Cum poti faci bani cu propria casa

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Metoda de mai jos este pentru oricine care detine o casa, apartament si are cel putin o camera libera. Se poate face bani frumosi fara prea mult efot. Functioneaza 100% si daca urmati sfaturile de mai jos cu siguranta o sa castiga ceva bani in functie de locatia in care locuiti.

Nu conteaza ca locuiesti in varf de munte intr-o rapa/vagauna, oras mic sau un satulet uitat de lume.

Acum o saptamana am calatorit catre Madrid si aveam nevoie sa stau undeva 2 zile. Am cautat hotel dar majoritatea aveau preturi foarte mari pentru serviciile oferite, plus locatia era destul de proasta. Mereu cand caut hotel ma uit la recenzii sa vad ce spune lumea, ma uit pe harta sa vad cat de usor imi este sa ajung unde vreau eu.

Asa am gasit un serviciul online unde poti inchiria camere, apartamente, case, vile la preturi foarte bune, plus sanse sa gasesti ceva in locatii foarte bune.

Site se numeste airbnb si il voi folosi de acum inainte.

Pentru ca sunt deaja acolo si am inchiriat un apartament daca te inscrii pe link de mai jos primesti 18 euro credit cand inchiriezi ceva.



Ok am facut ceva introducere dar cum faci bani cu acest site?

1. Te inscrii pe site pe link de mai sus.
2. Iti verific contul
3. Iti pui la inchiriat camera libera care o ai in casa sau chiar casa
4. Stabilesti pretul care iti convine si crezi ca merita pentru o noapte. Site-ul chiar iti va spune cat poti castiga pe luna sau saptamana in zona care esti, in functie de alte persoane care folosesc sistemul. Un lucru bun daca nu sti cats a ceri pe zi.

Recomandari / Ponturi.

1. Inainte de a posta anuntul pe site recomand sa faceti poze frumoase si de calitate la camera cat si mediul inconjrator. Atrage foarte mult si faceti poze la orice credeti voi ca este interesant, daca ai curte sa faci una, la fel si la animale daca aveti.
2. Faceti o descriere frumoasa si detaliata la caera/casa cat si la locurile din zona voastra.
3. Nu uitati sa includeti activitati care le pot face clientii in zona ta. Nimic nu este prea mic sau neinsemnat, asa ca includeti orice activitate in anunt.
4. Fiti sinceri in descriere si spune adevarul/situatia asa cum este. Sunt clienti pentru absolut orice. Unii vor sa experimenteze viata de tara pentru 2 zile, altii vor ceva la centru pentru a vizita orasul, altii vor deal sau Vai mari pentru a le vizita.
5. Nu incepeti cu preturi super mari ca oricum acea camera sta degeaba si nu produce nimic. Si un 5-10 euro pe zi poate fi un plus, mai ales daca se ocupa tot timpul.
6. Serviicile de curatenie si altele de gen se taxeaza separat deci nu veti iesi in pierdere.
7. Explicati in detaliu cum se poate ajunge la voi din aeroport, gara, autogara, etc. Daca aveti posibilitatea puteti sa le asigurati voi transportul contra cost sau nu.
8. Tratati cllientul bine si aveti grija ca se simte bine la voi. E normal ca unii sa ceara mai mult decat au platit, ma refer aici la servicii, sa le acordati atentie, etc, dar e normal.
9. Diferenta intre case/anunturi se face dupa recenzii, daca acestea sunt bune, sanse mari sa aveti clienti tot timpul. Daca ganditi tipic romaneste, da-l dracului ca l-am prostit de i-am luat banii, iar de restul nu ma intereseaza nu veti face nimic.


Costurile pentru Hosteri, adica cei care ofera cazare este de doar 3% din suma platita de client, inainte taxele la site. Aceasta este pentru a acoperi costurile la transferul de bani catre contul vostru. Eu zic ca este un procent foarte bun in comparatie cu alte servicii de gen.

Plus aici poate oricine sa isi posteze camera libera sau casa sa faca un ban in plus.
Asa cum am spus mai sus, nu toata lumea cauta lux si sa gasesc clienti pentru orice zona sau timp de locuinta.

Pentru straini se pune mult accept pe zona si mai putin pe patul in care doarme.

Anuntul trebuie scris in limba engleza.

La fel acest site se poate folosi daca vreti sa calatoriti in orice parte din lume si vreti ceva mai prietenos decat o camera de hotel.

Recenzie lasata de hoster catre mine.
img


Recenzie lasata de mine catre hoster.



Daca aveti intrebari va rog postati mai jos si voi incerca sa va ajut pentru a avea un anunt cat mai atragator si recenzii bune.
 
nu zic ca nu este buna ideea, dar la noi este destul de riscant, siguranta este la pamant
 
dar la noi este destul de riscant, siguranta este la pamant
La ce anume te referi?
Tu nu ai treaba cu altii, iti pui camera la dispozitie sau chiar casa si oricand poti decide daca accepti clientul sau nu.

Site accepta comanda dar nu trage banii din contul la client pana TU nu aprobi cererea. Intre timp tu poti verifica clientul sa vezi ce tip de persoana este, daca se potriveste casei tale, etc. Daca dai accept atunci site trage banii din cont la client. Daca spui NU, atunci se inchide comanda si bani nu sunt retrasi.

Acum fara sa fiu inteles gresit, cred ca este o prostie sa spui Nu la o oportunitate ca aceasta sa iti maresti veniturile si sa gasesti tot felul de motive.

Nu ma refer la o singura persoana ci la general asa.
 
am intrat si eu acum, in zona mea Lisabona, cel mai ieftin era camera unui tip intr-un apartament destul de luxos ce avea recenzii lasate numai de femei, deci e clar ca oportunitatile sunt nelimitate
 
Ultima editare:
Eu il voi folosi pentru travel. Am gasit camera privata langa plaja la 21€, ceea ce este super.
 
Loading...
Back
Sus