Conectare direct cu user root fara su

MarianVIP

Active Member
Registered
Full Member
Cum fac sa ma loghez direct cu user root intr-un server cumparat de la online.net si acum ma loghez cu user ales de mine la instalare si apoi fac su root.
 
La online când instalezi un server ai doua conturi, unul root care e trecut ca administrator si un user normal care are si acesta drept de root.
Asa ca te poti loga cu parola la administrator si user root, unde nu trebui sa mai folosesti SU pentru a intra cu drept de root.

Adoua varianta este:
1. login cu userul tau pe server
2. su root unde confirmi cu parola
3. ruleaza passwd root
4. pui noua parola la root
5. deschide o noua sesiune si acum te loghezi direct cu root si parola setata.
 
Pentru ca nu faci bine, este imposibil.
Plus cum ti-am spus la online.net la install ai cont de root care este trecut ca administrator.
Ceva nu faci tu bine sau nu copy bine parola.
 
Exact cum am zis am facut si am pus bine parola si nu merge ... daca ma loghez pe user ales de mine la instalare si apoi dau su - root imi cere parola, pun parola noua ce am setat-o si merge trec pe root dar sa ma conectez direct cu root nu vrea. In putty nu ma deranjeaza sistemul asta de login insa in winscp am nevoie sa ma loghez cu root ca sa pot sa editez fisiere :D
 
Daca pe putty iti merge trebuie sa functioneze si cu winscp.
Atentie mare la editarile facute in winscp ca root, pentru ca e posibil unele sa nu mai functioneze bine.
 
Pai aia e ideea ca nu merge pe putty sa ma conectez :( Am cautat si pe net cum sa fac sa dezactivez asta cu su - root dar nu am gasit ceva sa ma ajute :(
 
Loading...
Back
Sus