cum formatez?

gabriel55

Well-Known Member
Registered
Full Member
salut,am doua harduri de la niste laptopuri si vreau sa le folosesc ca hard diskuri externe conectate la rackuri, cum fac sa le formatez pentru a le utiliza apoi prin rack ca hardiskextern? ?
 
similar ... recent ... am dat si eu peste un hdd sata care este criptat si blocat cu parola. din bios imi cere direct parola iar in rack extern my computer il vede insa nu ii poate face nimic - eroare i/o :)
sa nu fie o situatie similara...
 
similar ... recent ... am dat si eu peste un hdd sata care este criptat si blocat cu parola. din bios imi cere direct parola iar in rack extern my computer il vede insa nu ii poate face nimic - eroare i/o :)
sa nu fie o situatie similara...
Asa si mie,il citeste,arata in my computer insa nu pot da formatare nici deschiere incarca greu dupa ce conectez,il voi duce la un magazin de it poate ma rezolva acolo
 
Ce rack ai? alimentare pe usb sau sperata? daca e pe usb, conectezi doar un usb sau 2?
 
similar ... recent ... am dat si eu peste un hdd sata care este criptat si blocat cu parola. din bios imi cere direct parola iar in rack extern my computer il vede insa nu ii poate face nimic - eroare i/o :)
sa nu fie o situatie similara...
Eu prin metoda de mai sus am reușit sa șterg un hdd si a mers. Am cumpărat un adaptor sata extren pentru laptop, conectat si apoi delete.
 
Eu prin metoda de mai sus am reușit sa șterg un hdd si a mers. Am cumpărat un adaptor sata extren pentru laptop, conectat si apoi delete.
in cazul meu se pare ca a fost criptat diskul si apoi blocata partea de mbr cumva direct pe firmware-ul hdd-ului si poate fi remediata problema doar daca gasesc laptopul unde a fost criptat si stiu si parola folosita la vremea respectiva :)
 
Ce rack ai? alimentare pe usb sau sperata? daca e pe usb, conectezi doar un usb sau 2?
am orico. pai hardiskul e format din doua partitii de la vechile laptopuri si nu sunt formatate ,le conectez,le arata in my computer si incarca greu laptopul cu el conectat, nu le pot da formatare si nici sa le deschid
 
am orico. pai hardiskul e format din doua partitii de la vechile laptopuri si nu sunt formatate ,le conectez,le arata in my computer si incarca greu laptopul cu el conectat, nu le pot da formatare si nici sa le deschid
Exista si opțiunea din cmd cu drept de admin comanda de formatare cu forta.
 
Loading...
Back
Sus