Core update google 4 Mai 2020

masterofpuppets

Active Member
Registered
Full Member
Probabil ca stiti deja de ultimul update core lansat de google pe 4 Mai, care de fapt a inceput cu o saptamana inainte dar asa anunta ei oficial cam cand este pe la jumatate.

Haideti sa vedem care cum ce ati observat ca s-a schimbat dupa acest update.

Din research-ul facut in ultimele 3 zile am observat ca au lovit tare in tot ce e copyright stuff pe international, de la filme online pana la muzica si anime. Si din ce se pare cele mai afectate sunt site-urile cu playere in pagini, dar ce este interesant este faptul ca si cele care au playere ascunse au fost filtrate, iar asta inseamna ca tot track-ul se petrece direct din chrome in baza ux a fiecarui user.

La fel lovite au fost si site-urile care ofera craked tools, ****** si asa mai departe.

Pe nisele astea mai rankeaza acum doar parasites si/sau linkuri de youtube.

Acu nu stiu daca este ceva "batut in cuie" ca dupa cum bine stim update-ul a intrat deja in roll back si daca ar fi sa fie ca in trecut, atunci unele site-uri ce au pierdut pozitii vor reveni, cel putin asta se intampla pe site-urile care nu aveau metode blackhat in hardcore mode in spate.

In adult au lovit in mare parte doar site-uri care inca rankau cu hacked links, cel mai probabil or sa faca ceva filtru si pentru asta pana la urma.

Deci liber la discutii.

Tu ce ai observat?
 
Cred ca foarte multi au resimtit negativ acest update... mai ales pe nisa de filme online.
Daca ma poate face cineva sa inteleg cum pe interogarea "filme online" au ajuns site-uri care rederectioneaza catre pop-uri sau site-uri de filme online fara player?
Cu acest update, cei de la google au scos site-uri bune... si au clasat in schimb site-uri spam de cea mai proasta calitate...
 
Cred ca foarte multi au resimtit negativ acest update... mai ales pe nisa de filme online.
Daca ma poate face cineva sa inteleg cum pe interogarea "filme online" au ajuns site-uri care rederectioneaza catre pop-uri sau site-uri de filme online fara player?
Cu acest update, cei de la google au scos site-uri bune... si au clasat in schimb site-uri spam de cea mai proasta calitate...
Basically foarte simplu de raspuns.

site-urile care nu ofera player sunt safe peste tot, caci efectiv nu incalci nici-un fel de copyright, si dupa cum am zis in OP ei fac trackingul acestor site uri direct din chrome prin user experience, si atunci le este foarte usor sa gaseasca absolut orice site care livreaza filme in player.

cei care redirectioneaza direct pe oferte au cloak bun dar vor fi prinsi in cele din urma.

daca teoria mea cu trackingul prin user experience se dovedeste a fi adevarata atunci se poate spune adio la nisa de filme pe termen lung, oricum nu era pe termen lung dar acum va fi si mai scurt.

sa vedem ce se va intampla in roll back, cam in 7-10 zile o sa vedem mai exact.
 
Pentru mine acest update a adus doar beneficii in cautarile google, ultimul timp prea multi faceau tag cu numele site-urilor mele si cu tehnica de blackhat ridicau tagul astfel incat ei apareau primii in google (si nu, nu am nume de site cu keywords folosite in nume sau care au 1000 trafic pe zi, folosesc nume "brandable" pentru care practic nu existau cautari google inainte sa le ridic eu).

Timp de vreo 3-4 saptamani inainte de update, cu 4 site-uri eram pe locul 3-4 in cautari, chiar daca inainte de asta am fost pe toate minim 1 an pe primul loc, acum au disparut toate acele site-uri si nu sunt nici pe a 2-a sau a 3-a pagina, revenind eu pe locul 1
 
Ultima editare:
Pentru mine acest update a adus doar beneficii in cautarile google, ultimul timp prea multi faceau tag cu numele site-urilor mele adult si cu tehnica de blackhat ridicau tagul astfel incat ei apareau primii in google (si nu, nu am nume de site cu keywords folosite in nume sau care au 1000 trafic pe zi, folosesc nume "brandable" pentru care practic nu existau cautari google inainte sa le ridic eu).

Timp de vreo 3-4 saptamani inainte de update, cu 4 site-uri eram pe locul 3-4 in cautari, chiar daca inainte de asta am fost pe toate minim 1 an pe primul loc, acum au disparut toate acele site-uri si nu sunt nici pe a 2-a sau a 3-a pagina, revenind eu pe locul 1
Yup, toate site-urile care foloseau hacked links au fost trimise in coada, multe site-uri vechi adult au revenit la pozitiile initiale de 1 an in urma.

Ma bucur pentru tine!
 
Eu am verificat doar 2 site unde unul a urcat putin iar celelalt din 4k link indexate mai are 7 si asta de 2 zile.

Pe nisa filme online stiu multi care se plâng.
 
Pentru mine e mai bine, nu cu mult, dar cu siguranta nu am scazut deloc. Stagnare ori plus. Zile cu 20-25% pe plus, zile cu trafic ca inainte. Un fel de joaca sau teste de updateuri. Dar niciodata minus in ultimele 2-3 luni.

DAR cei drept de 2 luni de cand stau acasa, am marit continutul articolelor CONSIDERABIL de mult si continut unic in totalitate (traduc impreuna cu cineva zilnic din surse externe, etc).

Eu nu sunt afectat in idee cu nimic de 2-3 luni. Dar am fost afectat pe 14 ianuarie la acel update-ul major.
 
Din ce se vede cei cu nisa de filme sunt in cadere libere, pe principalele cuvinte cheie nu mai apare nimeni pe primele doua pagini. Vad ca sunt prezente doar siteurile officiale.
 
Din ce se vede cei cu nisa de filme sunt in cadere libere, pe principalele cuvinte cheie nu mai apare nimeni pe primele doua pagini. Vad ca sunt prezente doar siteurile officiale.
da, si daca este ceea ce cred eu, nu isi vor reveni nici pe roll back si atunci ramane libera nisa asta.

se va putea ranka repede si pentru putin timp, deci o sa fie o vanatoare in toata regula pe nisa de filme world wide, sunt ferm convins ca vor da drumu la site-uri in masa!
 
da, si daca este ceea ce cred eu, nu isi vor reveni nici pe roll back si atunci ramane libera nisa asta.

se va putea ranka repede si pentru putin timp, deci o sa fie o vanatoare in toata regula pe nisa de filme world wide, sunt ferm convins ca vor da drumu la site-uri in masa!
Da dar o sa fie spam la greu si o sa apara iar "ferme" de site-uri de filme.
 
Loading...
Back
Sus