Crestere suspecta spatiu ocupat pe server si vps

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Administrez peste 75 servere si vps in acest moment si la majoritatea am vazut ceva suspect, cel putin asa o vad eu.
In ultimle doua saptamani spatiul ocupat pe server sau vps creste foarte mult si de fiecare data este in alta locatie. Am vrut sa vad daca problema exista si pe alte servere care nu sunt administrare de mine. Am gasit destule care au aceiasi problema.
Ciudat este ca pe cele 3 servere care le detin nu am o astfel de problema si folosesc acelasi OS si zpanel.

In unele cazuri serverul este ocupat 99% lucru care face ca serverul sa nu functioneze din lipsa de spatiu.
Am cautat pe net informatii dar nu am gasit care ar fi problema si dece odata rezolvata intr-un loc, data viitoare este in alt loc.

Am verificat daca a fost cineva conectat pe server in afara de mine, am notificare pentru a ma anuntat daca altcineva se conecteaza pe root dar nimic pana acum.
Sa fie problema cu scripturile care ruleaza fiecare?
Majoritatea ruleaza pe wordpress?
Sa fie oare Samaritean din POI?

Mai e suspect ca ce conf am la mine pe server fac si la restul, iar eu pana in prezent nu am probleme. Sa fie oare din cauza ca am mai ulta grija la partea de securitate, aici ma refer la scripturi, plugin, module, securitatea in calculator, etc?

Poate va dati cu parerea sa gasim problema sau o rezolvare permanenta.

Un alt amanunt este ca cresterea nu este constanta, adica in fiecare zi cate un pic, ci intr-o zi te trezesti din senin cu serverul full.
 
Poate ai flood pe aceel server...
Pai nu e doar un server sunt mai multe. Din ce am testat eu sunt peste 25 care au aceiasi problema si la nici unul nu este la fel.
Si daca ar fi flood sau atac s-ar vedea in loguri sau ar ingreuna viteza de incarcare a unui site dar nu e problema cu asta.
 
@AlexH ai putea sa-mi explici un pic cum se calculeaza cpu usage la un server 8 core pt ca am inteles ca ar fi diferit.

mai jos este un print cu detaliile serverului (este ce ai recomandat tu de la online.net) si load-ul in momentul de fata cu aprox 100 utilizatori online pe 3 site-uri wp.
curiozitatea cea mai mare este daca ar putea duce fara probleme 1 k online si eventual ce ar trebui sa fac pentru al optimiza.

f88790b045b3495694ff4760fa120a43.png
 
Pentru 100 online si 3 site load este destul de mare.
Eu am videam stream pe server si undeva la 10.000 vizionari si uite ce load am
f69d00a60fe34807b5e043d7c710b93e.png

Adica:
in ultimul minut am avut un load de 1%
in ultimele 5 minute am avut un load de 3%
in ultimele 15 minute am avut un load total de 5%


Pentru a invata mai multe despre load vezi aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Load_(computing)
http://www.howtogeek.com/194642/understanding-the-load-average-on-linux-and-other-unix-like-systems/

Serverul poate duce fara probleme chiar si 5k online, dar va trebui sa optimizezi putin la site. Depine de tema, ce plugin folosesti, resursele alocate la fiecare site, timp de executie, etc.
Sunt multe lucruri de care trebuie sa tii cont pentru a rula bine.

Din experienta mea, trebuie sa iti faci problema cand depaseste 10, dar recomandat este sa-l mentii asa cum este acum sau cat mai jos.
In consola la online.net iti arata in procente exact care este consumul de resurse, asta pentru a intelege mai bine.

Sau poti folosi comanda htop pentru a vedea in procente fiecare core cat % este folosit.
Daca iti da eroare atunci instaleaza:
yum install htop
 
Ultima editare:
@AlexH, ai verificat sa vezi ce fisiere/foldere ocupa cel mai mult spatiu?)

Poate sunt erori in pluginuri si din cauza lor se mareste fisierul error_log.

M-ai facut curios, cand ajung acasa o sa ma uit si eu pe serverele unde am instalat sentora.
 
Am verificat si prima data au fost fisierele log. Apoi urmatoarea au fost fisiere in alte directoare care nu au treaba cu platforma.
De asta spun ca este suspect pentru ca mereu este in alta parte si cauza este mereu alta.

Plus o alta problema este faptul ca iti arata ca folderul X ocupa Y spatiu dar acesta are 100 de subfoldere. In mode normal ar trebui sa iti arate ce fisier sau folder ocupa cel mai mult spatiu dar nu o face mereu. Asa ca trebuie luat manual fiecare in parte si verificat.
 
@AlexH daca ai verificat logurile, atunci verifica siteurile hosted daca nu cumva au fost hacked (fisiere care care nu trebuie sau atacuri la siteurile respective - poate sa fie si fisiere de 1kb dar sa ai 100k+), iar pentru mai multe informatii iti recomand sa instalezi pe server NewRelic.
 
Mai am de verificat loguri pentru a stii exact. Pana acum nu sare nimic in ochi,, care sa atraga atentia.
Acel program recomandat de tine costa bani si nu am chef sa adaug si alte cheltuieli.
Sunt mai multe actiuni suspecte in ultimul timp si nu imi dau seama care este telul acestora. Nu ma refer doar la spatiul ocupat pe servere.
 
Loading...
Back
Sus