Cum sa cresti un cont Instagram de la zero in 2020

Nicolae P.

Instagram Social Manager
Registered
Full Member
Instagram este platforma de socializare preferată de mine in ultimii ani, pe facebook cred ca intru odata la 3-4 luni sa nu mai zic de celelalte platforme. Tiktok este una dintre platforme in trend dar pe mine nu ma atrage. Asa ca o sa fac un mic tutorial despre cum sa crești un cont de Instagram de la zero manual.

În primul rand de ce manual? Ei bine in 2020 instagram foloseste AI care a fost trainuit sa detecteze softurile care se folosesc pentru Insta. Pur si simplu au folosit aceste softuri ei înșiși pentru a detecta orice activitate legată de ele si au identificat anumite orice urmă lasa sau "patern".

Asa ca in 2020 cum putem creste un cont?

1. Username. Una dintre cele mai importante aspecte este alegerea username-ului. Atunci când alegem un username trebuie sa alegem unul usor de retinut, care să atragă, si unul dintre cele mai importante aspecte pe care eu îl aleg este sa fie deja cunoscut dar care să nu fie deja înregistrat. Asta poate fi o problema deoarece majoritatea sunt deja înregistrate. Sa luam spre exemplu : vrem să facem un cont despre Romania si ne uitam la ce conturi sunt libere, majoritatea sunt luate asa ca o sa cautam hashtag-uri asemanatoare care au peste 10k postari si vedem dacă sunt conturi creste cu hashtag-ul similar. Sigur veti gasii cateva libere. Sau puteți creea un hashtag unic. Personal am creat un cont insta si un hashtag care nu era folosit deloc, zero postari. Acum are 15k postari pe acel hashtag.

2. Alegerea pozei de profil. Aici nu este prea mult de vorbit. Pur si simplu alegi o imagine reprezentativă, usor de retinut(vizual) si bineinteles care să adauge un plus de profesionalism.

3. După ce facem toate astea începem să creștem contul. La început vei avea 0 urmaritori asa ca vom posta cateva poze, video pe cont. Nu postari prea multe si nu utilizati nici un hashtag. Deoarece nu ai de ce. Hashtag-urile sunt eficiente când ai deja un anumit nr de urmaritori, ei te pot propulsa în top pe acel hashtag. Vom folosii metoda follow/unfollow pentru a creste numarul de urmaritori la început. Asa ca identificăm conturi similare si ne uitam la urmaritori lor. Aici este ceva ce mie unul ma face sa prefer metoda manuală. Desi iti ia mult timp este foarte eficient. Atunci când faci totul manual poti vedea dacă acel user este interesat se nisa si iti va da follow inapoi. Te uiti dupa conturi active, care nu urmăresc prea multe conturi dar este interesat de nisa. Pe când atunci când utilizati softuri se da follow la orice cont, manual vei da doar la cei care probabil te vor urmăriți inapoi. Aceasta metoda o folosesc pana ajung undeva la 4-5k. De aici aceasta metoda desi este încă eficienta iti ia prea mult timp asa ca trecem la crestere organică. Sincer prefer un mix, follow/unfollow + crestere organică.

4. Ok am ajuns la cativa k urmaritori si vrem sa creștem in continuare, follow/unfollow merge bine dar vrem să limităm nr de acțiuni pe cont asa ca trecem la nivelul urmator. Optimizare hashtag : Ne uitam la nr de like-uri ce primim pe fiecare postare apoi cautam hashtag-uri reprezentative pentru cont. Primim 300 de like-uri pe postare si ne uitam la hashtag-ul #romania, aici vedem ppstari in top cu 3k, 4k, 5k, deci nici o sansa sa ajungem in top. Asa ca trebuie da cautam hashtag-uri care au ceva postari dar in top sunt ppstari cu un nr de like-uri egal sau mai mic decât al nostru. Astfel vom avea postarea in top. Cu cat creste contul modificăm hashtag-urile in functie de contul nostru.

5. Nu utilizati niciodată "fake engagement". Te poate atrage dar iti va distruge contul.

Acesta este un mic tutorial din experienta proprie. Dacă aveți ceva de adaugat este mai mult decât binevenit. Utilizand ceea ce am spus mai sus, taxez clienti între 150-250 de euro, iar clientii sunt mai mult decât mulțumiți.

Acesta este unul dintre primele "tutoriale" din aceasta saptamana. Urmatoarele vor fi : 1. Cum sa iti creezi singur proxy 4g si data center. 2. Metoda adwords sa obții 350$ credit.

Multumesc!
 
Share este aur curat.
Am învățat ceva nou din acest tutorial plus mi-a venit o idee.
Apreciez efortul pentru alegerea de font, marime si italic la text. Face totul mai usor de citit, înțeles, mai ales cand textul este mare.
Abia aștept următoarele tutoriale.
 
Un tutorial asemanator am citit aseara pe blackhatworld. Insa eu nu sunt fan instagram, poate o sa incerc si eu cat inca functioneaza aceasta metoda .
 
Daca am un cont de 12k urmaritori, dar caruia i-am schimbat nisa, si aduna sub 100 like-uri la noile postari, ce strategie m-ai sfatui sa aleg pentru a-l creste in continuare?
Si inca o intrebare: cat de mult conteaza frecventa cu care postezi si care este cea ideala?
Multumesc.
 
Daca am un cont de 12k urmaritori, dar caruia i-am schimbat nisa, si aduna sub 100 like-uri la noile postari, ce strategie m-ai sfatui sa aleg pentru a-l creste in continuare?
Si inca o intrebare: cat de mult conteaza frecventa cu care postezi si care este cea ideala?
Multumesc.


Trimite-mi link cu contul. Frecventa contează enorm de mult. Odata ce lasi contul sa moara este foarte greu să îl resuscitezi. Experienta personala!!!
 
Se poate face mai amplu acest tutorial, ori continua, de catre initiator sau alti colegi de forum care se pricep?

Pentru ca mai sunt multe lucruri de lamurit :)

De exemplu:
  • care este frecventa ideala a postarilor, cate sa fie pe zi?
  • care este nr ideal de follow pe care sa le dai manual pe zi, si ce intervale, gen 1 follow/minut, sau 1 la 5 minute, sau 20/minut, etc.
  • care este nr. ideal de unfollow pe zi si la fel ca mai sus, ce frecventa ?
  • cum cauti hashtagurile potrivite, unde le cauti si cum le analizezi, incat sa iti dai seama ca sunt potrivite pt nisa ta?
  • care este nr ideal de hashtaguri pe care sa le folosesti la o postare?
  • trebuie sa schimbi hashtagurile intre postari, ori le poti folosi pe aceleasi saptamani la rand?
  • are vreo importanta ordinea in care sunt puse hashtagurile?

Si imi mai vin intrebari, dar nu vreau sa fac lista prea lunga din prima. Am tot spus de "ideal", referindu-ma desigur la varianta cea mai eficienta descoperita in chestiunea respectiva.

Multumesc anticipat.
 
Se poate face mai amplu acest tutorial, ori continua, de catre initiator sau alti colegi de forum care se pricep?

Pentru ca mai sunt multe lucruri de lamurit :)

De exemplu:
  • care este frecventa ideala a postarilor, cate sa fie pe zi?
  • care este nr ideal de follow pe care sa le dai manual pe zi, si ce intervale, gen 1 follow/minut, sau 1 la 5 minute, sau 20/minut, etc.
  • care este nr. ideal de unfollow pe zi si la fel ca mai sus, ce frecventa ?
  • cum cauti hashtagurile potrivite, unde le cauti si cum le analizezi, incat sa iti dai seama ca sunt potrivite pt nisa ta?
  • care este nr ideal de hashtaguri pe care sa le folosesti la o postare?
  • trebuie sa schimbi hashtagurile intre postari, ori le poti folosi pe aceleasi saptamani la rand?
  • are vreo importanta ordinea in care sunt puse hashtagurile?
Si imi mai vin intrebari, dar nu vreau sa fac lista prea lunga din prima. Am tot spus de "ideal", referindu-ma desigur la varianta cea mai eficienta descoperita in chestiunea respectiva.

Multumesc anticipat.

O sa scriu un tutorial care să raspunda la întrebările tale in curand
 
Multumesc. Astept cu mare interes.

LE: mai adaug o intrebare, poate o abordezi si pe asta in tutorial: cum cauti si cum alegi caror useri sa le dai follow manual, in prima faza, de crestere a contului ?
Presupun ca nu dai asa la rand, la oricine.

Mersi.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus