Ce parere aveti despre scriptul acesta?
As recomanda sa nu il instalezi, din 2 motive:
1. Daca ai pe server (si ar trebuii sa ai pe server installat) PHP 7+, scriptul posibil sa dea fail
2. Analiza ce o face pe loguri nu e corecta, fiindca pe un site cu trafic mare, sa ajungi la 150 sau mai mute cereri in 5000 de intrari de la acelasi IP este foarte posibil, si ai sa blochezi utilizatorii normali.
 
As recomanda sa nu il instalezi, din 2 motive:
1. Daca ai pe server (si ar trebuii sa ai pe server installat) PHP 7+, scriptul posibil sa dea fail
2. Analiza ce o face pe loguri nu e corecta, fiindca pe un site cu trafic mare, sa ajungi la 150 sau mai mute cereri in 5000 de intrari de la acelasi IP este foarte posibil, si ai sa blochezi utilizatorii normali.
Stii cumva unde as putea gasi un script asemanator, care sa fie compatibil cu php 7+?
Ps: Nu-mi pasa daca blocheaza robotii. (google bot, bing bot, etc)
Multumesc!
 
Ce parere aveti despre scriptul acesta?
protectie anti ddos bazata pe php... n-are niciun sens
 
Stii cumva unde as putea gasi un script asemanator, care sa fie compatibil cu php 7+?
Ps: Nu-mi pasa daca blocheaza robotii. (google bot, bing bot, etc)
Multumesc!
rate limit de la nginx face ce vrei... ideea la protectiile de gen e sa nu ajunga requesturile la apache/php.. altfel sunt inutile... oricum ar fi daca e atac cum trebuie nu face fata serverul oricum ai da-o...
 
Pentru urmatorul curs cand ai timp poate discuti pe rand pe unul din cele de mai jos.
1. optimizare mysql penttru trafic mare
2. Cum se ptotejeaza mysql la atacuri mari . Cei care su site-uri de filme stiu la ce ma refer
3. configuratii nginx - optimizare pentru trafic mare - hotlink la continut (link direct, wget, boti, etc) - protectie la preluarea de continut prim diverese metode. Chiar azi am vazut undeva ca avea protectie la wget si alte tipuri de acest gen. In afara playerului nu puteai vedea clipul.
3. protectie impotriva la atacuri pe site/server. Cum dai nulle route la orice este peste regulile impuse de tine sau sa fie redirectionat catre altceva.

Cate una cand ai timp.
 
Loading...
Back
Sus