Opinie Cum poti manipula masele pentru a face ce trebuie cand vine momentul

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu sariti pe mine pentru ca scriu iar despre manipulare dar mi se pare un subiect foarte bun de discutie in orice situatie.
Manipularea poate fi de la chestii foarte mici pana la chestii foarte mari.

Spre exemplu:
Vreau sa scot o reactie de la tine, vreau sa stiu cum reactionezi la ceva anume, care in timp, cand vine momentul pot folosi ceea ce am vazut/invatat in favoarea mea.

Folosim una simpla:
Tu stii ca poti fi manipulat foarte usor ?
Daca vreu sa fiu si rau cu tine pot adauga si:
Tu stii ca poti fi manipulat foarte usor si EU o pot face in 60 de secunde?

In fine... acum sa trec la ce voiam sa scriu in acest topic.

Se stie ca social media este un instrument foarte bun pentru manipularea maselor. Inainte de toate este nevoie de teste sa vezi cum reactioneaza lumea, cati pun botul, ca in final sa stii cum poti aplica pentru a face exact ceea ce vrei tu.


Ma voi referi doar un eveniment care il stiti cu totii si cred ca multi dintre voi ati participat.

je sui charlie

Nu discutam daca evenimentul a fost creat intentionat sau nu.

cati dintre voi ati schimbat poza de profil cui cea a frantei si ati postat je sui charlie?
Ceva nevinovat sa iti arati suportul pentru un grup de persoane care fac misto de toti si cand cineva le da un pumn un gura, tipa ca din gura de sarpe.


La nivel de manipulare a maselor poate fi considerat doar un test pentru a vedea cum prinde la lume, cati se implica, reactie. Inainte de je sui charlie au mai fost si altele cat si dupa.
La fiecare a fost ceva in plus pentru a vedea care sunt limitele pana la care pot merge, pana unde te pot impinge.

Si aici ajungem pana la BLM.

Cu siguranta multi dintre voi ati schimbat poza de profil (o stim cu totii care), folosit acel # foarte cunoscut.

Acesta a fost folosit pentru a da jos un guvern si intoarce lumea lumea pe dos si face pagube care doar dupa razboi vezi asa ceva.
Stiati ca pana acum cativa ani BLM era considerata organizatie terorista si doar in ultmii 3 ani a fost bagata pe gat pentru asi atinge scopul?

Mai stiati ca BLM a strans peste 50 miliarde de dolari de care nu stie nimeni unde s-au dus?

Stiati ca proiectul Uniunea Europeana a fost conceput de Germania inainte de primul Razboi Mondial cu date precise cand ca lua fiinta, cine va face parte, expansiune, etc?

Cineva a spus si cred ca va amintiti cu totii de aceasta vorba pentru ca a fost spusa intr-un film celebru:

Cu cat te uiti mai aproape cu vezi mai putin. closer you look less you see.

Daca vrei sa intelegi si sa vezi totul trebuie sa dai zoom out la tot ce vezi si stii ca sa vezi imaginea de ansamblul .

4875

O poza frumoasa cu niste case, chiar pitoresc putem spune. Nu te-ai gandi ca exista altceva, insa daca da zoom out vedem:
4876


Nimic din ceea ce vezi nu este ceea ce crezi si adevarul este in functie de cine`l spune.

Batalia pentru controlul facebook este foarte apriga si se doreste inalurarea lui mark zuckerberg pentru a fi inlocuit de un grup de persoane care sunt mai usor de controlat si puterea nu ar exista in mana unui singur om.

 
Loading...
Back
Sus