Cum sa faci bani cu instagram 2017

Nicolae P.

Instagram Social Manager
Registered
Full Member
Instagram pare sa fie reteaua de socializare a momentului. Toate vedetele locale si internationale au un cont de instagram si pare o sursa buna de venit pentru cei care se ocupa de monetizarea contului de instagram.

Deci cum facem bani cu instagram:

In primul rand trebuie sa detinem un cont de instagram, este usor de creat si probabil toti stim sa creeam unul. Insa inainte de a creea contul trebuie sa alegem cu grija nisa pe care dorim sa ne axam. Putem folosii ca username numele nostru dar nu ar suna mai bine spre exemplu parfumuri in loc de ion_popescu?
Apoi trebuie sa scriem cateva cuvinte la profil, cat mai explicit si mai curat!

Ok am facut contul acum ce facem?

Ei bine ne apucam sa punem poze si sa folosim hashtag-uri relevante in descriere, dar trebuie sa folosim si un call to action, sa stimulam implicarea celorlalti. Putem folosii pana la 2000 de caractere in descriere, ceea ce cred ca este destul pentru oricine.

Exista numeroase modalitati de a face bani pe instagram. O metoda, expusa si de @AlexH intr-un topic mai vechi este promovarea diferitelor produse pe contul tau de instagram, gasesti firme si le propui contra cost sa le promovezi produsele.
O alta modalitate este sa iti promovezi propriul magazin online. Pui un link in bio (singurul link acceptat pe instagram) al magazinului tau iar urmaritorii iti vor accesa site-ul si daca vor fi interesati vor cumpara. Deci trafic si potentiali clienti!

O alta modalitate, care mie sincer imi place foarte mult este sa promovezi conturile altor utilizatori. Este simplu pui o poza de a lor si descrierea pe care o doresc. Ceva asemanator cu promovarea produselor numai ca de data asta promovezi conturile altor utilizatori, pentru ceva in plus poti pune si link in bio catre site-ul lor.

CPA. Ei bine numarul conturilor care ruleaza o oferta de tip CPA este foarte ridicat de aici iti poti da seama ca merge bine. Aici este insa o loterie. Ai nevoie de foarte multe conturi si sa maschezi link-ul catre oferta CPA. Sa folosesti pre-landing page si domeniu personal.

Link-uri utile :
Pentru vanzari postari shoutcart
Retea CPA ogads
 
Ultima editare:
Eu il folosesc cand ma plictisesc si nimic mai mult.
Cred ca sunt foarte putine persoane in Romania care fac bani cu instagram si nu stiu daca unul dintre acestia e prezent aici, in afara de tine.
Poate ar trebui sa oferim mai multa atentie la asta.
 
Eu il folosesc cand ma plictisesc si nimic mai mult.
Cred ca sunt foarte putine persoane in Romania care fac bani cu instagram si nu stiu daca unul dintre acestia e prezent aici, in afara de tine.
Poate ar trebui sa oferim mai multa atentie la asta.

La noi este un pic mai greu pentru ca de obicei informatia ajunge prea tarziu la noi. Din februarie m-am axat strict pe instagram dupa ce am fost foarte dezamagit de youtube. De atunci zilnic incerc noi metode pe instagram. Cred ca sotia deja uraste aceasta retea :)). Dar pot spune ca este "o paine de mancat" cu ig. Citeam cateva articole pe gandul, mediafax cati bani poti face cu ig daca ai nu stiu cati urmaritori. O porcarie, castigurile sunt mult mai mici, eu la un cont cu peste 13k urmaritori din vanzarea de postari fac cam 150-200$ max pe luna si asta cautand zilnic clienti.
 
eu la un cont cu peste 13k urmaritori
Pai depinde mult de angajamentul care-l au acestia.
Ai macar 10% angajament la fiecare postare de pe cont? Daca ai reusi macar acest numar la angajament, te asigur ca numarul clientilor va creste, acum depinde si nisa pe care postezi.
 
Pai depinde mult de angajamentul care-l au acestia.
Ai macar 10% angajament la fiecare postare de pe cont? Daca ai reusi macar acest numar la angajament, te asigur ca numarul clientilor va creste, acum depinde si nisa pe care postezi.
Cu cat contul este mai mare cu atat angajamentul scade. La 10k mediu este la 4% pentru un cont bun eu am undeva la 6-7%. Acum vreo 2 luni era 12-13%. Dar dupa ultimele update-uri a scazut semnificativ. Nu este de mirare doar ig apartine de facebook si postarile apar din ce in ce mai putin urmaritorilor. Momentan incerc metoda dropshiping cu shopify sa vad daca iese ceva. Tinand cont ca rulez cam 30 de conturi ig, am ceva sperante ca va merita.
 
Loading...
Back
Sus