Cum faci SEO pe acelasi cuvant cheie pentru doua pagini ale aceluiasi website

stcalin

Member
Registered
"Cum faci SEO pe acelasi cuvant cheie pentru doua pagini ale aceluiasi website?"
Am cautat acest lucru pe toate forumurile, blogurile romanesti si nu numai, si inca nu am gasit un exemplu clar. Cunosc site-uri care au primele 3 pozitii pe acelasi cuvant cheie si ma intreb, oare, cum reusesc asta.
Din cate stiu, concurenta intre paginile aceluiasi site nu prea este recomandata, asa ca simt nevoia sa apelez la ajutorul lui @AlexH si a celorlalti useri de pe acest forum.
 
1. in google webmaster ai data format unde ii lui google ce este pe site, etc
2. faci cate pagini vrei tu si lui link intre ele, dar sa fie relevante
3. foloseste tag special pentru acele pagini, daca ai wordpress e usor
4. promovezi doar pagina principala iar cand google intra pe aceasta va indexa si restul
5. backlink de calitate, daca e posibil cu autoritate DA si PA mare, recomandat peste 50 la pagina principala
6. cateva backlink si promovare la tag special
7. pune cateva zeci sau sute de persoane din locatii diferite sa caute pe google termenul tau si click pe una din paginile oferte de tine.

De ce ai vrea sa urci mai multe pagini pe acelasi keyword.

Asta e varianta simpla sa spun asa si ieftina. :p
 
As vrea sa urca mai multe pagini pe acelasi cuvant cheie pentru ca concurenta in domeniul meu de activitate face la fel, dupa cum am spus mai sus ai si 3 pagini pe un cuvant cheie in primele pozitii.
 
1. in google webmaster ai data format unde ii lui google ce este pe site, etc
2. faci cate pagini vrei tu si lui link intre ele, dar sa fie relevante
3. foloseste tag special pentru acele pagini, daca ai wordpress e usor
4. promovezi doar pagina principala iar cand google intra pe aceasta va indexa si restul
5. backlink de calitate, daca e posibil cu autoritate DA si PA mare, recomandat peste 50 la pagina principala
6. cateva backlink si promovare la tag special
7. pune cateva zeci sau sute de persoane din locatii diferite sa caute pe google termenul tau si click pe una din paginile oferte de tine.

De ce ai vrea sa urci mai multe pagini pe acelasi keyword.

Asta e varianta simpla sa spun asa si ieftina. :p
In mare parte am inteles ceea ce ai spus, multumesc. Ideal ar fi daca poti crea un tutorial video sau un exemplu concret. Foarte multe persoane cauta aceasta metoda!
 
Avand in vedere ca faci SEO local, poti profita de asemanarea dintre oras si judet/provincie samd. Exemplu: vrea sa optimizez pentru "taxi Vaslui" -> creez o pagina pentru "Taxi in judetul Vaslui" si a doua pagina "Taxi in orasul Vaslui". Amandoua sunt relevante pentru "taxi Vaslui", corect? In general e mai greu daca ai concurenta, daca ar fi mica, atunci ar aparea si pagina principala, si alte pagini unde apare acel keyword, cum ar fi pagina etichetelor sau categoria.
In ce priveste link-urile... deja a specificat AlexH.
PS exemplu bun "Oxford (cuvantul tau cheie)" apare acelasi site cu "Oxford ...." si "Oxfordshire ....".
 
Loading...
Back
Sus