Concediu in ****

schoolOFdj

Active Member
Registered
Full Member
Orașul este foarte bine cunoscut pentru multele sale clădiri ce au supraviețuit din perioada romană, dintre care amfiteatrul din secolul I, denumit la nivel local Arena. Arena este unul dintre cele mai bine conservate amfiteatre din antichitate, fiind folosit și astăzi în timpul festivalurilor de film din vară. Alte două structuri notabile și bine păstrate sunt arcul de triumf din secolul I, Arcul Sergius și templul zeului Apollo construit în onoarea împăratului roman din secolul I, Cezar Augustus. Mai este posibilă plimbarea prin vechile străzi înguste, cu pavaj roman, ale orașului, în care, s-au construit clădiri medievale și renascentiste.
Sursa : https://ro.wikipedia.org/wiki/****,_Croația


Concediu 2017 in ****
http://www.alegecroatia.ro/pula_croatia/despre-statiune
 
Fina mea a vizitat localitatea și nu prea a fost încântă, străzi înguste, pavate, clădiri cam cum arată Sighișoara la noi, adică nu prea au investit , asta a fost părerea ei, poate la alți la place
 
străzi înguste, pavate, clădiri cam cum arată Sighișoara la noi,
Strainii apreciaza mult asta. Multe sate si orase din spania au strazi de gen. Acum depinde de fiecare ce cauta si gusturi are.
 
A incercat cineva sa le spuna LOCALNICILOR ce inseamna P**A in Romana ?
Poate nu mai erau asa mandrii de tara lor,si mai scadeau si ei preturile :D
 
A incercat cineva sa le spuna LOCALNICILOR ce inseamna P**A in Romana ?
Poate nu mai erau asa mandrii de tara lor,si mai scadeau si ei preturile :D
Eu sunt mandru de ce inseamna :))
 
Fina mea a vizitat localitatea și nu prea a fost încântă, străzi înguste, pavate, clădiri cam cum arată Sighișoara la noi, adică nu prea au investit , asta a fost părerea ei, poate la alți la place
Te înșeli. Este studiat lăsat așa. Ideea de vechi. Am întâlnit asta și în Italia. Localitatea este frumoasa
 
Înțeleg ideea de "vechi", dar nu înțeleg igrasia, mucegaiul și altele, acele clădiri de care zici tu sunt in patrimoniu dar sunt reabilitate în același stil, adică sunt vechi dar totuși sunt noi
 
Loading...
Back
Sus