Metoda Cum poti face bani pe Facebook

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Chiar astazi a avut o discutie cu @yepuras legat de acest subiect. La un moment dat discutia s-a aprins putin, dar ne-am calmat la final. :D

Metoda care o voi prezenta mai jos este pentru video pe facebook, dar poate fi aplicata si pentru alt gen de postari.

Nu trebuie sa aveti mii de like la pagina de facebook, pentru ca video postat sa aiba mii de vizionari.
Sfaturile le gasiti la finalul acestui topic.

1. Iti trebuie o pagina de facebook sau grup. Daca nu ai atunci poti face in 30 secunde un grup sau pagina.
2. Posteaza un video - Alege un nume care sa atraga urmat de cate tag relevante sau in trend.
f7eqHog.png

3. Click Add a Call to Action - aici adaugati un link affiliat/referal sau chiar site-ul vostru.
4. Alege una din variantele care le ofera facebook. Alegerea se poate face si in functie de genul la clip. Daca video este o recenzie, prezentare la un produs si tu ai link catre acel produs, atunci alegi Shop Now.
X0AOe8e.png

5. Click post si astepta conversia.
6. Acum ca video este gata trebuie sa-il promovam. Pentru asta e nevoie sa fim inscrisi in cat mai multe grupuri unde exista angajament din parte userilor. O lista cu 500 grupuri facebook o gasiti atasata.
7. Cand dati share pe grupuri folositi acelasi text si tag ca in descriere. La fiecare 5-10 grupuri recomand sa schimbati descrierea dar sa lasati tag-urile.
Voi explica mai jos care e treaba cu tag-urile.
Fgn9tf2.png


8. Recomand sa dati share in transe a cate 15-20 grupuri. Si nu postati intr-un grup la intervale mici de timp. E posibil sa luati ban de la admin. O postare la cateva ore e destul. Eu promovam un video pe zi.

Exemplu comision realizat prin aceasta metoda.
D8jF6om.png


Acest comision este pe nisa videochat.

Explicatii/Sfaturi

1. video sa fie intre 30-60 secunde. Orice este mai mare scade sansele ca userul sa vada pana la final unde este prezentat link tau. Recomandarea mea sunt acele sort video de 7-15 secunde. Sunt foarte multe pe net.
2. tag - asa vei fi gasit pe facebook. cand postezi un video si dai click pe tag nu o sa fii gasit, nu apari in rezultatele facebook pentru acel tag. Daca incluzi de cateva ori acel tag cand dai share pe gurpuri mari, vei aparea primul in rezultate.
3. link de la punctul 3 de mai sus poate fi affiliat de la profitshare, 2parale, gsoftcentral, videochat (+18), etc.
4. Recomand ca link de referal sa fie prescurtat prin goo.gl pentru a vedea cate intrari a avut si conversia. Unde se permite, alegeti tag pentru campanie pentru a putea urmari mai usor care tip de video a avut succes mai mare.
5. Nu folositi acelasi link de affiliat la toate videourile urcate.
6. Puteti adauga short url si in descriere.


Pagina de facebook care a fost daca ca exemplu are doar 1258 like. Video de mai jos a ajuns la 4200 persoane, peste 1500 vizionari si toate astea cu doar 3 share.

De aici intelegem ca nu e nevoie de o pagina cu mii de like pentru a avea tot atatea vizionari. Clipurile de pe pagina data ca exemplu au mai multe vizionari decat numarul de like.


De asta e bine ca mereu sa dai share la continutul de pe pagina sau grup si nu urcat/postat pe fiecare grup in parte. In timp vei castiga like-uri reale la pagina care iti pot aduce alte venituri.
Exemplu ar fi vanzarea de postari in pagina sau grupul tau.

De asta voi vorbi in alt topic.

Daca aveti intrebari postati mai jos.

 
Ultima editare:
Am uitat sa adaug lista de grupuri. Voi reveni si cu alta lista.
recomand sa va abonati la topic pentru a primi mesaj cand postez.
 

Atașamente

  • 500+Facebook Groups_.pdf
    282,2 KB · Vizualizări: 22
nu cunosteam metoda, nu ne-ai spus cam care este conversia vizionari->bani
 
nu cunosteam metoda, nu ne-ai spus cam care este conversia vizionari->bani

Nu exista o regula sau baza exacta la conversie.

Exemplu:
Daca postezi un video cu noul telefon X si la final Shop Now duce catre emag prin affiliatul tau, la 1000 de vizionari ai putea avea cam 5 conversii. Depinde de perioada in care faci promovarea, unde este magazinul online, ce site este, etc.

Cel mai bine este sa testezi singur si pentru a avea o conversie buna, adica ceva banuti in buzunar, concentreaza-te pe ofertele cpl. orice user se inregistreaza sau aboneaza la ceva.

Un alt lucru care trebuie sa intelegi este, ca pentru mine a functionat si functioneaza. Asta nu inseamna ca vei avea si tu aceleai rezultate.

Se mai poate folosi pentru a promova clipurile de pe youtube. Vezi acest link cum poti castiga bani cu youtube.

Daca mai ai alte intrebari iti voi raspunde cu placere.
 
Interesant!
Nu stiu cand ai timp sa testezi toate metodele astea :)

Urmaresti emisiunea Braniac de pe Discovery?
Acolo spune ceva de genul:
Nu testati acest lucru acasa. Noi testam si ne sacrificam pentru ca tu sa nu fii nevoit sa o faci. :D

un 5 minute acolo se gaseste in fiecare zi. :d
bune venit pe aici.
 
Am incercat si eu aseara cu un colaj video gagicute pe pagina mea de 13k unde aveam un 400 de view pe zi si intr-adevar e tare metoda in doar cateva ore am ajuns la un 2000 reach si 800 view ceea ce e dublu fata de normal cat aveam .
Revin cu noutati si la 24 de ore , tnks Alex de pont sa mai vii cu surprize dinastea :) .
 
Pentru a promova clipurile de pe youtube prin aceasta metoda, recomand sa faceti un sort clip de 30 secunde din clipul original. La Action postati link catre youtube si cine vrea sa vada continuarea va accesa link.
Pentru asta recomand sa folositi link direct catre youtube si nu sort url goo.gl. Lumea cand vede Vezi mai multe pe youtube, da click.
 
Am revenit cu noutati , astazi am facut un clip dupa cum mi-a sugerat alex micut de cateva secunde si la final am pus link spre al meu canal youtube si trebuie sa recunosc ca se vede o imbunatatire extraordinara .
Dupa 47 de minute dupa cum o sa vedeti si in imagine am avut cateva sute bune de view plus ca deja s-a si abonat o persoana intrata de pe facebook , deci multumesc Alex si sper sa mai vii cu astfel de idei bune pentru toata lumea .

PlCpNoK.png
 
Loading...
Back
Sus