Cum castigi bani din youtube (MikeyHas)

Ultima parte nu am inteles :D poti detalia mai mult ca sa inteleg? Nu vreau sa raman neinteles
In comparatie cu multe canale tu ai activitate mare la comentarii si din cate am vazut toate sunt reale, lucru care da valoare la video/canal. In cazul tau nu trebuie luat in calcul numarul de vizionari ci numarul de actiuni din partea la user.
coment + like + unlike + share + altele.
Nu cred ca un user comenteaza fara sa se uite la video, deci acele cateva zeci sau sute de comentarii aduc valoare si iti pot aduce venituri frumoase.
Pe instagram se poarta acest lucru si userii care au aceiasi activitate pe cont cum ai tu pe youtube scot si 5000+ euro pe luna.
Problema ta este la monetizare, daca nu te pricepi, angajeaza o persoana care sa se ocupe de asta si tu faci doar video.
Fiver pentru tine ar putea fi solutia pe aceasta nisa. Pe langa realizare recenzie, poti adauga si publicare pe canal, iar pe un video poti ajunge sa castiti si 1000$, asta dupa o scurta analiza la comenzile care sunt in trend acolo.
Din cate am vazut @CiNiK se pricepe la vanzari si ai putea ajunge la o intelegere cu el.
 
In comparatie cu multe canale tu ai activitate mare la comentarii si din cate am vazut toate sunt reale, lucru care da valoare la video/canal. In cazul tau nu trebuie luat in calcul numarul de vizionari ci numarul de actiuni din partea la user.
coment + like + unlike + share + altele.
Nu cred ca un user comenteaza fara sa se uite la video, deci acele cateva zeci sau sute de comentarii aduc valoare si iti pot aduce venituri frumoase.
Pe instagram se poarta acest lucru si userii care au aceiasi activitate pe cont cum ai tu pe youtube scot si 5000+ euro pe luna.
Problema ta este la monetizare, daca nu te pricepi, angajeaza o persoana care sa se ocupe de asta si tu faci doar video.
Fiver pentru tine ar putea fi solutia pe aceasta nisa. Pe langa realizare recenzie, poti adauga si publicare pe canal, iar pe un video poti ajunge sa castiti si 1000$, asta dupa o scurta analiza la comenzile care sunt in trend acolo.
Din cate am vazut @CiNiK se pricepe la vanzari si ai putea ajunge la o intelegere cu el.
Intr-adevar, toate comentaiile si raspunsurile sunt reale, activitatea pe canal este una reala pe Android INFO, (cu +12.000 abonati unici), insa venitul a fost de 26$ pe luna, care sunt destul de putini, mai aveam norocul ca realizam si video-uri pentru dezvoltatori din alta tara cu sume cuprinse intre 15 si 30 $ per video, insa ...nu erau destul de multi, asa ca am decis sa ma alatur echipei Gadget Talk Romania, deoarece este pe aceeasi nisa de prezentare a produselor sau de tech pot spune care imi place si pot spune ca ..intr-adevar, este o munca mai grea realizand mai multe cadre, mai multe detalii care sa arate mai profesionist, insa pot spune ca si venitul este mai mare decat scoteam din Android INFO. pot spune ca ajung sa castig (stiu ca este foarte putin, insa prefer o echipa unita si sa progresam in timp) la 200 lei per video.

Insa cu ce spui tu, nu stiu cum pot eu ajunge la asemenea sume, daca vrei, facem si impartim pe jumate :))
 
Insa cu ce spui tu, nu stiu cum pot eu ajunge la asemenea sume, daca vrei, facem si impartim pe jumate
Uite pe editare video de 90 secunde cat cere aceasta cucoana, fara sa luam in calcul ca tu faci de 10 minute si publicare pe canal de 12k abonati.
Pe pph poti scoate si mai bine pentru ca se ofera preturi mai mari.
La video tau cu antivirus ai putea face ceva de genul.
Este doar un exemplu:
4119 vizionari + 352 like + 9 unlike + 127 comentarii / 127 = 36.27 x 6.35$ = 230.31$ ai putea incasa pentru acel video.
Poti stabili o valoare de 0.50$ pentru fiecare 10 comentarii
127 /10 = 6.35$
Desigur ca ai putea forta sa spun asa userii sa comenteze, sa reactioneze si mai mult oferit sa zicem ca premiu 10% din valoarea la banii de mai sus, folosind un hashtag in comentariu.
Daca ti-as fi dat aceasta consultatie in privat pe bani te-ar fi costat usor 100£, iar in alta parte peste 500$.
 
Uite pe editare video de 90 secunde cat cere aceasta cucoana, fara sa luam in calcul ca tu faci de 10 minute si publicare pe canal de 12k abonati.
Pe pph poti scoate si mai bine pentru ca se ofera preturi mai mari.
La video tau cu antivirus ai putea face ceva de genul.
Este doar un exemplu:
4119 vizionari + 352 like + 9 unlike + 127 comentarii / 127 = 36.27 x 6.35$ = 230.31$ ai putea incasa pentru acel video.
Poti stabili o valoare de 0.50$ pentru fiecare 10 comentarii
127 /10 = 6.35$
Desigur ca ai putea forta sa spun asa userii sa comenteze, sa reactioneze si mai mult oferit sa zicem ca premiu 10% din valoarea la banii de mai sus, folosind un hashtag in comentariu.
Daca ti-as fi dat aceasta consultatie in privat pe bani te-ar fi costat usor 100£, iar in alta parte peste 500$.
Uite pe editare video de 90 secunde cat cere aceasta cucoana, fara sa luam in calcul ca tu faci de 10 minute si publicare pe canal de 12k abonati.
Pe pph poti scoate si mai bine pentru ca se ofera preturi mai mari.
La video tau cu antivirus ai putea face ceva de genul.
Este doar un exemplu:
4119 vizionari + 352 like + 9 unlike + 127 comentarii / 127 = 36.27 x 6.35$ = 230.31$ ai putea incasa pentru acel video.
Poti stabili o valoare de 0.50$ pentru fiecare 10 comentarii
127 /10 = 6.35$
Desigur ca ai putea forta sa spun asa userii sa comenteze, sa reactioneze si mai mult oferit sa zicem ca premiu 10% din valoarea la banii de mai sus, folosind un hashtag in comentariu.
Daca ti-as fi dat aceasta consultatie in privat pe bani te-ar fi costat usor 100£, iar in alta parte peste 500$.
Hmmmm da, cred ca am sa te caut in PM pentru cateva afaceri :D
 
1. cel cu samsung. este ok, info bune, dar cam plictisitor.
2. iphone x. aici nu ai fost sincer si cine urmareste stirile stie ca ce ai spus la inceput, ma refer la motivele pentru care a devenit virale sunt minciuni. Acesta a devenit viral la pretul mare si pentru nefunctionare si erori in stil mare, in special senzorul de amprenta care a dat kix exact in ziua lansarii. Aici cineva care stie aceste info va da close la video imediat, asa cum am facut eu.
3. nokia - este ca si cum citesti dintr-o carte fara nimic personal
4. iphone plus am inchis dupa 30 secunde.

Probleme:
1. Prea mult bagi in fata numele la site. Pe langa ca apere tot timpul in video mai si aloci voce pentru acesta, care devine plictisitor rau de tot. Baga asta la final si ti-am mai recomandat asta. faptul ca spui atat de des numele la site, nu va face pe cineva sa-l vrea mai mult.
2. unghiurile din care filmezi telefoanele. Nu stiu dece dar cum le filmezi parca ma faci sa nu cumpar telefonul. Ma uit si pe altele externe unde prezentarea si filmare la telefon este mai buna, mai atragatoare, cand la tine... parca sunt de mana adoua.
3. ti-ai schimbat stilul si nu cred ca e bine. Eu as urmari un video de gen pentru opinia ta personala si nu citit dintr-un script.
Daca te uiti pe extern vei vedea ca toti adauga la recenzii si chestii negative, chiar daca acestea sunt platite.

Final:
Degeaba spui: Da, ai dreptate, daca nu vei face nimic in privinta asta.
 
@Jeliu Mihai Bogdan : Sunt abonat la canalul tau fiindca imi plac (imi placeau) reviewrile tale. Sincer nu inteleg atata reclama ce le faci celor ce le-ai pus link in acest topic. O simpla opinie personala
Reclama te referi din video-urile de pe Gadget Talk sau aici pe forum sau pe Android INFO ?
 
Loading...
Back
Sus