Constituția sau legea?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ce primează sau este mai important :
1. Legea
2. Constituția

Dacă mâine s-ar cere modificarea constituției cu următoarea modificare ați de acord și de ce?
Safety se modifica în security.
 
constitutia este mama legilor
Asa este si ma asteptam la mai multe raspunsuri in sepcial de la luptatorii pentru o justitie corecta.
Lipsa raspunsurilor este trista si arata exact situatia din Romania si ne permite sa`i punem pe toti in 2 categorii mari.
1. Nu stiu, nu au habar de existenta constitutiei
2. ignoranta totala, nu`i intereseaza

Am avut o discutie ieri cu mai multe persoane pe aceasta tema si cel mai tare raspuns la intrebarea de mai sus a fost: Cei aia constitutie? Trist nu?
Discutiile au fost cu persoane din ambele tabere si trebuie sa recunosc ca m-am concentrat mai mult pe cei [HASHTAG]#rezist[/HASHTAG] pentru ca acestia sunt care fac scandal foarte mare.
8/10 au dat raspuns ca legea primeaza si cand am incercat sa le spun ca toate legile se fac in baza constitutiei care este temelia unui stat, raspunsul acestora a fost ceva de genul: Esti posta, Esti pesedist platit, analfabet, prost, cateva injuraturi de familie.

Cateva link-uri pentru cei interesati sa citeasca propria constitutie.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Constituția_României
http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339
 
Asa este si ma asteptam la mai multe raspunsuri in sepcial de la luptatorii pentru o justitie corecta.
@AlexH nu ai primit mai multe raspunsuri pentru ca intrebarea ta e fara noima.
Constitutia prin definitia ei e o lege.
Constitutia = legea de baza.
Pe baza acestor legi de baza sunt dezvoltate mai apoi legi in particular pentru fiecare situatie in parte.
 
Safety se modifica în security.

Misto comparatia ... si cum veti renunta la libertati pentru securitate ... cred ca securitatea este tinta :) este doar un trend si este doar parerea mea :)
 
nu ai primit mai multe raspunsuri pentru ca intrebarea ta e fara noima.
Daca tu spui, poate asa este.
Cum ai fi formulat tu intrebarea daca a mea este fara noima?
Presupun ca din cauza asta nu au putut raspunde nu?
Scuze se gasesc tot timpul pentru a ne minti singuri, pentru a nu vedea incapacitatea si prostia de care dam dovada.
Personal iti recomand sa te mai informezi inainte de a incerca sa imi dai peste nas, ai mai incercat de cateva ori si nu ti-a reusit. In comparatie cu multi, inainte de a spune, posta ceva, ma informez, citesc, imi fac o opinie proprie.
 
Deci raspunsul tau este ceva de genul:
Eu intreb cat face 2+2
iar raspunsul rau este: vezi ca ai uitat o virgula dupa 2.
In contextul asta intrebarea ta suna asa: ce primeaza, o lege sau o lege?
Ce smart esti. Te simti bine nu?
In al doilea rand in constitutie nu exista cuvantul safety
Offf.... e asa de greu....
Poate ar trebui sa imi cer scuze ca acest topic nu se ridica la nivelul tau.
Pentru a nu continua offtopicul, te rog raspunde la intrebare, daca nu poti, atunci deschide un topic unde sa dezbatem ''problema'' ta.
 
O constituție este un sistem, frecvent codificat într-un document scris, care indică regulile și principiile care guvernează o organizație. În cazul națiunilor, acest termen se referă specific la o constituție națională, care definește principiile politice fundamentale a statului și descrie puterile și obligațiile guvernului respectiv. Majoritatea constituțiilor naționale stabilesc drepturile și datoriile principale ale cetățenilor, sistemul electoral, organizarea organelor supreme și locale etc., reflectând astfel stadiul de dezvoltare socială, economică și politică la un moment dat a statului respectiv. Anterior evoluției constituțiilor naționale codificate, termenul constituție putea fi folosit pentru a descrie orice lege importantă.

sursa wikipedia

Nu tot ce e scris pe wikipedia e tru .... insa stiu si eu ca o constitutie nu e doar lege ... este LEGEA :)
 
Modificari in constitutie nu prea se fac asa ... ca da bine la horoscop ... e ceva mai complicat insa cei ce spun ca legea primeaza ar trebui sa le fie adusa aminte de institutia ce are grija de constitutie https://www.ccr.ro/ ea fiind cea care, la un moment dat sau altul poate decide daca o lege este constitutionala si trece in pachetul de legi ca orice alta lege sau ... nu si atunci legea respectiva dispare.
Intrebarea venea cu un exemplu, in sensul ca safety nu se modifica in security si se pune in constitutie ... e mai ciudatica intrebarea insa sunt de acord cu ideea unei astfel de posibilitati.
De baza, intrebarea incearca sa stabileasca importanta uneia sau alteia, si cred ca am raspuns mai sus.
Ah ... si nu fac parte din nici un [HASHTAG]#rezist[/HASHTAG] :) nu am citit vreodata constitutia asa cum nu am citit nici Biblia. Promit ca le voi face pe toate trei pe la vreo 70-80 de ani... pana atunci, incerc sa am grija de mine si ai mei ...
 
Loading...
Back
Sus