Tutorial Cum adaugi mesaj sau backlink doar pe homepage in wordpress

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Stiu ca a fost cerut de multe ori si dupa ce m-a intreabat @yepuras astazi cum se face, am zis sa scriu si aici.
Aceasta metoda este buna daca vrei sa vinzi backlink doar pe homepage sau un simplu mesaj.
Codul de mai jos il adaugam in footer si cand userul este pe homepage ii va afisa mesajul care vrei tu.

Acesta este codul:
Cod:
<?PHP if( is_home() ) { ?>

<div> … </div>

<?PHP } ?>

Mesajul tau sau codul html pentru link il adaugi intre cele doua div.
De retinut:
is_home - daca thema ta pentru homepage foloseste alt nume/code/pagina va trebui sa schimbi cu valoarea care o are.

Daca thema este una nou se poate seta backlink din sectiunea widgets unde alegi homepage si pui codul sau mesajul care vrei sa-l afiseze.
 
Metoda aceasta se poate duce si mai departe daca te pricepi.
Spre exemplu daca vrei sa vinzi link care sa afiseze in functie de articol, pagina, categorie, poti face un fisier php pentru fiecare.
Asta e de folos daca nu vrei sa editezi fiecare articol in parte, la categorie va fi putin mai greu sa afisezi, etc.
De retinut ca este un exemplu si codul trebuie facut, adaptat dupa cerintele tale si adaptat la thema care o ai.

1. facem un fisier pentru fiecare sectiune
- articole.php - unde ne folosim de functia if si else si id la articol. Cand x acceseaza pagina daca (if) id la articol corespunde atunci afisam mesaj sau link, daca nu (else) nu afisam nimic sau ce vrei tu
- pagini.php - la fel ca mai sus cu id la pagina
- categorii.php - la fel cu id la categorie
2. acum alegem unde sa afisam mesajul sau link folosind codul de mai jos
Cod:
<?php include("articole.php"); ?>

La accesare codul de mai sus va citi fisierul articole.php, daca are ceva de afisat atunci va afisa, daca nu atunci nu va afisa nimic.

Cum am spus, se poate folosi pentru a vinde backlink, afisat reclama custom, pus link catre site-urile tale, etc.

@Naruto9 si @Susp3kt stiu sigur ca pot face ceva de genul.
Pana la urma se poate face un template pentru fiecare, daca e cineva dispus sa le faca si apoi fiecare il adapteaza in functie de nevoile sale.
 
Metoda aceasta se poate duce si mai departe daca te pricepi.
Spre exemplu daca vrei sa vinzi link care sa afiseze in functie de articol, pagina, categorie, poti face un fisier php pentru fiecare.
Asta e de folos daca nu vrei sa editezi fiecare articol in parte, la categorie va fi putin mai greu sa afisezi, etc.
De retinut ca este un exemplu si codul trebuie facut, adaptat dupa cerintele tale si adaptat la thema care o ai.


1. facem un fisier pentru fiecare sectiune
- articole.php - unde ne folosim de functia if si else si id la articol. Cand x acceseaza pagina daca (if) id la articol corespunde atunci afisam mesaj sau link, daca nu (else) nu afisam nimic sau ce vrei tu
- pagini.php - la fel ca mai sus cu id la pagina
- categorii.php - la fel cu id la categorie
2. acum alegem unde sa afisam mesajul sau link folosind codul de mai jos
Cod:
<?php include("articole.php"); ?>

La accesare codul de mai sus va citi fisierul articole.php, daca are ceva de afisat atunci va afisa, daca nu atunci nu va afisa nimic.

Cum am spus, se poate folosi pentru a vinde backlink, afisat reclama custom, pus link catre site-urile tale, etc.

@Naruto9 si @Susp3kt stiu sigur ca pot face ceva de genul.
Pana la urma se poate face un template pentru fiecare, daca e cineva dispus sa le faca si apoi fiecare il adapteaza in functie de nevoile sale.


E simpla treaba, exemplu de cod:

PHP:
$filtru = "Bagi din wp in functie de ce vrei tu, categorie sau titlu articol";

switch($filtru) {
    
    // Daca $filtru returneaza 'Categorie1'
    case "Categorie1" :
        echo 'Afiseaza ce vrei tu pe categoria 1';
    break;


    // Daca $filtru returneaza 'Categorie2'
    case "Categorie2" :
        echo 'Afiseaza ce vrei tu pe categoria 2';
    break;


    // Daca $filtru returneaza 'Categorie3'
    case "Categorie3" :
        echo 'Afiseaza ce vrei tu pe categoria 3';
    break;
}
 
PHP:
<?php if(is_home() && !is_paged()) { ?>
<div> Codul tau </div>
<?php } ?>

Recomand sa il folositi asa daca aveti paginatie pe homepage.

Cu aceasta metoda, daca site-ul de pe care pun backlink are 1000 de link-uri interne, cate backlink-uri ajunge pe site-ul spre care am trimis backlink?
 
Cu aceasta metoda, daca site-ul de pe care pun backlink are 1000 de link-uri interne, cate backlink-uri ajunge pe site-ul spre care am trimis backlink?
1, pentru ca este afisat linkul doar pe homepage.
 
Loading...
Back
Sus