Cum poti face bani cu o retea de cartier

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Desi din titlu se intelege ca veti gasi o metoda de facut bani, dar nu este asa, ci un semnal de alarma pentu toata lumea.

Informatia despre ce face fiecare utilizator este foarte importanta pentru firmele mari de publicitate si sunt dispusi sa plateasca bani foarte multi. Se spune ca anual se plateste peste 2 miliarde de dolari doar pe aceste informatii cumparate de la retelele de cartier.

Google este acuzat in ultimele ziile ca a unit sistemul de traking de la cautari , g+ si alte servicii cu DFP. Asta inseamna ca in baza de date nu mai esti doar un numar acolo, ci acum ai si fata, locatie, ce iti place, full info, lucru ilegal in foarte multe tari.

Dar sa revin la subiectul acestui topic.

Cum functioneaza?

1. providerul tau de net este obligat prin lege sa salveze orice activitate online timp de 6 luni. Asta include ce site ai vizita, de cate ori l-ai vizitat, unde ai dat click, ce ai descarcat, ce app folosesti, etc, etc.
2. pe extern aceste date sunt salvate si apoi vandute catre marile firme de publicitate. Pretul este in functie de numarul de utilizatori, zona, informatiile oferite/salvate de la fiecare utilizator.
3. in romania nu prea se practica, adica stiu proprietari de retele de cartier care nici nu le-a trecut prin minte asa ceva, dar providerii mari o fac.
4. exista diverese programe de monitorizare, analiza, salvare a informatiei din retea.

Informatia bulk nu valoreaza asa mult, dar cu un program bun, pretul poate ajunge in unele cazuri la cateva zeci de dolari per utilizator.
Trebuie inteles ca informatia de la orice user este importanta si chiar daca crezi ca esti neinsemnat, te sigur ca nu esti la analiza finala.

Cum te poti proteja?

Pai nu prea exista metode 100% sigure, mai ales pentru cei cu activitate normala care cred ca nu fac nimic rau sau nu valoreaza nimic. Singura metoda care o vad in acest moment este sa folosesti TOR Browser + un vpn pentru ca providerul tau va salva doar conexiunea dintre calculatorul tau si vpn, apoi ce faci pe aceasta nu poate vedea.

Ce parere aveti?

Pentru cei care nu cred, le recomand sa caute si instaleze un program de analiza la retea, apoi va conectati la wifi din casa cu un alt device, calc, laptop, mobil si vedeti singuri.
Nu mai spun ca puteti face routare dns pentru orice vreti voi si chiar dupa la un interval de tip userii online sau cand sunt online sa acceseze automat un link sau sa deschida un popup.

Stiu pe cineva din care locuieste in centru madridului si are wifi pus la liber dar monitorizat, care la prima conectare se incarca o pagina/link predefinit de el si dupa un interval de timp sau anume consum de trafic te pune sa platesti. Face destui bani cu metoda asta.

Nota:
Informatiile de mai sus sunt oferite pur informativ sa stiti la ce riscuri va expuneti si nu sunt responsabil daca folositi aceste informatii in scop ilegal.
 
Am ajuns sa nu mai aveam putina intimitate.
Daca acum este asa,mai ales mai tarziu !
Imi imaginez ca peste 10-30 ani te poate vedea oricine din GPS cand te pis* dupa masina :D
 
GPS cand te pis* dupa masina
Asta e posibil si acum daca stii si ai cunostintele necesare. :D
Nu vreau sa va alarmez dar daca ai cunostintele necesare poti activa webcam la oricine, plus accesa toate fisierele din calculator mai ales daca folositi windows 10 cu optiunile default. :D
 
In iasi, cand a aparut rds-ul a cumparat toate retelele de cartier. Iar daca te pisi dupa o masina sigur se gaseste vreun plictisit nefericit sa iti faca o poza sa te puna pe un grup in speranta ca viata lui va deveni mai frumoasa dupa cele 4-5 like-uri. Pe mine ma inspamainta mai mult ca se inrautatesc oamenii decat faptul ca vor afla unele firme ce mancaruri imi plac si cam cat stau pe wc.
 
Este arma acestor ani oameni buni ! Din pacate suntem pioni pe o tabla a globalizarii ... ce ai de facut ? NIMIC ! Din ce am vazut poate ca e off topic poate nu dar uite cum se bat cei care vor sa puna mana pe Statele Unite ... prin hackeri si prin spart servere ... cautat orice despre celalalt ... se pare ca armele au evoluat vreti sau nu ... asta e adevarul .. Ce conteaza acum ? Este ca dupa aceasta perioada 4 ani iarasi va fii "liniste" ... dar tot monitorizati suntem ..
 
Loading...
Back
Sus