Cum a distrus Google sarbatorile de iarna la mii de oameni

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Google poate fi bun dar si foarte rau atunci cand vrea sau doreste sa dovedeasca ceva, ca el este tata si mama la toti si daca el decide, mii sau zeci de mii de oameni pot muri de foame sau le poate schimba viitorul, destinul.

Imi aduc aminte prin 2010 cand a nenorocit afacerea unui tip care avea un fel de retea sociala foarte populara, angajati, multe servere, etc. Scoatea din google adsense cam 50-60.000$ pe luna, iar intr-o zi nenea google a decis sa-i inchida contul pe motiv ca are activitate suspecta si alte chestii de genul.
Cum adsense era singura metoda de genera bani pe site, inchiderea contului a fost o lovitura foarte puternica. Banii pe luna trecuta si pe luna incurs a adus o gaura de cel putin 100.000$. A fost nevoit sa renunte la o parte din angajati si in cateva luni site-ul a murit pentru ca nu mai putea mentine serverele. Printr-o simpla actiune google a nenorocit viata, viitorul unei persoane si pe langa aceasta, viitorul celor care munceau la firma respectiva.

Din la mijlocul lunii noiembrie google a inchis mai conturi adsense care in proportie de 95% nu incalcau regulile adsense, dar google trebuie sa arate cat de puternic este si ca poate decide viitorul la toti.

Mai multi cunoscut vor avea sarbatorile mai putin fericite pentru ca banii care trebuiau sa vina de la google adsense nu mai vin si alte venituri nu mai sunt. Asa ca acum cei care s-au trezit cu conturile inchise vor trebuie sa faca un craciun mai putin fericit, sa nu mai cumpere un cadou micut acolo pentru cei mici, masa de craciun va fi mai saraca, etc.

Multumim domnule google pentru cadoul de sarbatori facut la mii de oamenii. Datorita tie acum acestia vor avea un craciun mai bun si un viitor mai frumos. De ce?
Pentru ca le-ai aratat inca odata odata ca nu trebuie sa se bazeze pe nimeni si ca oricat de mult ar incerca, ar munci, mereu se va gasi cineva sa-i traga in teapa, sa le fure munca, sa le distruga viitorul.

Sper sa te bucuri de banii munciti de cei care le-ai inchis contul adsense abuziv.

Sarbatori Fericite Google.
 
Mda adsense prefera conturi care produc 50-100 euro , iar conturi care produc 500+ euro prefera sa le traga pe dreapta foarte urat mai ales in pragul sărbătorilor. Multi dintre noi asteptam factura din data de 22.12.2015 mai ales ca pe 25.12.2015 este Craciunul insa google adsense a avut grija sa trimita pe Mos Craciun mult mai devreme la noi cu o surpriza neplăcuta. Va dorim si noi cei afectați , cat mai multe servere down !
 
Mie mi-au suspendat contul, ca cica am avut activitate nevalida pe youtube unde am 30 de filmulete , cel mai mult am 72 de vizite pe unul postatde trei luni, nu am avut nici un cent castig ca partener youtube, nu am inteles politica lor si nici de unde au constatat ca am activitate nevalida.
Cei carea veti conturi adsense pe canale youtube renuntati la ele pana cand se vor linisti apele.
 
Cei carea veti conturi adsense pe canale youtube renuntati la ele pana cand se vor linisti apele.
Acest motiv l-am auzit la multi care au primit suspend la conturi adsense. Am spus in multe randuri pe forum ca nu e recomandat si e chiar periculoas pentru contul tau adsense sa-l asociezi cu contul youtube.
Mai bine folosesti un MCM pe youtube decat adsense. Daca te scoate dintr-un MCM, poti oricand sa treci la altul.
 
Update:
Am citit astazi pe mai multe forumuri straine legat de acest subiect.
Se pare ca google a suspendat generarea de bani chiar si la conturile care ruleaza prin MCN. Cei care au direct adsense, au primit suspend direct la cont. Cei care ruleaza prin MCN trebuie sa discut cu MCN care apartin pentru a reactiva contul.

Asa am patit si eu pe canalul unde postez tutoriale si dupa 10 zile MCN mi-a reactivat generea de bani pe canal.
Dupa cum se vede e grav de tot, google taie in carne vie si cred ca din cauza celor care folosesc abuziv trafic exchange.

Recomandarea mea este daca aveti cont adsense si este asociat cu contul youtube sa-l dezactivati si sa treceti pe un MCN. In acest fel ramaneti cu contul activ si in caz ca generarea de bani este dezactivata pe canal aveti o sansa sa o reactivati.
 
eu aveam contul youtube asociat de adsense poate de 5 ani, nu am generat nici un castig cu canalul meu de youtube, nici macar un cent nu am luat, nu am inteles nici acum cu am avut "activitati nevalide", sunt niste dobitoci
 
Loading...
Back
Sus