CodeIgniter si Laravel tot mai folosite de coderi

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
In topul celor mai folosite limbaje pe platformele de scripturi CodeIgniter si Laravel si pe primul loc, cel putin asta am vazut eu la scripturile care ma intereseaza.

Detin scripturi pe ambele limbaje si merg super, fara probleme. Problema vine cand trebuie sa editez ceva pentru ca sunt obisnuit in php normal si pe acestea e diferit, asa ca trebuie sa testez si nenea google ma ajuta mult.

Cei care sunteti coderi imi puteti spune dece lumea foloseste tot mai mult CodeIgniter si Laravel?

Spre exemplu next-analytics.com a lui @Ovidiu Bokar este facut din cate stiu in Laravel.

Si daca e cineva pe aici care stie bine aceste limbaje, imi poate spune cateva trucuri la editare/modificare fisiere?
In php normal stiu unde sa caut, cum se face, insa in acestea doua imi ca prin capul.
Plus calea la fisiere nu este la fel si parca sunt facute in stil app.
 
CI si Laravel sunt cele mai folosite deoarece au comunitate mare in spate si gasesti rezolvare la orice problema.

O mica rectificare, nu sunt limbaje de programare ci framework-uri.

Ti se pare mai complicat deoarece sunt frameworkuri MVC, Model, View, Controllers.

  • Model se ocupa cu partea de baza de date (selectare, introduce in baza de date, etc)
  • Controllers e cumva "creierul" care face legatura intre model si view
  • View e partea de design, partea care afiseaza ce vede utilizatorul final.
 
Ultima editare:
CI si Laravel funt foarte usor de folosit deaceea sunt si cele mai folosite, CI cred ca a cazut de pe piata de cand a aparut Symfony si a fost preluat de universitate si a avut o tentativa de OOP, dar Laravel aplica OOP cat poate de mult.

Laravel este construit in baza de Symforny, care este una dintre cele mai bune platforme de MVC pt PHP; CI & Laravel pentru lucruri simple sunt foarte bune si foarte rapid de creat ceva, cum spunea si @Susp3kt sunt MVCs + template engine este genial (mai ales daca folosesti TWIG).

Symfony/Laravel sunt in baza de componente care le instalezi prin composer si le folosesti foarte rapid, ie: Sa creezi un API minimalistic +db in baza de Symfony iti cam ia 1-2h.

Intradevar primele 2 versiuni de la next-analytics.com au fost in Laravel, dar a trebuit sa il schimb fiindca PHP necesita foarte multe resurse cand ai trafic mare si imi trebuia mai multe servere, iar cand ai o dependenta la resurse, atunci apar probleme si sunt multi bani implicati. Din bucurie am alt CMS custom in NodeJS care next-analytics.com il foloseste acum si lam scris de la 0, iar performanta site-ului si APIului sunt 100%, in pus rulez 4 servere pt CMS + 1 pt cronjobs si alte 4 servere pt API, unde imi foloseste maxim 2Gb RAM per server (depinde de trafic)

Am vorbit cu un membru Roforum care va folosii CMSul ce lam scris in NodeJS pt un site de filme, momentan il ajustez la ce are nevoie si pe urma va fii totul modular, vreau sa vad cum se comparta si ce performanta va avea pentru un site normal.
 
Ultima editare:
Si cazarelitoral.ro este pe laravel :) dar momentan resursele pentru o mordernizare sunt limitate. ( P.S: Colecgul meu se ocupa de laravel, eu doar seo/ads ). Si pot spune ca se incarca super rapid... laravel deocamdata rullzzz!
 
E posibil sa fie doar impresia mea dar site facute cu acestea se incarca super fast in comparație sa zicem Wordpress sau alta platformă.
Plus duce mult trafic fara ss rupa serverul in doua.
 
Loading...
Back
Sus