Code/mesaj afisat in functie de tipul de trafic sau referer

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Cine ma poate ajuta si pe mine cu un code.

Am codul X care poate fi html/php/js si care-l voi pune unde cred eu ca trebuie.
As vrea ca acest code sa fie inclus in alt code care sa verifice daca traficul este bot sau unknown si sa nu afiseze pe acesta si la alegere sa pot afisa altceva.

Ideea este la reclame, in special cele de la google unde boti iti fac multe hits si scade rpm la pagina.
La fel se intampla si alte retele de reclame unde scade cpm din cauza la traficul bot.
Nu stiu cum e la voi dar pe mine ma omoara traficul de tip bot si unknown.

O alta optiune la code ar fi daca e mobile sau nu, aici sa pot activa sau nu eu, depinde de reclama.

Asta iar e util pentru cei care folosesc pentru desktop anumite reclame si pentru mobile altele.


Nu stiu daca m-am explicat bine. :D
 
bot fight mode din cloudflare
Folosesc deja.
Insa am ceva probleme cu cloudflare la cache, trebuie sa dau delete manual pentru ca sta zile fara sa faca update.
Asa ca am fost nevoit de pe unele sa scot cloudflare.
fara un buget imens.
Nu sunt coder dar de ce spui ca trebuie buget imens?
Este o simpla citire a referer si afisat condul in functie de acesta, gen cum este adblock. Daca adblock e activat afisezi X daca nu este afisezi Y.
Nu trebuie ceva complex, sau poate m-am exprimat eu gresit.
 
Folosind Mobile Detect:
PHP:
require_once 'Mobile_Detect.php';
$detect = new Mobile_Detect;

if ($detect->isMobile()):
  // mobile
else:
  // others
endif;

O mică funcție bazată pe user agent ce detectează o parte din boții cunoscuți, poate te ajută:
Cod:
function isBotDetected() {
  if (preg_match('/abacho|accona|AddThis|AdsBot|ahoy|AhrefsBot|AISearchBot|alexa|altavista|anthill|appie|applebot|arale|araneo|AraybOt|ariadne|arks|aspseek|ATN_Worldwide|Atomz|baiduspider|baidu|bbot|bingbot|bing|Bjaaland|BlackWidow|BotLink|bot|boxseabot|bspider|calif|CCBot|ChinaClaw|christcrawler|CMC\/0\.01|combine|confuzzledbot|contaxe|CoolBot|cosmos|crawler|crawlpaper|crawl|curl|cusco|cyberspyder|cydralspider|dataprovider|digger|DIIbot|DotBot|downloadexpress|DragonBot|DuckDuckBot|dwcp|EasouSpider|ebiness|ecollector|elfinbot|esculapio|ESI|esther|eStyle|Ezooms|facebookexternalhit|facebook|facebot|fastcrawler|FatBot|FDSE|FELIX IDE|fetch|fido|find|Firefly|fouineur|Freecrawl|froogle|gammaSpider|gazz|gcreep|geona|Getterrobo-Plus|get|girafabot|golem|googlebot|\-google|grabber|GrabNet|griffon|Gromit|gulliver|gulper|hambot|havIndex|hotwired|htdig|HTTrack|ia_archiver|iajabot|IDBot|Informant|InfoSeek|InfoSpiders|INGRID\/0\.1|inktomi|inspectorwww|Internet Cruiser Robot|irobot|Iron33|JBot|jcrawler|Jeeves|jobo|KDD\-Explorer|KIT\-Fireball|ko_yappo_robot|label\-grabber|larbin|legs|libwww-perl|linkedin|Linkidator|linkwalker|Lockon|logo_gif_crawler|Lycos|m2e|majesticsEO|marvin|mattie|mediafox|mediapartners|MerzScope|MindCrawler|MJ12bot|mod_pagespeed|moget|Motor|msnbot|muncher|muninn|MuscatFerret|MwdSearch|NationalDirectory|naverbot|NEC\-MeshExplorer|NetcraftSurveyAgent|NetScoop|NetSeer|newscan\-online|nil|none|Nutch|ObjectsSearch|Occam|openstat.ru\/Bot|packrat|pageboy|ParaSite|patric|pegasus|perlcrawler|phpdig|piltdownman|Pimptrain|pingdom|pinterest|pjspider|PlumtreeWebAccessor|PortalBSpider|psbot|rambler|Raven|RHCS|RixBot|roadrunner|Robbie|robi|RoboCrawl|robofox|Scooter|Scrubby|Search\-AU|searchprocess|search|SemrushBot|Senrigan|seznambot|Shagseeker|sharp\-info\-agent|sift|SimBot|Site Valet|SiteSucker|skymob|SLCrawler\/2\.0|slurp|snooper|solbot|speedy|spider_monkey|SpiderBot\/1\.0|spiderline|spider|suke|tach_bw|TechBOT|TechnoratiSnoop|templeton|teoma|titin|topiclink|twitterbot|twitter|UdmSearch|Ukonline|UnwindFetchor|URL_Spider_SQL|urlck|urlresolver|Valkyrie libwww\-perl|verticrawl|Victoria|void\-bot|Voyager|VWbot_K|wapspider|WebBandit\/1\.0|webcatcher|WebCopier|WebFindBot|WebLeacher|WebMechanic|WebMoose|webquest|webreaper|webspider|webs|WebWalker|WebZip|wget|whowhere|winona|wlm|WOLP|woriobot|WWWC|XGET|xing|yahoo|YandexBot|YandexMobileBot|yandex|yeti|Zeus/i', $_SERVER['HTTP_USER_AGENT'])):
  return true;
else:
  return false;
endif;
}
 
Ultima editare:
Varianta cu refferer e inutila pentru ca poate fi sproof foarte usor. Cel mai util e sa faci interogare dupa ip iar dupa asta sa primesti daca e bot sau nu..problema e ca treaba asta necesita costuri $$ pentru ca sunt pe net servicii cu actualizari la zi cu update-uri de ip-uri, baze de date etc

Cel mai ieftin am gasit la 1,000,000 requests per day x 30 zile la $30.00 / Monthly dar retine requests. Nu mai zic ca poti avea 1M request pe zi si 200 unici....dar ca idee

PS: cand verifici ip-ul vezi exact daca e datacenter sau nu etc..si ii poti da block inainte sa se incarce site-ul :)
 
Apropo de scriptul cerut de Alex, sa nu mai deschid alt topic, are cineva un script care sa afiseze botilor google un conținut, iar utilizatorilor sa ii trimit spre alt conținut? In afara de serviciile alea de cloaking prea scumpe pentru mine, exista ceva mai simplu?
 
Apropo de scriptul cerut de Alex, sa nu mai deschid alt topic, are cineva un script care sa afiseze botilor google un conținut, iar utilizatorilor sa ii trimit spre alt conținut? In afara de serviciile alea de cloaking prea scumpe pentru mine, exista ceva mai simplu?
Cod:
if(!preg_match("/(yandex|yahoo|slurp|teoma|duck|msn|bing|baidu|aolbuild|bot|spider|google|sogou[a-z\.])/i",$_SERVER["HTTP_USER_AGENT"])) {
echo "in caz ca nu esti bot vezi asta";
} else {
echo "in caz ca esti bot vezi asta";
}


e un match facut de mine acum mult timp si functioneaza perfect pentru ce vrei tu... foloseste-l cu incredere, eu n-am intampinat vreo probleme in indexare sau ceva. doar ca vezi ca, facand redirect la useri, o sa ai bounce aiurea si poate afecta rankingul. asta e singurul dezavantaj.
 
Cod:
if(!preg_match("/(yandex|yahoo|slurp|teoma|duck|msn|bing|baidu|aolbuild|bot|spider|google|sogou[a-z\.])/i",$_SERVER["HTTP_USER_AGENT"])) {
echo "in caz ca nu esti bot vezi asta";
} else {
echo "in caz ca esti bot vezi asta";
}


e un match facut de mine acum mult timp si functioneaza perfect pentru ce vrei tu... foloseste-l cu incredere, eu n-am intampinat vreo probleme in indexare sau ceva. doar ca vezi ca, facand redirect la useri, o sa ai bounce aiurea si poate afecta rankingul. asta e singurul dezavantaj.
Multumesc frumos
 
Loading...
Back
Sus