Cum faci bani cu live pe youtube, dailymotion, facebook

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa ce am facut acest tutorial Facebook live de pe desktop am testat cateva variante. Am mai scris un mic tutorial si aici
Metoda noua de a face bani pe youtube care va poate fi util.

In timp ce cititi, puteti vedea live-ul meu pe youtube aici

Acest live are muzica pentru a rula 5 zile non stop.

In acest tutorial voi explica cum puteti rula live pe mai multe canale sau retele in acelasi timp de pe acelasi calculator sau server dedicat.

Cerinte OS si HDD
1. calculator destul de puternic daca vrei sa rulezi mai multe live de pe acelasi calculator.
2. Recomandat minim 8 core cpu frecventa mare. Live de mai sus consuma intre 10 si 14% CPU
3. Recomandat minim 8 GB Ram
4. SSD sau SAS este recomandat dar puteti rula si pe HDD normal de 7200 rpm
5. Placa video dedicata si buna
6. Viteza buna la net, special upload iar daca aveti abonament de 1Gbps e bine sa cumparati o placa de retea de 1Gb pentru a folosi a maxim viteza.
7. Spatiu de minim 1TB de stocare, acum depinde ce tip de live faceti.
8. Nu instalati programe care consuma resurse, gen antivirus, skype, client e-mail, torent, etc
9. VMware Workstation 12 Player pentru a face mai multe vps pe calculatorul vostru
10. Open Broadcaster Software Studio
Daca nu vreti sa instalati sau nu va functioneaza bine cu VMware Workstation 12 Player, atunci cand faceti install la windows fresh faceti cate o partitie pentru fiecare live.
Apoi instalati Open Broadcaster Software Studio pe fiecare partitie si dupa deschide executabilul din fiecare partitie si in mode normal ar trebui sa functioneze.

Cred ca s-a inteles ca acest calculator va fi folosit doar pentru live si nimic altceva. Pentru a lucra sau face ceva atunci trebuie sa aveti un alt calculator.
Multi nu aveti calculatoare asa bune pentru a sustine multi stream, asa ca recomandarea mea este un server dedicat care se poate gasi ieftin.
Open Broadcaster Software Studio are varianta si pentru linux asa ca nu este nevoie doar de server care ruleaza pe windows, iar online.net are serverul de 15 euro care pentru inceput poate functiona foarte bine.

Cerinte youtube, dailymotion, facebook, etc

1. Canal pe youtube pentru fiecare nisa in parte. La fiecare canal aveti nevoie de un numar de telefon nou pentru confirmarea acestuia. Altfel nu aveti activa optiunea live.
2. Pagini pe fiecare nisa pe facebook
3. Cont dailymotion
4. La fiecare incercat sa aduceti ceva like, subscribe inainte de a incepe.

Continut:
Trebuie sa aveti din plin si deaja pregatit inainte de a incepe sa emiteti live. Continutul la sesiunea live de ma sus are peste 115GB
Acordati atentie si selectati continutul cu grija inainte de a incepe, pentru ca e posibil ca dupa toata munca sa nu aveti mare succes.

Recomandari.

La youtube recomand ca la fiecare canala inainte de a aplica la o retea sa:
- minim 5 subscribe
- postati 10-20 video no copyright unde prezentati ceea ce faceti sau selectii din lista voastra
- asteptati minim 30 zile de la data cand ati facut canalul
- emiteti live pana acumulati minim 200.000 minute. Daca crezi ca este mult te asigur ca nu este. Sa spunem ca ai 10 persoane cre vizioneaza mereu live-ul tau. 10 x 60 minute x 24 ore x 30 zile = 432.000 minute

Dupa asta puteti aplica la o retea MCN.
Puteti aplica la CN NetWork care aparatine de roforum si recomand sa o faceti, sau puteti aplica la FullScreen.

Costuri:
Varianta 1 Home Desktop
1. Propriul desktop sau laptop - 5000 RON + - o singura data
2. Cost lunar internet de calitate
3. Cost lunar de electricitate

Varianta 2 server dedicat
1. cost server pe luna: 30 euro +60 euro taxa de setare care se plateste o singura data
2. install si configurare in caz ca nu stii cum se face: 50 euro

Timp de pregatire:

Dupa cum vedeti este ceva de munca si timpul pentru a pregati totul poate dura pana la o luna sau mai mult. Totul depinde de nisa aleasa, numarul de canale pe care emiti.

In cat timp se poate scoate investitia sau care este veniturl lunar.

Voi pleca de la ideea ca ai facut totul cum trebuie, canal aranjat, continut bune si atractiv pentru fiecare nisa, promovare activa pentru a atrage vizitatori.

Daca cautati pe youtube o sa vedeti ca majoritatea celor care fac live au intre 500 si 1200 persoane care vizioneaza.
1000 persoane pe zi X 17$ cpm x 30 zile = 510$ x 70% = 357$ in buzunarul tau.
Daca ai ales varianta adoua scazi cei 30 euro (33$) atunci profitul lunar este de 324$

Acesti bani pot incepe sa vina dupa luna a patra de munca.

Faza este ca odata descarcat continutul si adaugat in stream la fiecare canal, nu trebuie sa mai faci mare lucru. Poti iesi in oras, sau face alte treburi pentru ca stream merge si veniturile pot fi interpretate ca fiind pasive.

Pe facebook am facut cateva live care mi-a adus o expunere foarte mare, multe like si aceste numere vor mai creste daca continui procesul.

Daca aveti intrebari, postati mai jos.

Nu uitati:
Pe facebook, youtube nu salvati stream pe cont. Il stergeti imediat dupa ce terminati sa emiteti pentru a evita eventuale probleme.
 
Un topic foarte bun si foarte util. Se poate castiga ENORM de mult din ce ai spus tu mai sus.
 
Se poate castiga ENORM de mult din ce ai spus tu mai sus
Asa este dar necesita munca pentru a ajunge la castiguri mari. Nu este pentru cineva care vrea sa castige adoua zi sute de euro.

Acesta este raspunsul celor de la online.net la intrebarea pe ce servere se poate rula propriul windows.
You can do this on all our server from the start Range. For the perso range you can do it natively with the dedibox XC 2015. For the SC and XC 2016 you have to use an hypervisor and create a VM using the whole server using your own ISO
 
Asa este dar necesita munca pentru a ajunge la castiguri mari. Nu este pentru cineva care vrea sa castige adoua zi sute de euro.

Cine vrea sa castige din a doua zi 1000E sa isi vada de treaba lui/ei . E de stiut ca castigurile mari vin in timp nu dintr-o data.
Dar dupa o jumatatea de an , 1 an nu o sa mai trebuiasca poate nici sa lucreze pentru ca o sa castige de peste 3 ori salariu minim pe economie. ( aici ma refer la Romania)
 
Dar dupa o jumatatea de an , 1 an nu o sa mai trebuiasca poate nici sa lucreze pentru ca o sa castige de peste 3 ori salariu minim pe economie.
Cam asa este, dar multi nu sunt dispusi sa investeasca nici macar o luna intr-un proiect fara sa castige ceva.
Eu am postat informatiile si fiecare face ce vrea cu ele.
Deaja m-am gandit la 5 canale dedicate special pentru acest proiect si sper sa reusesc sa le urc sus si sa genereze mini 500$ pe luna.

Sugestie.
Cei care ati aplicat la recrutor canale pentru CN, puteti folosi acest tutorial pentru a atrage canale in retea.
 
si dupa ce creste un pic canalul nu crezi ca va atrage atentia si se vor primi destule reclamatii de copyright incat sa fie inchis (chiar daca nu salvam reclamatii se pot face si in timp ce rulam live-ul)
 
Statistica din youtube pentru ziua de 17 cand am emis doar cateva ore.
cf57045f23944478bf7e621b6a60a8d1.png

Dupa cum vedeti am avut 79 vizite contorizate de youtube si 1719 minute vizionate.
La 30 zile as face:
79 x 30 = 2370 vizite
1719 x 30 = 51570 minute vizionate

Sa vedem stasticile pe urmatoarele zile cand va actualiza youtube.

Daca nu cer prea multe va rog sa cautati pe youtube termenul:
ridtube
si clik pe video sau canal.
060be65af64d41c79d497e6bb7c7bc99.png
 
Loading...
Back
Sus