Comenzi Aliexpress

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Dupa comanda facuta astazi pentru @cnusi aici http://www.roforum.net/threads/asus-sau-lenovo.3510/#post-20813 m-am gandit ca pot face si pentru altii care au bani in paypal, nu au card, nu stiu cum sa faca, etc.
Pentru ca am comenzi multe, e posibil sa obtin pret mai bun fata de cel listat pe site.

De ce fac asta?
1. Pai in primul rand sa ajut comunitatea
2. Sa fac un ban in plus

Care sunt conditiile?
1. sa fii membru roforum
2. daca este un produse pentru uz personal platesti pretul afisat + 5£
Accesezi http://www.barclays.co.uk/travel/foreign-currency faci conversia din dolari in lire, vezi cat este si adaugi + 5£. Acesti bani ii trimiti in contul meu paypal ca gift inainte de a face comanda
3. daca este pentru afaceri/ resell atunci comisionul este de
5% + 5£ pentru VIP Cub
10% + 5£ pentru membri care nu fac parte din VIP Club.
4. Eu sunt doar intermediar de plata si nu imi asum nici o responsabilitate legat de livrare, calitate produs, etc.
5. cei 5£ se adauga o per tranzactie si nu per produs. Aceasta este taxa aproximativa care o retrage din contul meu la fiecare tranzactie.

Cum procedam?

1. accesezi aliexpress
2. cauti produsul care te intereseaza
3. imi dai link catre produs
4. eu il voi verifica daca totul este ok, din experienta care o am, dar nu iti pot garanta 100%
5. dupa ce totul este ok, trimiti banii in paypal la mine ca gift
6. eu fac comanda
7. cand ajunge comanda trebuie sa imi spui pentru a confirma

Nu voi face acest serviciu pentru oricine, asa ca fara suparare daca spun NU.
Pentru a nu exista probleme, vom face totul la vedere aici in topic.
 
A comandat cineva din "china" cu DHL? (in Romania). Ce ar trebui sa fac? Care sunt pasii? Cum platesc? Ce taxe sunt? la 110$ platesc taxe vamale, tva, 100 lei comision DHL, si ce alte comisioane mai baga?
 
Am spus de N ori sub nici o forma nu alegeti livrarea prin dhl, ups, ems si altele de gen. Costul mare nu isi are rostul chiar daca scrie ca este gratis.
Cu acestea mereu veti plati super taxe si chiar trasportul, chiar daca vanzatorul la platit.
Alegeti posta normala chiar daca dureaza ceva vreme.
Sunt patit cu acestea in Romania si Spania.
Daca ai pe cineva in spania sau uk, trimite coletul acolo si vei iesi mai ieftin decat direct, chiar daca vei plati transportul catre romania.
 
Prea târziu.. deja am.primit mail de la dhl. Nu avea livrare prin posta. Și aveam și nevoie majoritatea repede se produs
 
Pe viitor cauta acelasi produs ca este posibil sa fie cu livrare normala.
Sa ne spui experienta dupa primirea la colet.
Plus sa stii ca de multe ori desi spun ca ajunge in 3-5 zile, il vei primi tot in 10-14.
 
Luni am primit și eu un telefon cu posta română, la prețul de 123$, am plătit TVA 101 lei și taxe poștale de 8lei
 
il vei primi tot in 10-14.
In UK poate ajung în 14 zile. În românia durează și aproape 2 luni. Ma gândesc dacă sa declar 109$ sau mai puțin. Am impresia ca vânzătorul a declarat 20$. Merita sa fac fals pt 125 lei? Știu ca anafu poate sa verifice, dar nu cred ca fac asta ptr 100 lei. Și prin posta pierzi și vreo 3 ore la coada.. asta e. Voi plati și voi reveni. (Acum am observat ca m-am băgat peste topicul tău. Trebuia sa deschid altul, sau e ok?)
 
Ultima editare:
Lume nu mai faceti prostii de astea sa platiti sute de lei la posta TVA.
Cand comandati intrebati vanzatoru ce valoare a declarat pe pachet.
Un exemplu cum am facut eu.
Am luat un telefon, am intrebat vanzatoru cat a declarat.
Inainte sa ajunga pachetul am modificat din cont valoarea telefonului (photoshop)
Sau mai usor cu inspect element.
Bun, am facut printuri dupa si le-am scos la xerox.
Cand am ajuns la posta vamala ( la sugalaii aia ) m-au intrebat ce am in el. I-am zis telefon. M-a intrebat cand am dat pe el , i-am zis si i-am dat printurile ( ca cer dovada) . I-am mai zis ca l-am luat la precomanda si ca am avut si discount la ei ca am mai luat de la ei ( Abureli - dar cu rezultat bun)
Si cu valoarea telefonului reala de 130$ am ajuns sa platesc la posta vamala TVA de 30 lei ( asta dupa modificarea pretului ). La telefoane nu puteti mai putin de 49$ .
Si ascultati de ce a zis AlexH in primul topic, ca va puteti lua o teapa.... ( ma refer la pret, taxe, transport...)
 
Lume nu mai faceti prostii de astea sa platiti sute de lei la posta TVA.
Cand comandati intrebati vanzatoru ce valoare a declarat pe pachet.
Un exemplu cum am facut eu.
Am luat un telefon, am intrebat vanzatoru cat a declarat.
Inainte sa ajunga pachetul am modificat din cont valoarea telefonului (photoshop)
Sau mai usor cu inspect element.
Bun, am facut printuri dupa si le-am scos la xerox.
Cand am ajuns la posta vamala ( la sugalaii aia ) m-au intrebat ce am in el. I-am zis telefon. M-a intrebat cand am dat pe el , i-am zis si i-am dat printurile ( ca cer dovada) . I-am mai zis ca l-am luat la precomanda si ca am avut si discount la ei ca am mai luat de la ei ( Abureli - dar cu rezultat bun)
Si cu valoarea telefonului reala de 130$ am ajuns sa platesc la posta vamala TVA de 30 lei ( asta dupa modificarea pretului ). La telefoane nu puteti mai putin de 49$ .
Si ascultati de ce a zis AlexH in primul topic, ca va puteti lua o teapa.... ( ma refer la pret, taxe, transport...)
Daca vine prin posta romana mai merge, insa daca vine prin DHL e mai greu sa ii pacalesti pentru ca deja ei stiu cum merge treaba.
Am avut un prieten care a comandat un produs de vreo 300$ si transportul prin DHL a fost ieftin in jur de 10-15$, chinezu i-a pus valoarea coletului pe 30$ si vama nu a fost de acord, a spus ca produsul este prea sub pretul pietii, cereau link-ul produsului, etc.. pana la urma a trebuit sa plateasca taxele conform tabelului lor.
 
Daca vine prin posta romana mai merge, insa daca vine prin DHL e mai greu sa ii pacalesti pentru ca deja ei stiu cum merge treaba.
Am avut un prieten care a comandat un produs de vreo 300$ si transportul prin DHL a fost ieftin in jur de 10-15$, chinezu i-a pus valoarea coletului pe 30$ si vama nu a fost de acord, a spus ca produsul este prea sub pretul pietii, cereau link-ul produsului, etc.. pana la urma a trebuit sa plateasca taxele conform tabelului lor.
Eu ziceam prin posta nu DHL. Nu am luat niciodata prin DHL.
 
Hai ca taxele normal nu sunt problema ca trebuie platiti, insa ce nu suport la aceste firme Este inselatoria pe fata cu taxele lor abuzive. Sunt patit EU si amici.
Un exemplu :
Un amic a comandat din Madrid in carut pentru copil. Magazinul a spus ca- l trimite gratis cu dhl tot in spania la 400km.
La cateva zile vine carutul si dhl cere 189€ taxa de transport. Amicul meu refuse si spune ca transport a fost platit.
A sunat desigur la magazin care au confirmat ca este platit. Dupa alte cateva zile dhl suna la USA si spune ca a fost o greseala de sistem si nu trebuie sa plateasca nimic.
Daca amicul meu credea, lua teapa de 189€.
 
101 lei din impozitul pe profit
Pai depinde ce metoda de impozitare ai ales. Pe profit sau pe rulaj (nu mai stiu cum se numeste exact).
Cel mai bine intrebi un comisionat vamal sau un avocat pe economic, pentru ca sau schimbat legile anul acesta si multe taxe au fost reduse sau eliminate.
Pe internet nu exista ceva exact in acest moment care sa ajute.
Cand ma intorc acasa, voi incerca sa contactez persoane in cunostinta de cauza pentru a afla raspunsul.
 
A comandat cineva din "china" cu DHL? (in Romania). Ce ar trebui sa fac? Care sunt pasii? Cum platesc? Ce taxe sunt? la 110$ platesc taxe vamale, tva, 100 lei comision DHL, si ce alte comisioane mai baga?
Astazi am intart in posesia coletului, asa ca voi scrie cum s-a intamplat. Deci... Am comandat o diagnoza auto cu transport gratuit prin DHL. Din prima, pentru a incerca sa scad costurile totale, i-am spus chinezului sa scrie Display Diagnoza si sa puna valoare 20$.
Dupa vreo 2 zile de cand chinezul a procesat comanda, primesc telefon din partea DHL, ca urmeaza sa primesc un colet din Singapore, sa spun ce contine, CNP, si o adresa nde mail unde pot di contactat de unul din angajatii DHL. Am spus ca este un display diagnoza, el m-a intrabat daca diagnoza auto, si a trecut Diagnoza Auto.
In aceiasi zi primesc mail pe adresa de mail pe care i-am zis-o. Atasez imagine cu mail-ul primit Vezi atașament 722
Am ales varianta 2, adica DHL sa plateasca in numele meu. Am completat o declaratie (primita de la ei) in care spuneam ca valoarea coletului este de 20$ si alta in care sunt de acord ca ei sa plateasca in locul meu. Trebuia sa trimit si o dovada a platii, (pp, extras de cont, aliexpress sau printscreen de pe site-ul de achizitie). Am ales sa fac printrscreenul. Asa ca m-am dus la pagina de unde am comandat, inspect element, am taiat pretul de 109$ si sub el am pus pret redus 20$.
Am trimis mail cu toate astea, si am primit raspuns ca am de plata 16 lei. (19% din 20$). Astazi la ridicarea coletului am platit acea suma. Daca depasea 25 lei, as fi platit si comisionul dhl de 100 lei
imagine dhl.jpg
 
Loading...
Back
Sus