Cum dezactivezi ipv6 pe desktop/laptop windows 10

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Am facute niste teste in ultima perioada cu @Mariuselll la cateva platforme video unde nu functiona playerul. Am folosit sistemul Eliminare pentru a afla unde este problema si asa am ajuns la ipv6.

In ultima perioada toti provideri de internet folosesc ipv6 in loc de ivp4, chiar daca amundoua sunt active si asta pentru ca usor, usor se face migrarea pe ipv6, dar nu toate sistemele suporta acest timp de ip.
Daca vreti sa vedeti care este ip-ul vostru public mergeti pe https://www.whatismyip.com/. Daca ipv6 este activat atunci acesta va fi afisat pentru ca are prioritate.
Mai puteti testa aici sa vedeti daca playerul functioneaza. Daca nu functioneaza, trebuie sa dezactivati ipv6

Cum dezactivam ivp6 pe desktop sau laptop windows 10.

1. click pe control panel. La windows 10 click dreapta pe start si apoi control panel
2. la sectiunea Retea si Internet click pe vizualizati starea si activitatile retelei
3. click pe placa de retea activa
4. click proprietati
5. din lista debifati ipv6 si ok

Acum ipv6 este dezactivat si puteti testa daca clipurile functioneaza.
ipv61.png ipv62.png ipv63.png ipv64.png

 
Ultima editare:
Bun tutorialul dar "inutil ca scop". Si spun si de ce. Eu am ipv6 default pentru ca tocmai mi-au instalat fibra optica de la rds. Cum in Romania sunt multi care habar nu au sa instaleze un program(dar sa schimbe ip-ul) playerul nu o sa le mearga. Mie de exemplu nu imi merge playerul. Iar daca youtube/trilulilu/vimeo/etc poate sa-mi ofere un player care sa functioneze ok indiferent de ip atunci nu vad de ce nu ati face un player care sa fie compatibil ipv6 si ipv4. E cam aiurea sa ceri pe un site de seriale/filme (exemplu) sa faca acele operatii doar ca sa vada playerele. SI nu o vor face pentru ca nivelul este mic. O sa injure =)) si o sa dea X.
Nu mi-o lua in nume de rau, tutorialul e foarte ok si apreciez foarte mult faptul ca ti-ai rupt cateva minute bune sa-l faci. Doar ca pe nisa seriale/filme e greu sa educi publicul
 
Bun tutorialul dar "inutil ca scop". Si spun si de ce. Eu am ipv6 default pentru ca tocmai mi-au instalat fibra optica de la rds. Cum in Romania sunt multi care habar nu au sa instaleze un program(dar sa schimbe ip-ul) playerul nu o sa le mearga. Mie de exemplu nu imi merge playerul. Iar daca youtube/trilulilu/vimeo/etc poate sa-mi ofere un player care sa functioneze ok indiferent de ip atunci nu vad de ce nu ati face un player care sa fie compatibil ipv6 si ipv4. E cam aiurea sa ceri pe un site de seriale/filme (exemplu) sa faca acele operatii doar ca sa vada playerele. SI nu o vor face pentru ca nivelul este mic. O sa injure =)) si o sa dea X.
Nu mi-o lua in nume de rau, tutorialul e foarte ok si apreciez foarte mult faptul ca ti-ai rupt cateva minute bune sa-l faci. Doar ca pe nisa seriale/filme e greu sa educi publicul
Si eu am fibra , dar eu am si ipv4 si 6 si tot de la rds. Si sunt setari default.
Da mai nou vor sa treaca pe ipv6.
@Naruto9 am sa mai pun un exemplu de player si vreau sa-mi zici daca o sa mearga. Poate acuma seara daca nu maine.

+ daca mura in gura data nu stiu cum sa faca atunci sa se span.... :)
Nepotu meu de 8 ani isi instaleaza singur windowsu, isi face "module" sau cum le zice, la jocu ala minecraft etc si are 8 ani
 
Loading...
Back
Sus