Tutorial Cum faci migrarea de pe cpanel pe sentora

Ventual daca imi va ramane eroare cu
Error establishing a database connection
Mai ramane ceva de facut in afara faptului sa modific DB_NAME B_USER si DB_PASSWORD in wp-config.php?
 
Da. Cele 3 enumerate. O sa le mai verific o data sa vad dacă le-am scris corect.
Edit. Un caracter în plus... sunt online... Mulțumesc mult de ajutor.
Cand sunt.. cand nu sunt... Gasesc un topic si cum vad resursele folosite de server?
 
Ultima editare:
Am revenit. Daca dispare topicul asta sunt mancat :D.
Ce e eroare de mai jos?eroare.png
 
Cand faci backup la db, recomand sa le faci in toate cele 3 formate.
insert
update
replace

Daca ai acces la vechiul db, fa un export ''Replace'' si apoi incearca iar. Ar trebui sa rezolve problema.
Din eroare se pare ca db nu a fost selectat sau numele nu este bun, acum depinde ce incerci sa faci si unde, insa daca faci migrare faza cu replace rezolva problema.
Inainte de asta sterge tot din db si faci import la replace.
Sa imi spui daca ai rezolvat problema.
Daca db este mare este recomandat sa adaugati 1-3 zero la query mysql, ca default este 50.000. Uneori apare aceasta problema.
 
Sunt aici
16. alegeti baza de date din folderul mysql. Daca nu stiti ce baza de date folosesti site-ul, mergeti in fisierul wp-config.php si vedeti acolo. Din folderul mysql importati numele la db si care are extensia sql.
M-am dus in phpadmin la hostul vechi, am dat export, am revenit la phpadmin din sentora, am dat import, se incarca in continuu, eram aproape sigur ca nu o sa mearga, dar a mers. baza de date are 33M. Importul s-a terminat cu succes, 769 interogări executate. (anulccev_wpepion.sql)
Update: In sentora imi arata ca are 75M.. Totul pare sa fie okay. Doar asta ca imi arata ca are 75M, desi pe pc imi arata ca e de 33.6
 
Ultima editare:
Uneori depinde si de alte aspecte. Marimea la db, numar de query, viteza la upload, timp de executie.
Daca nu esti sigur oricand poti folosi metoda de aici: http://www.roforum.net/threads/cum-poti-face-upload-la-fisiere-sql-mari-fara-myphpadmin.1568/

In caz ca nu exista acces la vechiul host pentru a face export de tip replace, poti deschide fisierul db si sterge inregistrarea care iti da eroare.
Nu uita sa faci aceste modificari pe o copie si nu pe original.

Update
Nu uita sa editezi inainte de toate valoarea la upload in php.ini
Nano /etc/php.ini
 
Ultima editare:
Mereu am probleme aici. Iar incerc sa fac update la o baza de date si imi da eroare. Am incercat sa fac export si cu Insert/Update/Replace. Indiferent ed care e, aceesi eroare upload_2018-2-24_15-16-5.png
 
Loading...
Back
Sus