Cum faci bani cu site tau de stiri online

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Metoda aceasta functioneaza pentru mine si alte cateva persoane care le cunosc. Nu pot garanta ca va functiona la toata lumea.
Aproape 1 an in urma mi-a venit o idee si m-am gandit ca nu am nimic de pierdut daca o pun in practica. Pentru a vedea daca functioneaza am convins alte cateva persoane sa puna in practica ideea mea, in acest fel stiu daca este doar noroc chior sau chiar functioneaza.

Dupa cateva luni rezultatele au inceput sa apara cu o diferenta de zile sau cateva saptamani intre cei care am pus in aplicare.

Cum functioneaza?

1. va faceti un site de stiri sau blog personal pe nisa social sau politica
2. scrieti pro guvernul actual sau pur si simplu prezentati stirile asa cum sunt, fara fake sau dus lumea in eroare
3. site trebuie sa fie profesionale, continut zilnic, angajament mediu spre mare
4. nu copiati sau scrieti stiri in genul digi, realitatea, adevarul, hotnews
5. stirile trebuie sa fie scrie de voi, la fel si titlurile, fara clickbate

Ce se intampla dupa?
1. asta este in functie de caz, site, angajament, audienta, etc
2. veti fi contactat pentru colaborare, uneori direct, alte ori prin intermediari
3. veti primi sume de bani pentru publicarea de articole, buget de reclama pe retelele sociale, in special pe facebook
4. restrictiile care le-ati intampinat pana acum pe facebook, dupa aceasta colaborare (daca o acceptati) pur si simplu vor disparea
5. numarul la share si comentarii pe facebook vor creste considerabil, fara ca tu sa faci ceva
6. cei care iti propun colaborarea iti vor impune un anume ''standard'' la titluri si forma in care scrii
7. din 10 articole publicate, minim 3 le vei primi gata facute pentru a fi publicate la tine pe site

Cati bani vei scoate.
1. asta depinde tine in special, cat de bun negociator esti si desigur cat de bine sta site-ul tau
2. pe langa bugetele alocate pentru publicitate, vei mai primi decontari pentru diverse deplasari sau activitati + o suna de bani lunar in functie de cum te-ai inteles

Se pot face mai multe site-uri?
1. se poate face cate site-uri doresti
2. negocierea recomand sa o faci per site in parte sau iti este mai bine poti face pe intreaga retea
3. cu cat audienta e mai mare cu atat mai bine.
4. daca in momentul cand faci colaborarea ai un singur site, vei primi sustinere financiara pentru alte site-uri noi, plus tutorial cum sa faci pentru a ascunde ca este al tau.

Acum vine intrebarea legat de site-urile in cauza, care sunt, dece nu am postat url, etc.
Motivele pentru care am facut acest test sunt sa imi satisfac o curiozitate personala. Eu personal am incetat colaborarea dupa 2 luni pentru ca am vrut sa fiu in interior la NETWORK, dar ceilalti care am inceput testul su decis sa ramana pentru ca banii sunt frumosi si nu intereseaza pe nimeni daca pentru o anumita suma de bani trebuie sa mergi pe cadavre.

Link nu le voi face public.
Esti liber sa testezi daca vrei si daca nu crezi nimic, atunci este problema ta.
Postez metoda pentru a vedea cum functioneaza unele lucruri si pentru a face un ban in plus daca nu te intereseaza de cel de langa tine.

Nota:
Daca aveti deja un site de gen dar scrieti anti guvern sau copiati / scrieti stiri dupa sursele de mai sus, sunt slabe sanse sa fiti contactati, sau daca sunteti nu vei primi sume considerabile pentru ca deja faceti acest lucru gratis.

Stiu ca totul e cam vag, dar nu pot oferi chiar pas cu pas totul.
 
Asa de bine merg site-urile de stiri ca se chinuie unii pe seopedia de ani buni sa vanda cate ceva pe retea de site-uri de stiri cu trafic mare, sa nu mai spun de scriitorii de articole, multi si de proasta calitate, traficul de pe site-uri de genul e de cea mai proasta calitate.
 
2. scrieti pro guvernul actual sau pur si simplu prezentati stirile asa cum sunt, fara fake sau dus lumea in eroare
Promit sa fac asta daca mi se garanteaza asistenta sociala, o galeata rosie cu trei trandafiri, un litru de ulei si un kg de faina. Ma angajez de asemenea, ca la alegeri sa particip la excursii cu autocarul platit de partid, in comunele de pe langa Bucuresti, sa vizitez mai multe centre electorale. De asemenea las cu limba de moarte sa ma inmormanteze in jud Teleorman, sa-mi exercit dreptul constitutional la vot si dupa... Multumesc lui @AlexH si partidului
 
Promit sa fac asta daca mi se garanteaza asistenta sociala, o galeata rosie cu trei trandafiri, un litru de ulei si un kg de faina. Ma angajez de asemenea, ca la alegeri sa particip la excursii cu autocarul platit de partid, in comunele de pe langa Bucuresti, sa vizitez mai multe centre electorale. De asemenea las cu limba de moarte sa ma inmormanteze in jud Teleorman, sa-mi exercit dreptul constitutional la vot si dupa... Multumesc lui @AlexH si partidului
Asta este si scopul topicului sa te simti revoltat si sa se aprinda discutii. Cine citeste stiri pro guvern? : Nimeni ! Sincer eu nici nu stiu cine este la putere acum . Banuesc ca tot psd.
 
Am fost la proteste anti psd. Ar fi culmea să scriu articole ca să-i susțin. Ai zis să nu copiezi sau să te inspiri de la alte surse. Eu de unde să știu ce au făcut ăia? Doar nu dorm cu cortul în fața parlamentului și mă uit cu binoclu pe fereastră.
 
Ultima editare de un moderator:
Loading...
Back
Sus