Cum poti face calculatorul/laptop sa mearga mai repede

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Totul a inceput acum aproximativ 2 luni mai mult intr-o gluma dupa ce am vazut un meme pe facebook.

Pe imagine scria:
Vrei sa iti functioneze calculatorul mai rapid?
Dezactiveaza antivirusul.

Ei bine asta am facut, aveam AVG, Spybot, AntiMallware instalat in calculator. Am trecut imediat la dezinstalarea acestora si de atunci pana acum calaculatorul meu merge cel putin de doua ori mai rapid, virusi nu am, bine am si grija ce accesez si descarc.

Cum windows 10 vine default cu defender activat, nu isi are rostul sa instalezi un antivirus si cred ca in ziua de asta chiar nu isi mare are rostul, pentru ca iti mananca doar resurse si nimic altceva.

Cand am nevoie sa scanez ceva folosesc virus total si gata.

O alta metoda de a functiona calculatorul mai repede este sa tineti deschis task manager, daca in caz ca aveti ceva, acesta nu va rula cat este deschis task manager.
 
Acum multi ani pe vremea windows 7 (prin 2008-2009) eram adeptul no-ativirus deoarece si mie mi se parea ca "mananca" multe resurse aiurea... Asta pana am luat un mare keylogger. De atunci am inceput sa folosesc antivirus.

In prezent folosesc Bitdefender + (eventual) Malwarebytes.

Legat de partea cu "merge pc-ul greu".. pana recent am folosit un pc cu procesor care a fost lansat in 2013-2014 si totul se misca ok (faceam si gaming pe pc-ul prespectiv).

In ziua de astazi gasesti componente super accesibile la pret.
 
Legat de partea cu "merge pc-ul greu".. pana recent am folosit un pc cu procesor care a fost lansat in 2013-2014 si totul se misca ok
In topic m-am referit doar la diferenta cu si fara antivirus.
Eu sunt inca in teste si cum am spus mai sus, am mare grija la ce accesz si descarc, insa pentru majoritatea e recomandat sa aiba un antivirus.

Totul a plecat de o gluma, cel putin asa am vazut eu postarea si la final s-a dovedit ca fiind o solutie buna.
 
Sincer mie nu mi se pare o idee foarte buna sa stai pe windows fara antivirus mai ales ca majoritatea virusilor pt. windows sunt creati, dar fiecare face cum crede ...
 
Eu din 2015 nu folosesc antivirus si inca nu am luat niciun virus pe calculatorul de lucru, am unul mai vechi de pe care descarc intai fisierele care mi se par sketchy, daca se intampla ceva ii dau format si intalez iar windows (cred ca s-a intamplat de vreo 3 ori, maxim 4 in ultimii 5 ani). Am tot timpul grija, am un hard portabil pe care imi tin tot toate chestiile + am aproape toate fisierele avute vreodata pe google drive pe care il platesc lunar, si desigur ca sunt in permanenta atent la ce fisiere am in calculator.
Daca ai timp si nu iti e lene, eu zic ca se merita sa faci asta ... Adica depinde si de calculatorul tau si daca chiar ai nevoie de acea viteza.
Stiu chestia cu antivirus inca de cand eram copil si aveam un calculator pe care daca stai in ziua de azi iti smulgi parul la cat de greu se incarca, tin minte ca dezinstalasem antivirusul din ceva motiv si diferenta de viteza mi se parea fenomenala :)
 
Loading...
Back
Sus