Recenzie Cum functioneaza manipularea maselor

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Desi nu pare acest topic este o recenzie la un film, iar numele acestuia il veti gasi la final.

Ce voi scrie mai jos, se intampla zi de zi si fara sa vrem luam parte, lucru care ne afecteaza vietile.

Sa ne imaginam ca eu @AlexH un neica nimeni tin un discurs in fata unei audiente destul de mari. In timp ce cititi aceste randuri sa va imaginati ca va aflati in audienta si apoi daca e posibil sa va ganditi de cate ori ati vazut asta in viata reala.


b8246ca5b7f8f410VgnVCM100000d7c1a8c0____-Jim-Litke-1.jpg

Indiferent ce as spune pentru ca sunt un Nimeni, nimeni din sala nu ma va crede. Pentru asta am nevoie de oamenii cu notorietate in societate ca voi sa ma credeti.

Exemplu minciuna:

Apar pe scena si spun ca eu sun Dumnezeu sau orice alta minciuna care in mod normal nimeni nu ar crede. Cum sunt un nimeni si singur nu veti crede absolut nimic din ceea ce spun. Acum daca aduc persoane cu notorietate in domeniu, sa spunem Prea Maritul si Fericitul sef al Bisercii romane si alte cateva zeci sau sute de perosoane care sa sustina cele spuse de mine, 90% din audienta ma vor crede, chiar daca este o minciuna gogonata.

Exemplu adevar:

Apar e scena si spun un mare adevar care nimeni nu vrea sa vorbeasca despre el. Pentru a intelege fiecare mai bine la ce ma refer, voi spune ca Klaus Iohannis este spion strain si tradator de tara.
La fel cum am spus mai sus, nimeni nu va crede ce spun. Un adevar puternic mereu loveste un grup puternic de interese care ii pot costa foarte multi bani. Asa ca acest grup va trimite in sala, pe scena langa mine un numar mare de persoane cu notorietate mare la nivel national sau chiar mondial, depinde de adevar. Toti acestia vor spune ca spun minciuni, ma vor discreditat si mai mult si chiar e posibil sa ajung la mititica.
90% din audienta vor crede pe ceilalti si nu pe mine si uite asa un adevar se ascunde.

Dupa cum vedem din cele doua exemple, persoanele cu notoritate pot fi folosite pentru a face o minciuna sa devina adevar sau un adevar sa devina o minciuna.
Un alt lucru care-l invatam din intamplarile de zi cu zi si chiar din istorie este faptul ca pierderile de vieti omenesti sunt mereu cea mai buna metoda sa dovedeste ca ai dreptate sau ca este real ceea ce spui.

Topic inspirat dupa ce am vazut filmul Concussion 2015 cu Will Smith, Alec Baldwin, Albert Brooks .
Filmul nu are treaba cu cele spuse mai sus, dar metoda este folosita pentru a acoperi adevarul descoperit de personajul principal. Un film care va recomand sa-l vedeti si nu va dati seama cand trec cele 123 minute.

Cod:
https://openload.co/f/kWmFlAcrwQQ/Concussion.2015.DVDScr.XVID.AC3.HQ.Hive-CM8.mp4.mp4

 
Alex sa stii ca ce ai e 100% adevarat. Si daca ar fi ca lumea sa nu creada atunci se trece la pierderea de vieti omenesti pentru a fi creduli. Eu nici in ziua de azi nu cred: Osama BinLaden, Isis, Anonymus etc. Sunt niste facaturi pentru manipulare.
 
Loading...
Back
Sus