Credit score UK

AsyMax

Sales and Marketing
Registered
Full Member
Salut,
Din cate am vazut sunt multe persoane aici din UK. Am o intrebare legata de credit score.
Daca detii cont a o banca si il inchizi de tot si deschizi la alta banca, ce se intampla cu credit score-ul? Se transfera sau cum naiba?

Multumesc.
 
Orice miscare care o faci pe plan financiar influenteaza Credit Scor. Chiar si o simpla factura neplatita la timp, sau verificarile la credit scor influenteaza si nu in bine.
Si ca sa iti raspund la intrebarea taȘ
Da influenteaza si nu prea in bine pentru ca poate parea suspecta.
Daca ai o situatie mai naspa la o banca, pentru simplu fapt ca inchizi si deschizi altul la alta banca nu inseamna ca problema dispare sau nu este gasita.
 
Nu am probleme, vroiam doar sa deschid cont la LLoyds si sa-l inchid pe cel de la Nationwide prin simplul fapt ca toti din familie au acolo si na.. mi se pare mai profesionista.
Credit score-ul meu e bun, si vroiam sa stiu daca se pastreaza pe noul cont bancar sau trebuie sa creasca iar.
 
Migratul conturilor este ok si vezi ca este chiar la moda in UK acum. Atat timp cat nu faci magarii iti vei mentine scorul si nu trebuie sa iti faci probleme pentru o simpla migrare.
Eu folosesc NatWest si barclays.
 
si eu am card la barclays si fac mereu tranzactii de pe card. Dar nu stiu ce scor am :) Ce imprumut as putea sa fac Alex sti ? Ma bate gandul in vara sa iau o suma mai mare de bani de la ei sa ajung cu rata lunara la maxim 500 lire / luna sa pot sa platesc inapoi :D
 
Scorul il poti verifica pe clearscore.com.
Cat despre imprumut conteaza de contract, cat iti intra lunar in cont si Credit scor pentru dobanda. Iti recomand sa fii atent la dobanzi si citeste bine contractul ca te vei trezi cu surprinze foarte mari.

Dobanda anual efectiva de 6000%
Apoi mai depinde si de norocul care`l ai. Stiu care au luat bani frumosi fara venit sau contract, iar altii cu venit frumos si contract nu le-au dat nimic.
Barclays imi trimite lunar scrisori acasa sa iau imprumut de la ei cu o dobanda de 62% si de fiecare data arunc plicul la gunoi.
 
Loading...
Back
Sus