CoinRomania - Topic oficial de suport si sugestii

Template arata bine, dar avem un singur produs, cel putin pentru moment. O poti trimite pe pm si o instalez. Mai tarziu vor fi mai multe produse, dar acum doar cate unul pentru campanie.
Ma gandesc sa folosesc chiar indiegogo pentru cei care vor sa ajute si sa inspire ceva mai multa incredere.
 
Legat de indiegogo.
Costul la taxe este peste 10%, lucru care as preferea sa ofer acest procent la affiliati. Am primit template si il voi pune imediat.
Multumesc.
 
pe indiegogo/kickstarter tre` sa fii destul de bun ca sa primesti finantare

ca sa reusesti tre sa ai o prezentare super misto si marketing mai mult decat agresiv. daca o sa te uiti prin proiectele finantate o sa gasesti destule produse finantate cu +50k pe care le gasesti si pe alibaba de 10 ori mai ieftin. dar s-au prmovat masiv. :)

noi am avut anul trecut 3 campanii de marketing pt un client (kickstarter), dar rezultatele au fost slabute rau. nu cred ca si-a scos nici investitia in conditiile in care prezentarea l-a costat ~5k si marketing inca 2-3k.
 
. nu cred ca si-a scos nici investitia in conditiile in care prezentarea l-a costat ~5k si marketing inca 2-3k
Nu o voi folosi pentru asa ceva ci ca o extra opțiune pentru cei care nunle inspira încredere site-ul.
Dar apoi stau și ma gândesc dacă merita efortul și banii pentru un site profi când m-as putea concentra pe produs pentru a fi gata mai repede și bine.
Un lucru știu sigur.
Cine vrea sa ajute, sa o cumpere o va face oricum, indiferent de locația la produs sau cum arata site-ul.
 
Am si eu cateva intrebari legat de acest proiect :
1. O pagina in limba engleza pentru inceput va fi disponibila curand?
2. @AlexH ai scris in primul post ca pretul nu va scadea sub 1$ dar cum vei putea mentine acest pret. Cu ce resurse vei garanta asta pentru ca pretul se stabileste in functie de cerere si oferta. Daca pretul tinde sa scada va trebuii sa folosesti resurse proprii si sa cumperi masiv pentru a ridica pretul. Dar asta nu inseamna si o manipulare a pietei?
3. Pentru a atrage mai multe persoane o idee ar fii sa oferi cateva monezi gratis la inregistrare si apoi daca folosesc link-ul de afiliat sa primeasca iar ceva gratis. Asa se va duce vestea despre moneda

Asta sunt cateva intrebari de inceput. Oricum voi cumpara cateva si voi promova pe forumurile externe
 
1. Va fi dar sa am timp. Dacă vrei sa faci una atunci ar fi super.
2. Am explicat acest lucru de câteva ori și poate dacă an timp voi face o postare doar pentru asta sa explic cum se poate menține fără manipularea pieței.
3. La referal tot ce se câștigă se transforma în coins. Useri roforum înregistrati pana la momentul lansării vor primi coins gratis în funcție de creditul care-l dețin pe forum. La asta se adaugă și acele coins pentru fiecare roman dacă se va decide. Apoi la cumpărare primești 0.1 coin gratuit pentru fiecare coin cumpărat.

Promovare pe extern este buna dar din experienta îți spun că va fi primita cu suspiciune mai ales ca este un trend de hater/bullies pe aceasta nișă.
Apoi când vor auzi ca fiecare roman va primi gratuit 2018 coins nu le va place.
Însă nimic nu e este imposibil și dacă ești bun la vorbe, marketing atunci e posibil sa generezi un volum destul de mare în achiziționarea.
 
Stii ce ar fi super? Sa atragem nume mari de romanii de succes in crearea acestei monezi sa ii convingem sa se implice. Asta ar fi o moneda de succes spre exemplu Bitdefender, ok nu prea mai au ei legatura cu noi dar cand ei vor garanta atunci altfel suna.

Suntem o comunitate mica dar putem creste. Important este ca acesta moneda sa fie sustenabila. Uitate la Venezuela creeaza si ei o moneda nationala dar garanteaza Maduro cu rezervele de petrol!
Apoi trebuie sa vedem ce beneficii ofera ceilalti spre exemplu ripple, tron, iota, denta etc.
Pentru a avea succes trebuie sa oferim o alternativa, ceva care sa atraga din prima.

Sunt total de acord cu ideea de a creea o moneda pur romaneasca dar totusi trebuie sa o facem ca la carte ( inca ma documentez ). Din prima am fost incantat de idee dar parca ceva lipseste si cred ca acel ceva este un nume mare care sa garanteze. ( vezi UTN si advisor McAffee)
 
Ai dreptate în tot ce spui, însă nimeni nu garantează sau se implica fără a vrea ceva și nu ma refer la bani ci la modificări mari și poate chiar un backdoor.
Asa cum am spus la început moneda noastră nu vrea sa reinventeze roata, sa înlocuiască alte monede ci se vrea doar un produs Romanesc.
Apoi sunt modificările la care care vreau sa le aduc pentru a face mai rapid, ieftin și sigur.
O alta problema care vreau sa o rezolv este disponibilitatea care acum este o problema mare.
Exemplu :
O rogi mâine pe bunica ta sau chiar un amic sa cumpere Btc, etc, xmr și le va fi aproape imposibil sa facă acest lucru, poate chiar și ție care știi cat de cat despre asta.
Eu vreau sa fac asta cat se poate de simplu. Ai nevoie acum de 1000 coin în 60 secunde să le ai la tine în wallet.
 
Pai si ce metoda ai de gand sa folosesti ca sa poti fce asta? Daca exista una safe nu crezi ca era deja implementata?
Stii de ce dureaza atat de mult sa cumperi monede virtuale? Pentru ca pe langa verificari, majoritatea asteapta sa treaca perioada in care poti face chargeback.
Cred ca stii ca niciun procesator de plati nu iti face plata instant, ci in general la minim 7 zile.
Deasta nu poti cumpara de niciunde cu paypal. Ca ai 30 zile sa ceri refund, refund care se castiga in 100% din cazuri. :))
 
Pai si ce metoda ai de gand sa folosesti ca sa poti fce asta? Daca exista una safe nu crezi ca era deja implementata?
Stii de ce dureaza atat de mult sa cumperi monede virtuale? Pentru ca pe langa verificari, majoritatea asteapta sa treaca perioada in care poti face chargeback.
Cred ca stii ca niciun procesator de plati nu iti face plata instant, ci in general la minim 7 zile.
Deasta nu poti cumpara de niciunde cu paypal. Ca ai 30 zile sa ceri refund, refund care se castiga in 100% din cazuri. :))
Unele exchange-uri au acum SEPA și durează mai puțin de 7 zile.
PayPal e un sistem de cacao, care nu ar trebui sa interfereze așa de mult tranzacțiile userilor (vezi retinerile de fonduri pe 21->180 zile pentru comercianti, refund când cumperi Bitcoin și alte produse digitale și o grămadă altele).
Teoretic, se pot face conversii crypto->fiat instant, practic e mai greu, când te lovești de AML/KYC, restricții ale băncilor, Fisc samd.
 
Cred ca stii ca niciun procesator de plati nu iti face plata instant, ci in general la minim 7 zile.
Sunt destule procesatoare de plati care fac plati instant. Vezi paypal si stripe in cazul meu unde banii ajung in contul meu instanta.
Ce nu ati retinut mai sus, e faptul ca ma refeream la cumparare si nu la vanzare.
Unele exchange-uri au acum SEPA și durează mai puțin de 7 zile.
Problema la acestea este ca nu folosesc un sistem automa si trebuie sa faci totul manual care include si costuri foarte mari. Acestia iti genereaza o factura, proforma de plata, care apoi trebuie sa te loghezi in contul tau bancar si sa faci transferul. Costurile sunt in functie de banca dar nu mai mici de 15 euro - 25 euro daca acesta este in alta tara.
 
PayPal e un sistem de cacao
Paypal e un sistem chiar foarte smecher. Sistemul protejeaza cumparatorul la maxim, acesta e si motivul pt care e folosit de atata lume.
Ca unii sunt suparati ca nu pot da tepe asa usor pe paypal e alta treaba.
Ce nu ati retinut mai sus, e faptul ca ma refeream la cumparare si nu la vanzare.
Si eu ma refeream tot la cumparare.
Ce se intampla daca eu ca si cumparator cumpar cu paypal/card si a doua zi fac refuze de plata.
Eu imi recuperez si banii si raman si cu coinurile ca tu nu mai ai cum sa le recuperezi de la mine, nu?

Cei care lucreaza in mod constant cu paypal/procesatoare de plati stiu ca dupa un anumit nivel lucrurile nu mai sunt asa de simple.
De exemplu paypal (si sunt sigur ca si stripe, skrill si altii au aceiasi politica) dupa o anumita valoare si un numar de tranzactii o sa iti ceara incontinuu documente justificate. De unde vin banii, unde se duc, contracte, serivicii si asa mai departe.
Mie mi-au suspendat contul de paypal de cateva ori din cauza unor reclamatii pe invoice-uri si pana nu am trimis acte/conversatii nu mi l-au deblocat. Nu vreau a ma gandesc ce fac pe crypto :)

Cu procesatoarele de la noi (payu, libra etc) e si mai complicat si banii ajung si mai greu la tine in cont. In primul rand trebuie sa fii persoana juridica. Pe urma (chiar si la cele internationale) au in contract faptul ca isi recupereaza banii din chargeback-uri automat (impus de visa si mastercard) si problema ta aici e. Ca tu nu ai cum dovedi cui ai trimis coin-urile. Asta trecand peste faptul ca daca faci constant probleme o sa iti suspende platitile.. :)

Ps: nu sunt hater. iti expun doar niste probleme reale.
 
Ps: nu sunt hater. iti expun doar niste probleme reale.
Nici nu m-am gandit la asta. Stiu de ele, cum funtioneaza si cum sa ma apar de ele.
Cu procesatoarele de plati din Romania nu as colabora pentru ca sunt scumpe si dureaza foarte mult pana iti ajung banii.
Paypal nu va fi folosit cel putin nu la inceput ca procesator de plati din cauza riscului mare de scam.
Mai sunt sisteme in pardise fiscale cu propriile procesatoare de plati unde totul este mai simplu si fara batai de cap.
Acum sa vad totul live ca apoi vad eu cum fac cu platile.
 
Nici nu m-am gandit la asta. Stiu de ele, cum funtioneaza si cum sa ma apar de ele.
Cu procesatoarele de plati din Romania nu as colabora pentru ca sunt scumpe si dureaza foarte mult pana iti ajung banii.
Paypal nu va fi folosit cel putin nu la inceput ca procesator de plati din cauza riscului mare de scam.
Mai sunt sisteme in pardise fiscale cu propriile procesatoare de plati unde totul este mai simplu si fara batai de cap.
Acum sa vad totul live ca apoi vad eu cum fac cu platile.
Majoritatea celor care lanseaza monede noi permit cumpararea doar cu bitcoin ethereum si alte astfel de monede, astfel se protejeaza. Nu se poate cere refund la bitcoin este tranzactie ireversibila. Dar va fi greu la noi
 
Paypal e un sistem chiar foarte smecher. Sistemul protejeaza cumparatorul la maxim, acesta e si motivul pt care e folosit de atata lume.
Ca unii sunt suparati ca nu pot da tepe asa usor pe paypal e alta treaba.

Si eu ma refeream tot la cumparare.
Ce se intampla daca eu ca si cumparator cumpar cu paypal/card si a doua zi fac refuze de plata.
Eu imi recuperez si banii si raman si cu coinurile ca tu nu mai ai cum sa le recuperezi de la mine, nu?

Cei care lucreaza in mod constant cu paypal/procesatoare de plati stiu ca dupa un anumit nivel lucrurile nu mai sunt asa de simple.
De exemplu paypal (si sunt sigur ca si stripe, skrill si altii au aceiasi politica) dupa o anumita valoare si un numar de tranzactii o sa iti ceara incontinuu documente justificate. De unde vin banii, unde se duc, contracte, serivicii si asa mai departe.
Mie mi-au suspendat contul de paypal de cateva ori din cauza unor reclamatii pe invoice-uri si pana nu am trimis acte/conversatii nu mi l-au deblocat. Nu vreau a ma gandesc ce fac pe crypto :)

Cu procesatoarele de la noi (payu, libra etc) e si mai complicat si banii ajung si mai greu la tine in cont. In primul rand trebuie sa fii persoana juridica. Pe urma (chiar si la cele internationale) au in contract faptul ca isi recupereaza banii din chargeback-uri automat (impus de visa si mastercard) si problema ta aici e. Ca tu nu ai cum dovedi cui ai trimis coin-urile. Asta trecand peste faptul ca daca faci constant probleme o sa iti suspende platitile.. :)

Ps: nu sunt hater. iti expun doar niste probleme reale.
Pai cum , ori PayPal e șmecher ori e de cacao? Că la început ai zis că e super tare, că protejează consumatorii, și apoi ai venit cu o lista de nasoale, că documente, că limite samd..
După mine ar fi așa: cumpărătorii sa caste ochii unde dau banii, daca totuși o fi sa ia țeapă, avem Poliție, nu ne trebuie PayPol ;) Că bancnota de 100 lei nu se mai întoarce veci la mine daca i-o dau lu' nea Caisa la alba-neagra, pot să mă plâng la BNR oricât.
Legat de CoinRomania, aștept ceva mai consistent până să mă pronunț ( cumpăr).
 
Pai cum , ori PayPal e șmecher ori e de cacao?
Eu n-am zis nicaieri ca e de cacao, am zis ca dupa o anumita valoare sau un anumit numar de tranzactii o sa iti ceara o serie de documente justificative.
Ceea ce din punctul meu de vedere e perfect normal. Ca tu vrei sa faci regulile tale pe platforma lor e strict problema ta. Nu-ti convine poti sa-ti iei jucariile si sa te duci unde vrei. ;)
 
Doresc sa anunt ca sunt in discutii cu cateva persoane care si-au exprimat interesul sa sustina financiar acest proiect. Persoanele m-au contactat dupa ce au citit acest topic.
Sper sa ne intelegem la termeni.
 
Discutiile cu persoanele care doreau sa investeasca/ajute acest proiect nu au dus nicaieri. Problema a fost la procentul care-l doreau si control care nu isi are rostul. Apoi a fost problema de viziune la cum va fi moneda unde nu ne-am inteles deloc.
In mare se dorea o alta clona din care sa se faca bani, unde eu nu doresc sa fac doar o alta clona, vreau sa aduc ceva nou, sa fie util pentru toata lumea.
Intre timp mai caut investitori si muncesc la ea.
Cu ajutor financiar ar mere totul mult mai repede, dar.... nu avem ce face... :D
 
Acum vazui si eu topicul si am stat ceva sa citesc pe sarite. Poate a fost scris si poate ce voi scrie va fi inutil insa...
Asa cum am spus fac parte dintr-o retea (a celor de la OneCoin) unde oamenii simuleaza procesul de minare (sau cel putin asa reiese din comportamentul lor).
Ei au venituri din banii reali pentru ca au denumit un produs - Moneda - si i-au pus pret. Apoi, au vandut acest produs la pretul ei si au promis si promit in continuare ca valoarea acestei monezi va creste lucru care se intampla, intr-un an si jumatate de zile valoarea ei este tripla fata de investitia mea initiala...
Ca sa ii dea totusi valoare reala au asociat-o cu produse ce au pret real insa aceste produse sunt majoritar servicii.
In general valoarea unei monede se reflecta in corespondentul ei in ceva stabilit World Wide ca valoros ( aur, argint, petrol etc ...).
Astfel cand ai o hartie de 100$ in buzunar, banca te asigura ca ai nu stiu ce cantitate de aur de exemplu. Ca acea cantitate se diminueaza ... e o alta problema.
Totusi, daca pui pret pe servicii.... lucrurile se schimba pentru ca serviciile nu sunt ceva fizic ca si produs si nu trebuie sa va amintesc ca afacerile ca Facebook, Google sau Uber nu vand nimic fizic si totusi o duc cel mai bine la nivel mondial. Ei vand servicii ...
Cei de la BitCoin au contractat tot servicii de calculare a unor algoritmi ce au nevoie de putere mare de procesare si le-au pus valoare (e doar parerea mea ).
Cei de la OneCoin vand servicii cum sunt cele de mai jos:
onecoin_prod-png.2125

Acum, dau din casa ceva exemple de produse:
Dupa cum se vede, au creeat o serie de cursuri, la care se vinde participarea de exemplu, pentru ca banii cheltuiti pentru urmarea lor sa isi piarda cursul fizic si sa treaca in cel virtual.
Apoi au facut o aplicatie ce ii ajuta pe membrii retelei sa creeze aplicatii pe mobil cu ajutorul carora sa poata vinde sau cumpara produse sau servicii cu moneda lor.
OneTablet este de fapt o tableta a carei valoare este aceeasi de cand sunt eu in retea. Celelalte doua habar nu am ce fac pentru ca nu am mai "sapat" in aceasta retea de ceva timp.
Cand am intrat eu erau doar primele trei produse.
Dupa cum vedeti, ei au produse ce au pretul in Euro si nu in OneCoin, iar acesti Euro sunt bani fizici ce intra in retea si nu pe sistem piramidal (MLM).
Pentru sistemul piramidal au acest sistem de afiliere pus la punct. Sistem de afiliere conform caruia orice persoana din retea, daca aduce alte persoane, primeste comision (in Euro) din valoarea pachetului achizitionat de persoanele de sub el.
Acum pe scurt despre procesul de "minare":
Pentru a mina, trebuie sa cumperi un pachet/produs , pachet ce contine un numar standard de Tokeni. Acei Tokeni au o valoare atribuita si pe ei ii poti trimite la minat.
Dupa "minare" iti intra in cont un anumit numar de OneCoin care si ei au o valoare atribuita in Euro.
Pacatul sistemului este ca nu poti converti. Le lipseste aceasta componenta, de a converti moneda cand doresti pentru a o folosi si in alte scopuri decat pentru ceea ce a fost produsa.
Pentru a mai calma spiritele au facut un magazin online in care lumea (membrii) posteaza servicii sau produse ce au corespondent in valoare OneCoin sau mixt OneCoin+Euro.
Nu stiu cati dintre membrii s-au prins ca este mai usor sa dai cu matura si sa primesti un OneCoin decat sa vinzi un produs pe care dai bani fizici si sa il vinzi in OneCoin pentru ca il devalorizezi pe el ca si produs ca valoare.
Se pare ca o parte considerabila o ocupa totusi produsele fizice:
dealshaker-png.2126

Cu cat se cumpara mai multe produse in magazin sau cu cat exista mai multe transferuri intre persoanele ce folosesc aceasta platforma cu atat cred eu, ii creste si valoarea, insa cred ca un mai mare aport il au serviciile decat produsele, pentru ce am spus mai sus.
Cert este ca oamenii au intrat pe piete si au un partial success in ele. Au si parte de procese, de pareri negative si review-uri asemenea, pentru ca ... asa e in tenis. Totusi le merge si sa nu uitam de faptul ca procesul de minare cu siguranta e un fel de cronjob amarat ... de linux astfel incat sa faca update la baza de date :)
Aceasta postare nu este despre OneCoin ci este despre cum lucreaza un sistem.
Eu pot face o platforma in care sa vand XeNNo (sic) si sa zic ca un XeNNo costa 1 $ :)
Oricine cumpara produsul meu, il poate folosi in sensul in care doresc eu... vezi de exemplu magazinele care lucreaza cu acele credite, in care platesti pentru ceva ce se transforma in credite pentru ca mai apoi produsul lor sa fie pretuit in credite.
Totul ar fi normal si corect daca pe platforma mea ar fi paritatea respectata respectiv de 1/1. Daca vreau sa ii cresc valoarea, atunci ar trebui sa fac ceva cu acest XeNNo... sa ii atribui ceva, un produs, un serviciu ceva... orice. Aici cred ca apare partea interesanta, sau mai bine zis acea parte de mining.
Afilierea nu face decat sa duca bani in sus, adica, din ce plateste un membru, o parte de bani se duce in sus, la cel cu linkul de afiliere.
OpenCart nu iti ofera posibilitatea de trepte, o reglementare de tip pana la a 7-a treapta cred ca ar fi destul de greu de implementat. Va fi mereu ceva "binar" ce cumpar eu se va duce la prima treapta si atat.
De ce vorbesc de o astfel de implementare?
Pai... in urma cu ceva timp, activai si prin alt MLM, cel ce se numeste SFI.
Astia nu au moneda insa au o piata, de aici similaritatea cu OneCoin si mi se pare corect sa ii aduc in discutie ca metalitate. Ei au un sistem interesant, legat de circuitul banilor. Ei iau de la ultimul si lanseaza comisioane in sus pana la la a saptea treapta ... astfel incat manaca multi din banii unuia.
Piata lor este stabilita in $ si valoarea produselor este in $ insa la orice tranzactie pleaca bani tot pe sistem ierarhic ca si comisioane.
Oamenii din retea cumpara produse sau servicii din cadrul acestei piete pentru ca produsele au asociate si niste puncte tot cu valoare (va aduceti aminte de acei tokeni).
Acele puncte au corespondenta in titluri ale membrilor retelei respective.
De ce atata vorba ?


Incerc sa dau din experienta mea. Nu este reclama. Este doar experienta. Oamenii astia, care conduc astfel de retele, te dau afara din retea daca ... "dai din casa" chestii deranjante.
Am vazut ca te orientezi spre OpenCart @AlexH insa eu nu as miza pe o platforma ce este atat de folosita. Eu as miza pe chestii custom, ce nu sunt asa folosite din motive de securitate.
Poate asa ceva ar fi mai interesant https://codecanyon.net/item/affiliate-pro-affiliate-management-system/12908496?s_rank=13
Platforme ce lucreaza cu bani ar fi mai expuse la atacuri sau cautat de hibe si de aceea ma gandesc ca poate ar fi mai interesant ceva custom...

Multumesc oricarui cititor pentru timpul acordat citirii acestei postari si imi cer scuze daca a fost prea lung sau prea vag .... sau prea detaliat, sau prea defaimator etc. Nu asta a fost intentia.
Intentia a fost, asa cum am mentionat, sa impartasesc din experienta mea ...
 

Atașamente

  • onecoin_prod.png
    onecoin_prod.png
    75,1 KB · Vizualizări: 47
  • dealshaker.png
    dealshaker.png
    39,4 KB · Vizualizări: 47
Loading...
Back
Sus