Conteaza Thema wordpress care o folosesti pentru google?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Vreau sa scriu de ceva timp despre acest subiect. Astazi dupa ce @yepuras m-a intrebat ceva legat de un site mi-am adus aminte si am zis ca de data asta nu mai uit. :D

Subiectul este acesta: Conteaza Thema wordpress care o folosesti pentru blogul tau la o pozitionare mai buna google?

Prima data cand m-am gandit la asta am cautat pe net sa vad ce spune lumea. Parerile sunt impartite si majoritatea spun ca NU conteaza ce Thema folosesti pentru ca google nu tine cont de asta. Conteaza de strategia SEO care o ai, continut unic si alte chestii de genul care le stim cu totii.

Asa ca am decis sa testz eu pentru a vedea rezultatele. In ultimul am am testat pe diverse site-uri cu mai multe theme sa vad ce face google.

Rezultatul este ca Google tine cont de thema wordpress care o folosesti pentru a te pozitiona mai bine in rezultate. Si DA unele Theme te pozitioneaza mai bine in google fara munca.

Cele mai bune rezultate le-am avut cu tema de la wordpress care este o clona la twitter. http://p2theme.com/
Nu este cine stie ce, nu are optiuni multe, este doar o thema simpla pe care o ador. Pe site-ul care am instalat aceasta thema in cateva zile vizitele din google au urcat de la 200 la peste 3500 si s-a mentinut asta pe toata durata cat am avut tema.
Apoi dupa o vreme am schimbat thema cu alta iar vizitele au scazut la un 500-700 pe zi.
Themele default de la wordpres sunt foarte bune si iti pot aduce un mare boost la trafic. Din ce am vazut este ca o thema cu cat este mai simpla cu atat da mai bine.

@yepuras are un site nou si foloseste o thema simplia, iar dupa cateva zile fara seo sau chestii de genul a ajuns la peste 1000 vizite din google pe zi.
Puteti testa si voi daca aveti timp si poate aflam de ce unele theme se pozitioneaza mai bine si alte nu.
Eu nu am gasit motivul si atat timp cat merge nici nu ma intereseaza.


Poate reusim sa dezvoltam acest subiect. Fiecare sa ne spunem parerea oricare ar fi aceasta si daca e posibil ceva mai mult de Nu stiu, Ce tare, etc.
Impreuna putem analiza si realiza foarte multe.
 
asa si este, cine spune ca nu conteaza tema se inseala, eu am patit-o cu o tema free pe care din pacate am sters-o, aveam pe ea un blog generalist, vizitatori 100-300 pe zi, dupa ce am modificat tema cu una comandata, daca aveam 50 de vizitatori, temele pot fi si bine construite SEO, deci da, confirm ca conteaza si tema

PS am gasit tema, se numeste silverOrchid, poate cineva care se pricepe ca caute in ea sa ne spune ce are in plus, tema este produsa de gazpo.com
 
Ultima editare:
Sincer la inceput am cautat explicatie si chiar nu am gasit , adica nu imi pot da seama nici acum cum poti urca cu un site de la 20 de vizite la 1000 unici pe zi brusc dupa cum a zis si alex fara seo doar un tiltu si o propozitie drept descriere .Asa ca voi merge pe varianta zisa de Alex si oricum in urmatoarele zile va voi spune de ce rezultate am cu acest site nou .
Am uitat sa specific ca toate vizitele sunt pe cuvinte cheie din google .
 
Ultima editare:
cei care va pricepeti in coduri, trebuie cautat ceva in ele, au probabil vreun cod ascuns care atrage motorul de cautare google
 
@cnusi inafara de tagurile de SEO care sunt obligatorii (gen: alt, title, meta, OG ) si tema sa fie accesibila pentru persoane cu handicap eu nu stiu nimic altceva! :(
 
Ce anume conteaza la tema?
Nu am idee. dar cred este foarte importat cum e scris codul, structura acestuia.
Presupun ca aceste teme au implementate datele din google webmaster.
bq1MKRt.png

Multi cand scriu code pentru o tema o fac doar din perspectiva vizuala a userului si nu tin conde de cum vede spideri google site-ul. Cred ca aici e secretul la aceste theme. Un code, continut bine structurat pentru spideri, ajuta google sa acceseze si sa vada continul mult mai bine.
 
Oh, creadeam ca este mai mult de atat :D . Pentru HTML Improvements mie imi spune :

We didn't detect any content issues with your site. As we crawl your site, we check it to detect any potential issues with content on your pages, including duplicate, missing, or problematic title tags or meta descriptions. These issues won't prevent your site from appearing in Google search results, but paying attention to them can provide Google with more information and even help drive traffic to your site. For example, title and meta description text can appear in search results, and useful, descriptive text is more likely to be clicked on by users
 
fata de ce ai scris mi-a venit o idee, am un domeniu in asteptare inca nu l-am pus pe host, il voi pregati si voi pune alt, title, meta, copiate de la un site din primele trei locuri pe google la categoria respectiva, sa vad daca atrag vizitatori
 
fata de ce ai scris mi-a venit o idee, am un domeniu in asteptare inca nu l-am pus pe host, il voi pregati si voi pune alt, title, meta, copiate de la un site din primele trei locuri pe google la categoria respectiva, sa vad daca atrag vizitatori
Sa folosesti tema de mai sus. In paralel sa facem un alt blog pe o alta tema si continut identic.
 
@Ovidiu Bokar tu esti coder. ar trebui sa analizezi codul la tema de mai sus si alte teme sa vezi diferentele. la fel sa cautam si alte teme pe google le indexeaza bine.
 
Am observat si eu de mai mult timp ca anumite teme se pozitioneaza mai bine in Google si implicit aduc mai multi vizitatori pe site.
Yepuras ne poti spune ce tema folosesti?
 
Ar putea fi destule motive pentru care unele teme sunt mai bune daca este sa tii cont de SEO. In afara de lucrurile mentionate mai sus, precum ca temele responsive ar reprezenta un avantaj, sau ordinea codului, ar mai putea fi:
-temele nul*** reprezinta un dezavantaj deoarece majoritatea au coduri ascunse, fie malware, fie link-uri gambling/pastile.
-temele gratuite au cred in majoritatea cazurilor un link in footer catre pagina autorului, ceea ce este irelevant.
-temele traduse in romana ar putea reprezenta un avantaj, sau cel putin asa ar trebui, din motive evidente.
-ar mai fi chestii de UX, unele sunt usor de navigat, fontul default e destul de mare... daca ai text mic si ingramadit cine sta sa citeasca? Aici nu trebuie neaparat sa tina cont Google in mod direct de acest lucru, insa daca tema si culorile sunt "incarcate", vizitatorii se pot intoarce inapoi la pagina de cautare, iar un bounce rate mare va fi urmat de scaderi in SERP.
-poate sa conteze si daca tema are dofollow sau nofollow pe tag-uri, categorii, pagina autor, astea difera in functie de tema, si influenteaza distribuirea Pagerank-ului(daca se mai tine cont de el, daca mai e relevant).

Offtopic: @AlexH inca mai ai timp, invatam toata viata, nu? Eu acum ceva zile mi-am luat un curs complet de development de pe Udemy, acum stau pe ganduri daca sa imi iau si unul de Ruby on Rails, dar sa ma informez intai mai bine. @Ovidiu Bokar ai experienta cu asa ceva? stii cumva daca e usor de invatat si daca as putea face mai multe decat cu PHP?
 
@Shtrumphu cred ca nu am alta solutie decat sa ma apuc de invatat.
Sunt multe de facut si mi-ar prinde bine sa stiu cum se face mai ales pe partea de aplicatii. Am incercat sa gasesc colaboratori dar fara succes.

Legat de theme undeva, ceva trebuie sa fie care ajuta la indexarea rapida.
 
Loading...
Back
Sus