Cum pun windows 8 in limba romana

Naruto9

VIP Club
Registered
Full Member
Web Designer
VIP Club
Unchiul meu mi-a dat un laptop cerându-mi să îl fac în limba română să înțeleagă și el ceva de acolo(utilizator basic să zic doar browsing și atât).
Laptopul este un HP cu un procesor foarte slab și undeva la 4gb RAM. Pe laptop rulează windows 8.0 PRO . Pe browser și programe se mișcă acceptabil mai ales pentru ce are el nevoie dar pe partea de update/install e foarte greoi.

Problema e că am încercat să îi adaug limba română folosind singurul tutorial existent ( Du-te în Control Panel - Language - Adaugă limba - descarcă și instalează pachet - setează limba default) dar după ce se termină downloadul mai face din install vreo 5-7 minute după care dă eroare. Nici măcar un cod de eroare sau ceva, pur și simplu un mesaj: Limba nu a putut fi instalată. Laptopul și l-a luat din spania (by default are spaniolă) și aparent e și windows pe uefi dacă am văzut bine(cred că e introdus pe laptop pentru a putea fi reinstalat oricând)

Am încercat să adaug altă limbă(gen engleză) să o instalez în speranța că poate după engleză o să meargă și limba română. FAIL, aparent da eroare la install la orice limbă aș alege.
Pe net nu găsesc pack pentru limba română la windows 8. AM găsit câteva tutoriale care arătau cum să o instalezi din cmd dar presupune să ai fișierul deja descărcat. Singurul bun găsit este pe filelist MICROSOFT WINDOWS 8 LANGUAGE PACK ROMANIAN RTM X64 RIP torrent dar nu sunt seederi. Efectiv am rămas fără soluții și sincer nu aș vrea să instalez windows-ul de la capăt pentru că 1. posibil să persiste eroarea și după install și 2 e clean, se mișcă ok pe navigare - efectiv nu aș avea motiv

Ce îmi recomandați să fac? Ce altă soluție există să pun limba română pe windows 8? Dacă e să instalez alt windows să optez pentru windows 10? Procesorul a scos un Benchmark de vreo 600 de unități în condițiile în care procesorul de la laptopul personal i7-6700hq a scos undeva la 80.000+ unități..
 
Mergi la Windows language legacy și de acolo pui limba romana. Asa i-am pus eu cuiva. E posibil sa fi postat și aici cum se face.
Update: eu am văzut device care merg mai bine cu Windows 10 decât cu 8.
 
Mergi la Windows language legacy și de acolo pui limba romana.
Am incercat varianta asta. Se blocheaza la instalare. Limba romana pe tastatura o pot seta, dar respectivul vrea tot os-ul pe romana..si pentru asta trebuie sa se descarce niste fisiere hostate de microsoft cine stie pe unde...
 
Loading...
Back
Sus