Cum poti face bani cu site care are continut ''ilegal''

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Pentru un site care are continut ''ilegal'' este destul de greu sa faci bani. Platformele de popup sau de bannere pur si simplu te iau in ras cu rata care ti-o ofera.

Sunt cativa care scot si primesc un cpm foarte bun ( @yepuras este una dintre cei norocosi :D ) insa 95% se zbat sa scoata macar cheltuielile. Am vazut si proiecte foarte bune insa din cauza ca nu au gasit o metoda de monetizare au decis sa inchida parvalia ( vezi @2Target ).

In acest moment ai de ales:

  1. accepti si pui reclame unde iti ofera 1$ la 200k hits
  2. accepti reclame care iti pun in pericol munca la site, traficul pentru un venit mai bun. Aici ma refer la adsterra care la unii ofera rata buna insa pentru asta trebuie sa accepti autoredirect pe mobil in special cat si pe desktop. Stim cu totii ca in scurt timp un site care are acest tip de reclame cade in google si adio trafic, asta daca te bazezi pe google pentru trafic.
  3. nu pui nimic decat sa incarci site-ul cu tot felu de reclame care iti ingreuneaza load-ul si iti duce site-ul in jos.


Ce este de facut?

Pentru inceput iti recomand sa citesti acest topic Tutorial - Optimizare reclame pe site

Plecam de la premiza ca detii un site gen filme online sau adult care are trafic acceptabil.


1. pentru a reduce costurile la host si evita probleme ca va suspenda site-ul recomand sa un dedicat.
Promotie - Server dedicat 8 core si 8GB RAM 13 euro
Este posibil sa mergi pe varianta host la 1$ insa pe termen mediu si lung iti va aduce mai multe probleme care poate ridica costurile si reduce veniturile.
2. facem cate un site pe nise de unde putem castiga:
nisa site-uri care ar putea functiona si pe care puteti pune adsense si alte reclame legale

  • site stiri online
  • site de recenzii la orice cu tenta personala
  • site de jocuri si aplicatii online unde faci recenzii la jocuri, aplicatii, prenziti noile aparitii, etc.
  • site de securitate online unde poti cauta si traduce toate stirile de securitate. Se gasesc foarte multe si ai continut foarte mult, doar sa ai timp.
  • site de anunturi online - varianta usoara si gratis este Osclass
  • site de recenzii pentru filme si seriale unde bagi adsense iar link catre film il poti ascunde cu diverse metode.
  • site sau pagina cu oferte cpa pe tara asa cum am facut eu aici Oferte si promotii . Scriptul il gasiti aici Curs - creare pagina responsive (landing page) cu RSS feed

3. acum ca avem unul sau mai multe site-uri gata, incepem sa trimitem trafic de pe site-urile care functionaza, adica au trafic bun. Traficul il putem trimite prin:

1. banner normal si pentru asta recomand sa cititi Tutorial - Optimizare reclame pe site
Pentru a face banner profesionale gratis iti recomand sa iti faci cont aici https://www.canva.com/join/earth-saffron-arrow
2. prin popup sau popunder
Aici puteti pune link catre site-urile voastre sau oferte cpa,cpl etc.
Se poate seta sa deschida popup in functie de tara si pentru asta recomand sa vorbiti cu @Naruto9 sau daca are timp poate posteaza el atasat scriptul.
In topicurile de mai jos gasiti codurile necesare:
https://www.roforum.net/threads/script-popup-care-trece-de-adblock-si-chrome.6271/
Script popup onclick cu Cookie
https://www.roforum.net/threads/scr...ral-pentru-youtube-dailymotion-si-popup.1653/
Best Adult White Label

Daca esti genul de webmaster care vrea plata la zi sau saptamana la cativa dolari atunci metoda asta nu e pentru tine.
Prin aceasta '' metoda '' veniturile e posibil sa intarzie sa vina timp de 1-5 luni si aici ma refer la ceva considerabil insa la final de an daca aduni totul si imparti la 12 luni vei vedea ca ai castiguri mult mai mari si fara sa iti strici site-ul cu tot felu de reclame naspa.

Plus depinde doar de tine daca faci ceva sau nu.

Asta e ideea in mare, daa aveti intrebari sau nevoie de ajutor, postati mai jos si discutam.
 
Foarte interesant articolul, mulțumesc! As avea o intrebare. Ma gândesc la ceva gen recenzii filme si seriale dar intru paragraf micuț sa atașez si un link către film tot pe site-utile mele.
Cum pot ascunde acel link, ca sa nu fie observat de google ? deoarece vreau sa pun adsense.
 
Da.. doar la anumite postari cu mult trafic. Nu la toate
Pai si de ce ai vrea sa il ascunzi de google? ti-ar face backlink daca l-ai lasa natural, si daca linkul e pus in context cu recenzia respectiva atunci nu ar fi luat ca spam, ci ca referinta, daca blogul de recenzii e pe un server, si site-ul de filme pe alt server, domeniile sa vina de pe conturi diferite sau provideri diferiti atunci nu ai de ce sa te ascunzi. Ai face backlink si ai si trimite trafic, fix cum ar trebui sa fie un backlink adevarat.
 
Cum pot ascunde acel link, ca sa nu fie observat de google ? deoarece vreau sa pun adsense.
Normal ca poti.
Ascunzi cu php sau javascripts url in sursa, unde un om il poate vedea insa botii gen cel de la google adsense nu-l poate vedea.
Pentru asta e nevoie sa discuti cu @Naruto9 sau @Susp3kt (mai sunt si alti useri pe forum insa nu am colaborat de asta nu recomand pe altcineva, insa asta nu inseamna ca nu sunt buni)sa iti faca un custom field in thema unde adaugi link si la publicare il ascunde automat.
Se mai poate adauga un captcha pentru a verifica daca este om si abia dupa afisezi url catre site/film.

A fost un exemplu aici unde afisa reclame pe site iar playerul se afisa dupa captcha.

Problema este sa nu te lauzi ca imediat iti vor da multe click sau raport.
 
Pai si de ce ai vrea sa il ascunzi de google? ti-ar face backlink daca l-ai lasa natural, si daca linkul e pus in context cu recenzia respectiva atunci nu ar fi luat ca spam, ci ca referinta, daca blogul de recenzii e pe un server, si site-ul de filme pe alt server, domeniile sa vina de pe conturi diferite sau provideri diferiti atunci nu ai de ce sa te ascunzi. Ai face backlink si ai si trimite trafic, fix cum ar trebui sa fie un backlink adevarat.
Am inteles. Dar imi mai aproba adsense daca "distribui" link-uri catre continut "ilegal"?
 
Pai doar nu esti nebun sa pui link catre site de filma inainte de aprobare.
Prima data il faci frumos, trimiti la aprobare si dupa o saptamana incepi sa editezi articolele.
 
Sincera sa fiu am vrut sa deschid un topic despre Adsetera insa am tot primit de la voi raspunsuri precum ca , fac redirect asa ca am lasta balta.Cert este ca nici in ziua de astazi nu am inteles de ce am acest Ecpm mare si nici cum calculeaza ei de fapt.Intr-o zi am ecpm de 0.1 si a doua zi am de 15-30 de dolari( intr-o zi fac greu 2 dolari si a doua zi fac 200).Am primit de la ei platile exact in zilele in care este afisat pe site la ei fara probleme.Cert este ca asa cum a zis si Alex trebuie sa tii cont ca din cauza la redirect , acel site pe care pui reclame o sa cada foarte curand din cautari din google, asta este un inconvenient mare.
Totusi de mai bine de un an tot am cautat pe net solutii sa renunt la google si intr-un final am reusit asa ca in fiecare zi cu 5-10 postari am un trafic foarte bun si regulat, deci se poate asa ca succes tuturor si stati in casa si stati sanatosi, o zi buna tuturor.
 
@yepuras. In legătura cu Adstera. Folosesc pop-ul lor pe mai multe site-uri. Si acesta face redirect?
ps: eu nu am observat niciodată ca ma redirecționează.
Deci nici la mine nu face redirect nici pe destkop , mobil sau laptop , insa am foarte multi care ami spun ca face redirect si altii care spun ca nu au probleme.Nu mai folosesc popup pe nici un site de-al meu de foarte mult timp si cred ca pot spune ca acum castig mult mai bine ca atunci cand foloseam popup.In general pun pe site doar un banner de 720 , unul de 250 si cam atat si ce a iesit acum in ultimul timp banerul video din subsolul saitului plus vast pe player.
 
redirectul de la adsterra face trigger doar pe tari de tier 1, si in principiu doar pe mobile, au un cloak bun dar nu prea ii fac updates, si de multe ori beleaua vine cand domeniile unde se duce redirectul intra in blacklist, daca ar schimba domeniile alea zilnic, atunci google ar prinde greu site-urile! de aici si treaba cu azi faci putin maine faci mult. eu am discutat cu cei de la adsterra pe tema domeniilor care intra in blacklist dar se pare ca nu se obosesc prea tare in privinta asta.
 
Loading...
Back
Sus