macros,micros. :D (doar ca iifym e putin promovata in romania)
 
Calorii, Macro si Micronutrienti
Desigur si acest articol(introductiv) va fi destul de asemanator celuilalt deoarece informatiile sunt cam aceleasi(cel putin pentru notiunile de baza)

Hai sa vedem ce este defapt asa numita si populara "calorie". Caloria este unitatea de masura care indica valoarea energetica a unui aliment. Ok, pana aici totul este bine... Dar cum aflam valoare energetica a unui aliment?
Orice tip de aliment comercial trebuie sa aiba pe ambalaj valorile nutritionale aferente. Cantitatea de energie (caloriile) o sa le gasim notate intotdeauna cu kCal. In cazul in care luati rosii, castraveti sau alte alimente care nu au neaparat valorile nutritionale afisate puteti da fuga pe google scrieti denumirea produsului urmat de cuvantul "calorii" sau de cuvintele "valoare energetica" (ex: rosii calorii) iar pe prima pagina o sa aveti afisate unele site-uri pe care veti gasi valoarea energetica a alimentului cautat pe suta de grame, iar in unele cazuri o sa va apara direct de la google valorile nutritionale(inclusiv valoarea energetica).

Trecem mai departe si dam de macronutrienti. Ce sunt acesti macronutrienti va intrebati? Macronutrientii sunt elementele prezente in fiecare aliment si fundamentale organismului nostru. Acestia sunt impartiti in proteine,carbohidrati(a.k.a glucide) si grasimi(a.k.a lipide). Este esential ca "regimul" nostru alimentar sa contina toti acesti 3 macronutrienti pentru o cat mai buna functionare a organismului. Pentru o persoana care are ca scop principal sa slabeasca, putem echilibra procentualele de macronutrienti cam asa: 30% proteine, 45% carbohidrati, 25% grasimi sau puteti manca total dezorganizat, dar sa tineti cont sa fiti intr-un deficit caloric, iar slabirea se va realiza oricum(dar veti pierde destul de mult din masa musculara actuala).

Alte lucruri bune de stiut despre macronutrienti:
Proteinele au o valoare energetica de 4 calorii pe gram.
Proteinele sunt folosite de organism, in general, pentru a: repara tesutul muscular, a intari imunitatea, producerea si echilibrarea hormonilor, mentinerea masei musculare si altele...
Puteti lua proteine din: carne, branzeturi, lactate, leguminoase.

Carbohidratii au o valoare energetica de 4 calorii pe gram.
Acestia sunt furnizorii principali de energie ai corpului, ajuta la functionarea in parametri optimi ai sistemului nervos, sistemului muscular si rinichilor.
Carbohidratii ii puteti lua cam din orice de la cereale la fructe, legume, produse de patiserie, panificatie si asa mai departe...

Grasimile au o valoare energetica de 9 calorii pe gram.
Acesta din urma avand cea mai mare valoare energetica pe gram a dobandit o reputatie negativa. Contrar asteptarilor majoritatii oamenilor, grasimile sunt vitale corpului nostru. Acestea ajuta corpul la absorbtia de vitamine in organism, ofera energie, ajuta la digestie, ajuta corpul la crestere si dezvoltare si multe altele.
Va puteti procura cantitatea de grasimi din: oleaginoase(nuci, fistic, caju...), unt, peste, uleiuri.

Micronutrientii sunt reprezentati de totalul de vitamine si minerale. Vitaminele sunt impartite in cateva categorii: A, B(1,2,3,5,6,7,9,12), C, D, E si K iar mineralele sunt magneziul, calciul, potasiul si asa mai departe... Micronutrientii se pot gasi in toate mancarurile, desigur, in cantitati diferite si nu au o valoare energetica. Pentru a reusi sa acoperi necesarul zilnic de micronutrienti incearca sa mananci cat mai multe tipuri de alimente, in special legume si fructe.
 
Loading...
Back
Sus