Cum sa faci niste bani petrecand 1h pe zi la PC

AlexXplo

Member
Registered
Full Member
Salutare, vazand ca acest forum are membri destul de ok (nu copii care injura etc)... m-am gandit sa postez si eu cum fac eu banuti... metoda mea..

In primul rand vreau sa va salut, sunt Alex B, din Bucuresti dar stabilit in UK de peste 9 ani cu familia si copii. Momentan in afara "hobby-ului" pt website si webdesign mai fac livrari prin UK cu UBEREATS (undeva la 6h pe zi).

Revenind la "cum sa facem bani pe net"complet legal (ca sa nu mai ne fie frica cu websiteurile de filme etc)..... pai foarte simplu.
Tot ceea ce va trebuie este:

  • 1h pe zi (maxim) - media mea este de 30 minute pt ca m-am obisnuit si ma misc repede - 1h maxim cu tot cu prezentare video
  • website (.com preferabil)
  • putina imaginatie (pt a modifica descrierea)
  • cont pe 2 siteuri care platesc 1000% ( asta si cu asta)
  • optional puteti face si un canal de youtube, o prezentare la fiecare mod (daca aveti timp) si asa cresteti si pe youtube si pe site (bineinteles clipul il puteti pune pe zeci de siteuri de moduri, dar voi in descrierea voastra la clip puneti linkul catre siteul vostru, eu asa am crescut)
Momentan detin 2 website-uri de genul (daca @AlexH imi permite sa postez linkurile vi le voi arata..) si pot spune ca, castigurile se duc undeva la peste 1k lire pe luna...( cu tot cu adsense si downloaduri)

Vizite pe site-uri:

Cel vechi (deschis in 2012) - 159,075 vizite unice pe zi in momentul scrierii acestui topic
Site-ul 2 (deschis acum 1 an) - 111,987 vizite unice pe zi in momentul scrierii acestui topic.

Probabil stiti ce inseamna un mod pentru un joc (modificare/adaugare iteme/skinuri pt un anumit tip de joc)... ei bine eu ma ocup din 2012 de asa ceva si pot spune ca pe zi ce trece castigurile cresc.

Este vorba despre a lua un mod de pe un anumit site si a il pune pe site-ul vostru...modificand undeva la 70% descrierea... totul fiind in engleza desigur. Eu deobicei pun ceva de genul:

Cod:
A great addition added to the game American Truck Simulator is Truck International Transtar 4070A 1973 for 1.35.x game version, which can be downloaded for free and without registration. You can also see other fashion from the category Trucks for American Truck Simulator or go to the main section ATS mods.

- independent truck model
- hiqh quality 3D model
- hiqh quality detailed exterior
- hiqh quality detailed interior
- the model has own interior
- the model has own sound
- the model has own wheels
- present the illumination of arrow speedometer and tachometer
- the character is correctly sitting in the driver's seat1 cabin
- the choice of chassis
- the choice of power engine
- the choice of transmission, gearbox
- the choice of wheels configuration
- the choice of color body / metallic paints
- correct position of the International logo
- Working headlights, brake lights, tail lights, front and rear turn signals, steering wheel and reverse signals;
- The correct position of the player
- interior accesories configuration
- There are external tuning
- add carhauler trailer
- Supports all major functions of the game
- buy from Volvo dealer

Tested on game version 1.35.x

Site-ul vostru trebuie sa se axeze pe anumite jocuri, de ex unul dintre ele se axeaza pe ATS / ETS2 / FS19 / SPINTIRES... celalalt, cel mare se bazeaza si pe minecraft si pe mai multe...
Puneti poze, descriere si linkul de download de la websiteurile de mai sus, asa veti castiga banuti din adsense (cel putin eu asta folosesc,daca aveti voi alte idei va rog, astept orice propunere) si din descarcari.
La inceput nu veti face banuti pt ca nah, nu sunteti "cunoscut", dar dupa 3 luni veti incepe sa faceti banuti destul de multi incat veti dori sa faceti chestia asta over and over again...de aceea este bine sa aveti is un canal de youtube si sa folositi ca promovare

Siteurile mele nu se bazeaza pe ROMANIA, ci mai jos aveti top 5 tari din care imi vin vizitele..

United States
FRANCE
BRAZIL
UK
TURKYE

Mai jos va atasez pozele prin care puteti vedea cate jocuri mi-am luat eu pe STEAM fara sa platesc nici un ban din buzunar + sa numai zic de paypal.. dar mai aveti si o poza prin care puteti vedea cate descarcari poate avea un fisier (in 3 zile am facut si 20 euro...)

Aici am facut 8 euro numai dintr-un fisier
1.jpg



Aici am facut iar cativa banuti din download-uri
3766




Mai jos am sa va prezint ca in 3 zile am facut si 20 euro, deci depinde de voi cum prindeti modurile, daca prindeti un mod care abia a fost lansat si sunteti "primul" care il pune pe siteul x sau y (pt ca poti pune pe orice site vreti voi, dar pt a avea castiguri mai mari recomand siteul vostru) poti face banuti frumosi...

3768
3769
3770

Dupa cum vedeti metoda merge inca din 2016, chiar si acum de curand am achizitionat un joc pe steam in doar 2 zile. Ideea este simpla, cat mai multe linkuri aveti impartite pe internet pe siteurile cu moduri, cu atat mai multi banuti faceti pe zi... eu de exemplu cand pun un mod pe internet (luat din alta parte bineinteles) il pun pe 5 site-uri odata, prima data la mine pe site :) ..
Acum depinde si cu download-uri, eu practic am inceput sa mai scad pt ca deja siteurile imi aduc bani din adsense, si nu ma mai omor cu download-ul, uploadul... etc... pun maxim 1 mod pe zi, sunt anumiti oameni care sunt frecvent la mine pe site care pun si 5-10 moduri pe zi...

Acum depinde de voi daca doriti sau nu.. eu va pot ajuta cu resurse si tot ce trebuie, daca nu am explicat bine imi cer scuze, dar dupa un weekend de alergatura (a fost botezul unui copil al varului meu..) sper sa intelegeti...

Bafta tuturor.





3767
 
Ultima editare:
Salutare, vazand ca acest forum are membri destul de ok (nu copii care injura etc)... m-am gandit sa postez si eu cum fac eu banuti... metoda mea..

In primul rand vreau sa va salut, sunt Alex B, din Bucuresti dar stabilit in UK de peste 9 ani cu familia si copii. Momentan in afara "hobby-ului" pt website si webdesign mai fac livrari prin UK cu UBEREATS (undeva la 6h pe zi).

Revenind la "cum sa facem bani pe net"complet legal (ca sa nu mai ne fie frica cu websiteurile de filme etc)..... pai foarte simplu.
Tot ceea ce va trebuie este:

  • 1h pe zi (maxim) - media mea este de 30 minute pt ca m-am obisnuit si ma misc repede - 1h maxim cu tot cu prezentare video
  • website (.com preferabil)
  • putina imaginatie (pt a modifica descrierea)
  • cont pe 2 siteuri care platesc 1000% ( asta si cu asta)
  • optional puteti face si un canal de youtube, o prezentare la fiecare mod (daca aveti timp) si asa cresteti si pe youtube si pe site (bineinteles clipul il puteti pune pe zeci de siteuri de moduri, dar voi in descrierea voastra la clip puneti linkul catre siteul vostru, eu asa am crescut)
Momentan detin 2 website-uri de genul (daca @AlexH imi permite sa postez linkurile vi le voi arata..) si pot spune ca, castigurile se duc undeva la peste 1k lire pe luna...( cu tot cu adsense si downloaduri)

Vizite pe site-uri:

Cel vechi (deschis in 2012) - 159,075 vizite unice pe zi in momentul scrierii acestui topic
Site-ul 2 (deschis acum 1 an) - 111,987 vizite unice pe zi in momentul scrierii acestui topic.

Probabil stiti ce inseamna un mod pentru un joc (modificare/adaugare iteme/skinuri pt un anumit tip de joc)... ei bine eu ma ocup din 2012 de asa ceva si pot spune ca pe zi ce trece castigurile cresc.

Este vorba despre a lua un mod de pe un anumit site si a il pune pe site-ul vostru...modificand undeva la 70% descrierea... totul fiind in engleza desigur. Eu deobicei pun ceva de genul:

Cod:
A great addition added to the game American Truck Simulator is Truck International Transtar 4070A 1973 for 1.35.x game version, which can be downloaded for free and without registration. You can also see other fashion from the category Trucks for American Truck Simulator or go to the main section ATS mods.

- independent truck model
- hiqh quality 3D model
- hiqh quality detailed exterior
- hiqh quality detailed interior
- the model has own interior
- the model has own sound
- the model has own wheels
- present the illumination of arrow speedometer and tachometer
- the character is correctly sitting in the driver's seat1 cabin
- the choice of chassis
- the choice of power engine
- the choice of transmission, gearbox
- the choice of wheels configuration
- the choice of color body / metallic paints
- correct position of the International logo
- Working headlights, brake lights, tail lights, front and rear turn signals, steering wheel and reverse signals;
- The correct position of the player
- interior accesories configuration
- There are external tuning
- add carhauler trailer
- Supports all major functions of the game
- buy from Volvo dealer

Tested on game version 1.35.x

Site-ul vostru trebuie sa se axeze pe anumite jocuri, de ex unul dintre ele se axeaza pe ATS / ETS2 / FS19 / SPINTIRES... celalalt, cel mare se bazeaza si pe minecraft si pe mai multe...
Puneti poze, descriere si linkul de download de la websiteurile de mai sus, asa veti castiga banuti din adsense (cel putin eu asta folosesc,daca aveti voi alte idei va rog, astept orice propunere) si din descarcari.
La inceput nu veti face banuti pt ca nah, nu sunteti "cunoscut", dar dupa 3 luni veti incepe sa faceti banuti destul de multi incat veti dori sa faceti chestia asta over and over again...de aceea este bine sa aveti is un canal de youtube si sa folositi ca promovare

Siteurile mele nu se bazeaza pe ROMANIA, ci mai jos aveti top 5 tari din care imi vin vizitele..

United States
FRANCE
BRAZIL
UK
TURKYE

Mai jos va atasez pozele prin care puteti vedea cate jocuri mi-am luat eu pe STEAM fara sa platesc nici un ban din buzunar + sa numai zic de paypal.. dar mai aveti si o poza prin care puteti vedea cate descarcari poate avea un fisier (in 3 zile am facut si 20 euro...)

Aici am facut 8 euro numai dintr-un fisier
1.jpg



Aici am facut iar cativa banuti din download-uri
Vezi atașament 3766




Mai jos am sa va prezint ca in 3 zile am facut si 20 euro, deci depinde de voi cum prindeti modurile, daca prindeti un mod care abia a fost lansat si sunteti "primul" care il pune pe siteul x sau y (pt ca poti pune pe orice site vreti voi, dar pt a avea castiguri mai mari recomand siteul vostru) poti face banuti frumosi...

Vezi atașament 3768
Vezi atașament 3769
Vezi atașament 3770

Dupa cum vedeti metoda merge inca din 2016, chiar si acum de curand am achizitionat un joc pe steam in doar 2 zile. Ideea este simpla, cat mai multe linkuri aveti impartite pe internet pe siteurile cu moduri, cu atat mai multi banuti faceti pe zi... eu de exemplu cand pun un mod pe internet (luat din alta parte bineinteles) il pun pe 5 site-uri odata, prima data la mine pe site :) ..
Acum depinde si cu download-uri, eu practic am inceput sa mai scad pt ca deja siteurile imi aduc bani din adsense, si nu ma mai omor cu download-ul, uploadul... etc... pun maxim 1 mod pe zi, sunt anumiti oameni care sunt frecvent la mine pe site care pun si 5-10 moduri pe zi...

Acum depinde de voi daca doriti sau nu.. eu va pot ajuta cu resurse si tot ce trebuie, daca nu am explicat bine imi cer scuze, dar dupa un weekend de alergatura (a fost botezul unui copil al varului meu..) sper sa intelegeti...

Bafta tuturor.





Vezi atașament 3767
Nu stiu cum sa iti multumesc pentru idee. Asa ceva ii pentru nepotul meu . El se ocupa cu genuri de astea . Am sa revin cu intrebari. Ma gandesc sa ii fac un site si sa-si posteze el . Discord are , youtube la fel . Mai ales daca face si un ban din asta e Perfect. Multumesc inca o data .

.net .biz .org nu sunt bune domeniile in asa ceva ?
 
Salut! Foarte interesant tutoriatul! Am si eu o intrebare. Ce tema folosești ? Sau ce script-uri? Mersii!
Extra parca se numeste, scriptul wordpress, iar ca pluginuri classic editor, watermark plugin si contact form


Nu stiu cum sa iti multumesc pentru idee. Asa ceva ii pentru nepotul meu . El se ocupa cu genuri de astea . Am sa revin cu intrebari. Ma gandesc sa ii fac un site si sa-si posteze el . Discord are , youtube la fel . Mai ales daca face si un ban din asta e Perfect. Multumesc inca o data .

.net .biz .org nu sunt bune domeniile in asa ceva ?
N ai pt ce
Eu m am axat pe .com, eu am spus mai sus pe ce m am axat eu si a mers... au fost persoane in aceasta bransa cu .info dar dupa 1 an a inchis siteul..

Care e avantajul sa incarcam modurile pe aceste 2 site-uri dar nu pe altele de genul rapidgator,fileshare care platesc pentru descarcari?

Copiii mai ales nu cred ca vor descarca de acolo, pt ca cei care descarca moduri sunt deja obisnuiti cu acste siteuri..iar rapidgator,fileshare etc, nu stiam ca si astea platesc :D ..
Eu aceste 2 siteuri le folosesc si sunt super multumit
 
Ultima editare:
Momentan detin 2 website-uri de genul (daca @AlexH imi permite sa postez linkurile vi le voi
Atat timp cat sunt relevante pentru tutorial/topic, poti posta fara probleme.
Voie buna.
 
Legat de videoclipuri, trebuie sa aibe si voce pe fundal care sa explice instalarea acestuia? sau...adica daca trebuie sa le inregistrez eu sau pot sa le iau de la altii (desi aici cred ca dau de copyright)
 
Legat de videoclipuri, trebuie sa aibe si voce pe fundal care sa explice instalarea acestuia? sau...adica daca trebuie sa le inregistrez eu sau pot sa le iau de la altii (desi aici cred ca dau de copyright)

Nu neeaparat, poti inregistra doar jocul... nu m-as juca cu, copiatul clipurilor :) Uite aici un exemplu cum posteaza cineva la mine pe site...
Clipurile incearca sa le uploadezi pe cat mai multe siteuri ( cauti pe google download ets2 mod si intri, cauti sau/si uploadezi modul si voilla, iti vin si de acolo cateva sute sau chiar mi de vizualizari.


Am facut un test.... am deschis un canal de youtube acum 1 luna, intr-o luna astea sunt statisticile... repet clipuri puse doar pe 2 siteuri (ale mele)... iar altii, cautand pe youtube acel mod, a gasit un mod review si l-au pus la ei pe site :)

3775..

Fiind generat atat de mult trafic catre clipuri, youtube ma ridica si ma promoveaza automat din cauza views si like-uri :)

3776

Pt un canal care pun un clip pe saptamana doar cu mod review eu zic ca e ok...

3777
3778

Iar astea sunt tarile de unde imi vin oameni :) dupa cum putem observa ROMANIA nu exista...
3779

Si draga @carrypotter nu pot compara probabil un canal de al tau, care este deja crescut cu un canal NOU..deschis acum 1 luna si puse doar 4 clipuri...Dar recomand foarte mult youtube-ul, momentan este platforma pe care cresti fara sa vrei atata timp cat oferi calitate, scurt si la obiect, exact cum este clipul de mai sus, un video cu acel trailer si gata, a prezentat modul :) views + subscriberi = bani :)

Atat timp cat sunt relevante pentru tutorial/topic, poti posta fara probleme.
Voie buna.
Multam
 
Ultima editare:
Poti arata si statisticile din Google analytics la website-uri ? Backlink-uri de unde iti faci rost ? le cumperi sau free ?
 
Poti arata si statisticile din Google analytics la website-uri ? Backlink-uri de unde iti faci rost ? le cumperi sau free ?
Folosesc CLOUDFLARE analytics... daca te ajuta iti pot posta... Am renuntat la Google Analytics pt ca nu prea intelegeam nimic.....

BackLINKS nu am cumparat si nici nu fac rost.. Oamenii pun modul la mine pe site, iar ei da mai departe siteul prin diverse metode (facebook,twitter,reddit,youtube, alte forumuri de la jocul respectiv.. oriunde se poate posta un link)
Mai jos ai o statistica sa vezi cum stau cu backlinks...

3781
3782
 
Ultima editare:
Respect pentru prezentare, nu mulți sunt dispuși să prezinte altora proiectele de succes. Cred ca am sa incerc și eu, as fi interesat sa vad un site de al tau. Mersi si succes cu site-urile.
 
Prin ce te referi la faptul ca altii pun mod-uri la tine pe site? Lasa la cometarii link-uri sau ai dat dreptul membrilor sa posteze?
 
@AlexXplo , ai o lista cu niche-le cele mai populare din mods?
vad ca farming e una dintre cele mai populare.

Prin ce te referi la faptul ca altii pun mod-uri la tine pe site? Lasa la cometarii link-uri sau ai dat dreptul membrilor sa posteze?
Ai o pagina prin care vizitatorii pot posta la tine pe site modul sau.
Exemplu:
Cod:
https://farmingsimulator2017.com/upload-mod/
 
Ultima editare:
@AlexXplo , ai o lista cu niche-le cele mai populare din mods?
vad ca farming e una dintre cele mai populare.


Ai o pagina prin care vizitatorii pot posta la tine pe site modul sau.
Exemplu:
Cod:
https://farmingsimulator2017.com/upload-mod/

Exact, da am o lista daca doresti, ti-am trimis-o pe PM
 
vreau si eu lista aia te rog
Nu iti pot trimite tie, cica "Acest user limiteaza cine poate ii vedea profilul"...


In rest v-am trimis cele mai populare websiteuri de moduri, daca doriti lista in sine cu moduri care sunt cele mai cautate lasati mesaj :)
 
Loading...
Back
Sus