Conteaza Thema wordpress care o folosesti pentru google?

@Shtrumphu si eu ma mai uit pe Udemy dar nu sunt complect deacord cu modul lor de a "invata" . Spre exemplu am luat certificare iOS Developer inainte sa incep cursul.
Deasemenea inainte sa te apuci in a invata un limbaj de programare trebuie sa stii ca fiecare dintre ele are un anumit target, spre exemplu: Java in 90% din cazuri se foloseste in systemul bancar pentru software, C# sistem bancar, jocuri si web, PHP doar web dar cu noile updates se poate si software.

PHP este cel mai simplu limbaj de programare dar si cel mai complicat, este singurul limbaj in care ai libertate sa faci ce vrei si lasa developerul sa gandeasca liber la modul in care va rezolva o problema. Restul limbajelor sunt mai stricte dar te obliga sa lucrezi OOP, iar cu PHP poti sa alegi.

Personal am lucrat cu C/C++, .NET, .ASP, C#, Java dar am ales sa fac PHP. Daca inveti PHP cum trebuie poti sa faci multe lucruri, dar trebuie sa il inveti cum trebuie. Daca vrei, posteaza o functie/fisier pe forum si o sa iti ofer feedback ca sa intelegi la ce anume ma refer.

In rest, depinde de ceea ce vrei sa faci in viitor, asa iti alegi limbajul de programare!
 
Ultima editare:
In general pentru Wordpress cred, mai am unele idei pentru niste proiecte, dar in general e greu sa gasesti tema potrivita, cu designul potrivit, sau sa gasesti o persoana care sa o creeze. Mereu m-am lovit de aceasta problema, de idei ce nu le pot pune in aplicare. Uneori nici macar nu gaseti ce trebuie, de exemplu in ultimele 2 luni am cautat un plugin pentru afisare bannere pentru embed YouTube, dar nu am gasit ceva satisfacator, decat un plugin simplu. Mai era si acesta: http://sakurapixel.com/video-advertising-wordpress-plugin/ dar nu mai e disponibil pe Codecanyon iar autorul nu raspunde la mail. Asa ar fi mai usor cu cunostintele necesare sa creez eu unul, si poate chiar sa il vand...
 
In general pentru Wordpress cred, mai am unele idei pentru niste proiecte, dar in general e greu sa gasesti tema potrivita, cu designul potrivit, sau sa gasesti o persoana care sa o creeze. Mereu m-am lovit de aceasta problema, de idei ce nu le pot pune in aplicare. Uneori nici macar nu gaseti ce trebuie, de exemplu in ultimele 2 luni am cautat un plugin pentru afisare bannere pentru embed YouTube, dar nu am gasit ceva satisfacator, decat un plugin simplu. Mai era si acesta: http://sakurapixel.com/video-advertising-wordpress-plugin/ dar nu mai e disponibil pe Codecanyon iar autorul nu raspunde la mail. Asa ar fi mai usor cu cunostintele necesare sa creez eu unul, si poate chiar sa il vand...

Poti folosi phpvibe pentru reclama in video. Apoi pui codul iframe in articol.
 
@Shtrumphu
1. Daca playerul are aceiasi pozitie mereu in articol poti afisa reclame peste video foarte simplu.
2. Daca vrei sa apara la inceput, pauza, end poti folosi openx. Are modul pentru asta. E nevoie de ceva modificari dar cred ca o poti utiliza.
3. Daca nu te pricepi poti incercat google publisher. Daca nu reusesti sa iti faci cont, iti pot face o campanie la mine. Avantajul aici este ca poti face setari pe aproape orice criterii.
 
In general pentru Wordpress cred, mai am unele idei pentru niste proiecte, dar in general e greu sa gasesti tema potrivita, cu designul potrivit, sau sa gasesti o persoana care sa o creeze. Mereu m-am lovit de aceasta problema, de idei ce nu le pot pune in aplicare. Uneori nici macar nu gaseti ce trebuie, de exemplu in ultimele 2 luni am cautat un plugin pentru afisare bannere pentru embed YouTube, dar nu am gasit ceva satisfacator, decat un plugin simplu. Mai era si acesta: http://sakurapixel.com/video-advertising-wordpress-plugin/ dar nu mai e disponibil pe Codecanyon iar autorul nu raspunde la mail. Asa ar fi mai usor cu cunostintele necesare sa creez eu unul, si poate chiar sa il vand...

Wordpress in general este Ok ca si framework, daca sti cum sa il securizezi si cum sa aplici cele mai bune practici, dar in 80% din cazuri, sunt persoane care se auto-numesc "programatori" sau "hackeri" doar pentru faptul ca copiaza cod sau sa scrie prostii. Daca nu sti PHP WordPress e cel mai prost framework pe care sa inveti, iar in majoritatea cazurilor, gasiti plugins si theme facut de persoane care nu stiu ceea ce fac.

Imi pare rau daca cineva se va simtii jignit, nu asta e intentia cat este parere personala.

Daca ai ideii ce vrei sa le pui in practica, ia documentatia de la WordPress si apucate sa aplici idea, altfel nu vei sti niciodata daca idea ta e viabila sau nu. In plus de asta, deobicei vor fi persoane in jurul tau care vor spune ca "ideea e buna dar nu vad profitul" sau " nu cred ca se merita" iar in cazul acesta trebuie sa le dai ignor si sa faci ce ai in cap :)
 
Si din nou trebuie sa revin cu o intrebare pe acest subiect , pentru ca sincer nu am inteles daca conteaza sau nu ?
Ce mi se pare insa un pic iesit din comun este faptul ca pana acum foloseam diferite theme ****** si am inceput acum cateva zile sa ma joc cu acele theme care le da wordpress .
Si daca google nu imi arata gresit traficul trebuie sa recunosc faptul ca de cand am ales thema care din toate punctele de vedere pare a fi ok traficul a crescut considerabil .
Inainte aveam undeva la un 50 sau 60 online acum am ajuns la 140-180 online si culmea ca se mentine .
Deci inclin sa cred ca pana la urma google tine cont si de thema , de faptul ca poate se incarca mai repede , de faptul ca sunt mai aranjate si raspund cerintelor si prin acest mod te aduce si ceva pozitii mai in fata , voi ce parere aveti ?
 
Si din nou trebuie sa revin cu o intrebare pe acest subiect , pentru ca sincer nu am inteles daca conteaza sau nu ?
Ce mi se pare insa un pic iesit din comun este faptul ca pana acum foloseam diferite theme ****** si am inceput acum cateva zile sa ma joc cu acele theme care le da wordpress .
Si daca google nu imi arata gresit traficul trebuie sa recunosc faptul ca de cand am ales thema care din toate punctele de vedere pare a fi ok traficul a crescut considerabil .
Inainte aveam undeva la un 50 sau 60 online acum am ajuns la 140-180 online si culmea ca se mentine .
Deci inclin sa cred ca pana la urma google tine cont si de thema , de faptul ca poate se incarca mai repede , de faptul ca sunt mai aranjate si raspund cerintelor si prin acest mod te aduce si ceva pozitii mai in fata , voi ce parere aveti ?
Normal ca tine cont ;)
 
@yepuras raspunsul este da, fiindca noul release (SEO) de la google, acum tine cont daca webstieul este responsive (se potriveste pentru orice tip de ecran). Iar websiteurile responsive au prioritate in fata celor statice.
 
Sincera sa fiu mi-am mutat toate blogurile pe themele date de wordpress poate nu sunt exceptionale si foarte sic insa au rezultate asta e clar .
 
1. Themele facute de wordpress sunt realizate bine, in speciale cele premium
2. Acestea sunt optimizate sa functioneze cu plugin-urile wordpress
3. Structura la date/code este in conformitate cu google si alte motoare de cautare
4. Unele dintre ele au prioritate la incarcarea continutului care face ca site sa se incare mult mai repede
5. SEO este la el acasa, asa ca majoritatea temelor sunt super optimizate din acest punct de vedere.

Am mai spus de cateva ori ca desi suntem in 2015, multi DEV taxeaza extra optimizarea codului la o tema din punct de vedere SEO, cand ar trebuie sa fie default inclus in pret/proiect.
Eu cand discut cu un DEV si vad ca optimizarea SEO este extra, automat spun nu.
Multe teme pot arata foarte bine ca aspect, dar cand te uiti in code, parca ar fi un film de groaza.

Asa ca pe viitor multa atentie la ce folositi.

Mai sunt si alte aspecte care pot influenta pozitionarea SEO>
 
Loading...
Back
Sus