Cum sa faci niste bani petrecand 1h pe zi la PC

Revin cu un update - dupa 6 luni am reusit sa ajung la 130-180 vizite unice/zi. Singura problema care ma frustreaza este ca scad repede de pe cuvintele pe care rankez pe google (si nu sunt pe multe) chiar si cu content original fata de concurenta (pe langa faptul ca mi-au blocat website-ul pe facebook). Din ce am analizat, lipsa backlink-urilor ca pe toate nisele este o problema, degeaba ai content mult, site rapid ș.a.m.d daca site-urile mari isi vand link-uri intre ele sau chiar au acelasi administrator. Trebuie sa experimentezi.. sa faci keyword research.. sa investesti ceva bani si timp.. eu momentan investesc doar in hosting si nu ma astept sa bubui in google..dar cine stie ce urmeaza in urmatoarele 6 luni. Never give up. Metoda e geniala.

Sincer, daca nu vedeam dovezile de plata de la @AlexXplo si daca nu as fi avut suportul lui la orice nelamurire pe care am avut-o la inceput, abandonam proiectul de mult.

Eu ti-am spus si pe discord si ori de cate ori am avut ocazia... mie mi-a luat 5 ani... la inceput,in primii 2 ani am avut cate 100 vizite zilnic...deci tu stai chiar f bine. :) Keep up good work si multam de confirmare in legatura cu plata.
Iar cu backlinkurile o sa iti dau eu un sfat pe privat maine (pe discord) :p Este o chestie minuscula si vei avea o bubuire mare... A si sa nu uitam, cati euroi ai strans pe sharemods si modsbase? :) pt ca si acei euroi conteaza.
 
2-3 euro dar upload-ul modurilor doar la mine pe site (cu cateva moduri exceptii pe care le-am mai imprastiat cat am reusit). Fac in jur de 40-70 vizite pe zi pe Sharemods si Modsbase adica 2-3 puncte. Eu zic ca e foarte bine din moment ce 30-40% din modurile de la mine de pe site au link original. Am decis asta pentru ca mi-au sters foarte multe moduri si am inteles care sunt autorii care nu accepta reupload-ul si te cauta sa te dea jos. Eu la 10.000 de vizite nu reusesc sa scot 10$ dintr-un calcul pe care l-am facut..probabil am si trafic putin mai slabut, inainte am avut si eu SUA pe primul loc dar acum intra foarte multi din Brazilia, India, Turcia si Franta. Oricum din ce am analizat traficul din SUA mi-a scazut datorita vitezei pe care o are site-ul acolo..folosesc un shared din Romania si am citit ca asta afecteaza, o sa trec cat de curand la un VPS sau chiar dedicat. Am pus cateva si pe unde am apucat dar e foarte greu sa gasesti mod-uri si sa le pui pe site-urile mari primu din moment ce autorii mod-ului il posteaza ei, de aia m-am lasat. (Sau poate nu am gasit eu formula magica pentru a posta primu pe site-urile mari).

Confirm ca daca reusiti sa postati cateva moduri pe zi pe site-urile mari primii va bubuie fisierele in download-uri. Si un skin pentru ETS2 facut in graba poate sa aduca 10.000 de descarcari in cateva zile-saptamani.

Edit: Am decis sa pun si Adsense insa cererea nu poate fi procesata datorita COVID (primesc raspunsul acesta de 2 saptamani)

Mersi mult @AlexXplo , de nota 10 ca de obicei. :)
 
Salut,

Ce parere aveti despre oferta celor de la GoDaddy pentru domeniul .com la 1,20E in primul an?
Se merita sa iau domeniul de la ei? iar gazduirea de la o alta firma cu preturi mai mici?

Multumim! @AlexXplo
 
Salut,

Ce parere aveti despre oferta celor de la GoDaddy pentru domeniul .com la 1,20E in primul an?
Se merita sa iau domeniul de la ei? iar gazduirea de la o alta firma cu preturi mai mici?

Multumim! @AlexXplo
De ce nu?
 
Salut,

Ce parere aveti despre oferta celor de la GoDaddy pentru domeniul .com la 1,20E in primul an?
Se merita sa iau domeniul de la ei? iar gazduirea de la o alta firma cu preturi mai mici?

Multumim! @AlexXplo
Citeste bine oferta si daca nu te obliga sa ramai la ei il poți lua. Cu doua luni înainte sa expire il transferi pentru că renew va fi foarte scump.
 
Banuiesc ca, au pus prima data continut original (text) incearca sa modifici tot continul text 60-70%, iar apoi ar trebui sa te accepte. (eu am fost acceptat cu un forum de cand eram mic despre cs 1.6 :)) aveam 30-40 de postari pe el) . Schimba continutul si vezi daca merge.
 
Ultima editare:
Banuiesc ca, au pus prima data continut original (text) incearca sa modifici tot continul text 60-70%, iar apoi ar trebui sa te accepte. (eu am fost acceptat cu un forum de cand eram mic despre cs 1.6 :)) aveam 30-40 de postari pe el) . Schimba continutul si vezi daca merge.

Adica te referi sa modific la 2300 de postari 60-70% din text, nu?
 
Adica te referi sa modific la 2300 de postari 60-70% din text, nu?
Se poate face in mod automat daca vrei sa crești procentul de conținut original pe pagina.

Daca e wordpress in sursa adaugi un code care sa genereze un text unic in funcție de pagina.

Eu cred ca e ai vorba de noroc la adsense.
 
Asta am si facut @AlexH . Cu un cod in functions.php pentru [page_title] , adaugat before content si after content un text cu ajutorul cuiva de pe forum, dar tot persista problema.
 
Pai pe langa titlul poți adauga tag, nume categorie, nume site, ceva extra text, etc.

Daca poate cineva sa-mi ofere codurile pe care trebuie sa le pun pentru a genera tag-uri, categoriile automat prin short code, ca am rascolit tot internetul si nu am gasit.
 
Pe langa ce a spus Alex, am si eu cateva ponturi pentru optimizarea on page.
Iau exemplu modspedia.com si un articol de pe site. De exemplu:
Ro Map Rework for (ETS2 1.31 - 1.35) | ETS 2 MODS Modspedia

Ce as schimba eu:

In primul rand, as schimba titlul, astfel (depinde de categoria modului, deci daca e ETS 2, voi avea):

ETS 2 mod: Ro Map Rework for (ETS2 1.31 – 1.35)
ETS 2 mod MAPS: Ro Map Rework for (ETS2 1.31 – 1.35)
ETS 2 mod CARS: Ro Map Rework for (ETS2 1.31 – 1.35)
ETS 2 mods 2020: Ro Map Rework for (ETS2 1.31 – 1.35)
Ro Map Rework for ETS 2 mods (v1.31 – 1.35)

si te joci cu titlurile in functie de cautarile pe acele keywords (ets 2). de la prima cautare google, observ ca se cauta ets mods cars, ets 2 mods maps, ets 2 mod money, ets 2 bus mod (daca ai moduri pentru bus, e super fain sa incepi titlu cu keywordul asta).

din ce observ, tu optimizezi pe numele modului. cati cauta ro map rework for ets 1.31-1.35? site-ul e aproape neoptimizat pentru cuvintele cheie principale.

nu prea gasesc modspedia (tre sa faci un brand din el) prin articole.

ai si h1 si h2 pe acelasi keyword. incearca sa schimbi, adaugi ceva la h2 ala. nici un h3 in plus n-ar strica.

ai acelasi keyword de 3 ori in mai putin de 100 cuvinte.

intr-o astfel de nisa banuiesc ca iei mult trafic de pe link-urile ce le postezi in alta parte, avand in vedere ca numele modului nu se cauta (sau foarte putin).

din ce vad, e o nisa unde atentia maxima (optimizarea) ar trebui indreptata exact spre categoriile site-ului: ets 2, gta v mods, fs 19 mods, etc. Daca nu bagi linkbuilding, optimizarea articolelor pentru acel keyword ar fi primul pas al optimizarii.

Cum rankezi tu cu fs19 mods? postand 1.000 de articole neoptimizate in acea categorie? astepti sa creasca singur?


Munca ce o faci acolo este doar sa iei din downloaduri, articolele ajutandu-te foarte putin in ranking.
decat sa postezi 100 articole total neoptimizate cum e acum, mai bine postezi 3 super optimizate care cu timpul te vor ajuta sa rankezi exact pe categoria site-ului (de unde vin cautarile - banii).
 
Loading...
Back
Sus