Cum poti salva bani pentru vancanta si zile negre

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Pentru a salva bani pentru foarte multi este un lucru destul de greu, dar daca ai vointa iti garantez ca nu este. Urmeaza cu strictete sfaturile de mai jos si iti garantez ca in august 2017 iti vei permite o vancanta, aproape oriunde vrea inimioara ta.

Intrebarea asta imi este mereu adresa si chiar daca explic si iar explic multi nu reusesc. Chiar vor sa salveze bani spun mereu NU POT. Acest NU POT mereu isi va gasi locul, fie ca ai 100 ron sau 100.000 ron.


Eu urmez aceasta metoda si imi permit an de an cate o vancanta in ibiza, marbella sau allte locatii.

Metoda prin care poti salva bani pentru vacante si zile negre sau orice vrei tu.
1. nu cumpara lucruri de care nu ai neaprata nevoie pentru simplu fapt ca sunt la reducere, oferta
2.deschide un cont de economii cu conditia sa nu ppoti scoate banii timp de 6 luni sau 12, asta daca lucrezi offline, iar daca lucrezi online, poti face un cont paypal pentru economii
3. pune deopartea 10% din orice suma care iti intra in pana, indiferent de sursa, zi, etc. Daca azi ai primit 1 leu, 10% este prea putin sa mergi la banca sa-i depui sa faci transfer pe contul de economii paypal. Asa ca iti faci un carnetel unde pui ziua, suma primita si valoarea cellor 10%. Cand se aduna minimul de 10 ron sau 1 euro pentru paypal, faci transferul


Dupa cum vedeti nu este cine stie ce, dar va garantez ca functioneaza. Desigur multi veti spune, ca nu se poate mereu, ca banii sunt calculati dinainte la cent si este imposibil de pus cei 10% deoparte.
Asta este doar o scuza de la voi si daca incepeti sa ganditi ca nu aveti cei 10% o sa vedeti ca se poate.


Zilnic se irosesc foarte multi bani produse care sunt aruncate la gunoi. Iti garantez ca atunci cand mergi la market stii sigur cat ai nevoie sa consumui pentru a nu arunca la gunoi apoi.

1. sa nu faci cumparaturile pentru o luna cand mergi la market ci pentru o saptamana
2. nu cumpara mai mult de cat ai nevoie
3. de fiecare data cand ceva la gunoi care nu ai reusit sa-l consumi, in loc de acesta arunca valoarea in bani si daca sunt mai multe pune intreaga valooare


Dupa cum vedeti nu este nimic legat de vicii gen fumeaza sau bea mai putin ori sa renunti la o anumita placere.

O persoana care mi-a ascultat sfaturile, luna aceasta si-a facut cumparaturi pentru casa in valoare de 3500 euro, care in mode normal ar spune ca nu isi permite.
A reusit sa salveze acesti bani din aceleasi salarii care le are el si sotia.
 
Foarte interesant ! Dar exista o problema la multi dintre noi si aceea e TENTATIA . :D
 
  • Like
Reactions: J.D
Dar exista o problema la multi dintre noi si aceea e TENTATIA
Stiu si inteleg dar tot nu te opreste sa economisesti.
Eu reinvestesc cam aproapte toti bani disponibili dar dupa ce pun deoparte cei 10%.
Plus metoda asta nu te opreste sa iti satisfaci tentatiile. :d
 
De multe ori zici " ehh lasa ca strang maine" si tot asa .
Foarte tare , dar de eram toti la fel nu stiu unde se ajungea :D
Hmm da , dar stii cum e romanu :)))) . Eu de fel is chibzuit la faza cu bani cand ii dau pun multe intrebari cand iau ceva :))) , uneori mai iau si ce nu imi trebuie e faza aia de moment .
 
Loading...
Back
Sus