Cum fac o noua categorie ?

yepuras

Vedeta
Registered
Full Member
Dupa cum spune sititlul as dori sa stiu daca imi poate cineva explica un pic mai detaliat ca in maeniul unei theme sa pot bune buton pentru o noua categorie gen :Artisti , Cele mai vizionate , cele mai noi , etc , banuiesc ca ati prins deja ideea .
Doresc ca odata facute aceste categorii sa si apara filmele si articolele in ele atunci cand apas acel buton din meniu , multumesc anticipat .
 
Publici materialele sub o categorie sau sub o eticheta (tag)
Apoi apesi pe categoria sau pe eticheta care te intereseaza.
Notezi linkul paginii si faci buton care sa duca la acel link ...

Cred ca e cea mai simpla descriere.
Un Wordpress face asta automat si ofera optiuni similare inca de la creearea unui meniu.
Nu stiu ce platforma folosesti insa mai sus eu am descris o regula valabila la mai multe platfome ...
 
Ok asta am inteles , sa zicem ca fac noua categorie cele mai vizionate , aceasta ajunge in meniu , totusi nu inteleg cum imi apar toate articolele publicate pana a face aceasta categorie ?
 
In general acum mai toate themele moderne au acest lucru in meniu.
Cred ca @Naruto9 sau @Susp3kt iti poate da link direct sau spune exact cum se face pentru a afisa cele mai vizionate.
 
Daca tu ai de gand sa faci acum categoria asta ... si sa fie una de "Most read" va fi mai dificil... pentru ca nu ai inca un ceas care sa contorizeze asta.
Iti trebuie un plugin sau un script care sa contorizeze numarul de accesari ale articolelor si apoi un buton care sa faca un filtru in functie de numarul de accesari si sa iti arate pe o pagina cele mai accesate / vizionate etc ... articole.
M-as uita la asa ceva : http://www.wpbeginner.com/plugins/5-best-popular-posts-plugins-for-wordpress/
Poate te ajuta sa te descurci in ceea ce te intereseaza ...
 
Multumesc am deja in thema cate 10 posturi si am inteles ce zici , chiar daca fac acum categoria va lua ce postezi deacum incolo .
 
Prima data trebuie sa faci un template cu un costum query in el.
Pe urma din admin o selectezi de la sablon si asa ai pagina cu ce te intereseaza.
In practica pentru cele mai populare se foloseste query-ul pentru cele mai comentate.
Exemplu de cod:
Cod:
<?php
$popular = new WP_Query('orderby=comment_count&posts_per_page=10');
 while ($popular->have_posts()) : $popular->the_post(); ?>   
    <a href="<?php the_permalink(); ?>"><?php the_title(); ?></a>
<?php endwhile; ?>

Cat despre cele mai vizualizate mai trebuie sa adaugi un script care sa numere accesarile si pe urma sa le afisezi in functie de acestea.
 
Loading...
Back
Sus