Clona OPENLOAD

Xerxe

Member
Registered
Sper ca nu fac duplicat content si tot odata ca am postat unde trebuie voi incerca sa fiu scurt si la obiect .
De unde pot cumpara un script gen openload (video streaming) si la ce pret sa ma astept?
Ce servar/servere dedicat am nevoie pentru a sustine un astfel de business? (daca se pot oferii detalii gen tara unde se pot cumpara astfel de servere , ce banda am nevoie etc.. )
Va rog sa oferiti raspunsuri la obiect si fara rautati . Orice sfat este bine venit !:)
 
Sper ca nu fac duplicat content si tot odata ca am postat unde trebuie voi incerca sa fiu scurt si la obiect .
De unde pot cumpara un script gen openload (video streaming) si la ce pret sa ma astept?
Ce servar/servere dedicat am nevoie pentru a sustine un astfel de business? (daca se pot oferii detalii gen tara unde se pot cumpara astfel de servere , ce banda am nevoie etc.. )
Va rog sa oferiti raspunsuri la obiect si fara rautati . Orice sfat este bine venit !:)
Cât de mare gândești proiectul? Doar pentru tine sau și pentru alții? Revin cu info după ce-mi lași informațiile astea...
 
Cateva articole mai vechi in care am vorbit despre asta

  1. daca nu ai buget bun nu te apuca
  2. scrptul opneload este custom desi sunt multe clone exact
  3. acesta este un script folosit de majotatea unde licenta simpla este aproximativ 300$ iar cu strictul necesar ajunge la minim 3000$ XVideosharing - video sharing Script
  4. ai nevoie de servere cu LAN mare si pe cat posibil preiumum. Aici recomand openload ca au preturi bune si LAN de 500-700Mbps FD si duce dublu de asta.
  5. servere care trafic necontorizat. Uite un site pe nisa asta cat a consumat anul acesta 1020572.44 GByte
  6. la un script trebuie sa te uiti la stabilitate, cum se comporta la trafic mare, daca are multi server storage, multi server conversion sa nu consume mmulte resurse.
Personal ti-as recomanda asta KVS - Welcome to Kernel Video Sharing website care in opinia mea este ce mai bun.
7. mai poti incercat acest script Oferta - Vand script videosharing Mechbunny original


Sa spunem ca vrei sa incepi bine :

  1. un server care va rula scriptul 110 euro
  2. servere de storage si aici trebuie sa tii cont de viteza la LAN si sa fie FD, storage cat mai mult SAS sau HDD normal pentru ca ssd sunt scumpe. Minim doua pentru a face balanta . 110 euro fiecare
  3. servere de conversie - aici te uiti sa aiba cpu mare si puternic, urmat de ram si un ssd sau sas pentru a se misca bine. Nu trebuie storage mare. E bun 2-5 servere de conversie pentru ca userul sa nu astepte mult conversia si depinde mult de ce volum ai. Pret intre 100 si 300 euro fiecare
  4. server de cache care iti va salva mult trafic si lan. 110 euro


 
Multumesc , mult un raspuns cat se poate de satisfacator si la obiect . Legat de conversii , pot evita echizitionarea acelor servere lasant forma bruta a clipului ? Nu stiu daca ma exprim bine dar daca eu urc un film .mp4 pe hostinugl meu actual , acesta va fi livrat in forma lui bruta nu se vor face conversii gen 480 720 1080 , daca la asta te-ai referit cand ai spus servere de conversie !
PS: nu pot accesa linkul postat de tine , momentan nu am permisiunea necesara .
 
Multumesc , mult un raspuns cat se poate de satisfacator si la obiect . Legat de conversii , pot evita echizitionarea acelor servere lasant forma bruta a clipului ? Nu stiu daca ma exprim bine dar daca eu urc un film .mp4 pe hostinugl meu actual , acesta va fi livrat in forma lui bruta nu se vor face conversii gen 480 720 1080 , daca la asta te-ai referit cand ai spus servere de conversie !
PS: nu pot accesa linkul postat de tine , momentan nu am permisiunea necesara .
Dacă vei urca doar tu atunci DA. Dacă oferi posibilitatea să urce video și alții atunci e musai conversia. Că vin eu și-ti urc un film de 4gb sau full hd de 16gb. În plus nu e ok să lași forma brută decât dacă optimizezi tu video înainte de upload. Când userul vede video în spate(proces care nu se vede) se descarcă filmul. Una e să ai un video de 500mb și alta de 16gb, mai ales că nu toți au conexiune rds de 1gb/s
 
Merci frumos , mai am o nelamurire , daca doresc sa urc doar pentru mine , ce varianta pot alege sa fie cat de cat economica dar sa fie si decenta , practic sa urc filmele pe propiul server , daca imi poti recomanda ceva ... gen am observat ca cei de la jwplayer mai noi se ocupa cu videosharing si cei de la vimeo dar cred ca sunt limitat de o anumita banda chiar daca platesc serviciile lor . Stiu ca treaba cu tinutul filmelor sau orce alt material video cu drept de autor pe un servar propiu sau administrat de catre tine te pune intr-o lumina proasta sa zic asa , eu tot am auzit povesti cu sevrere dedicat/vps prin ukraina,polonia,portugalia,rusia este o zona mai ferite de riscuri sau sunt doar povesti ?. In mare eu nu doresc sa calc pe urmele vplay/serialepenet da m-am saturat sa utilizez servicii gen openload/rapidvideo care iti baga nuai reclame idioate si bine inteles absurd de prost platite . Prefer sa am propiul player imi pun eu reclama de la cine imi convine gen:adnow si scap si de pop-up si de toaate mizerile astea care dauneaa si din punct de vedere seo dupa parerea mea.

Naruto vad ca ai ceva experienta in domeniul asta , nu stiu daca ai avut site-uri de acest fel dar daca da poate sti si ai auzit de de gkplugins , daca mai sti ceva de genul asta te rog anunta-ma , din apcate gk si-a incetat acctivitatea . sigur ai auzit de gkplugin , gkencode etc...
 
Merci frumos , mai am o nelamurire , daca doresc sa urc doar pentru mine , ce varianta pot alege sa fie cat de cat economica dar sa fie si decenta , practic sa urc filmele pe propiul server , daca imi poti recomanda ceva ... gen am observat ca cei de la jwplayer mai noi se ocupa cu videosharing si cei de la vimeo dar cred ca sunt limitat de o anumita banda chiar daca platesc serviciile lor . Stiu ca treaba cu tinutul filmelor sau orce alt material video cu drept de autor pe un servar propiu sau administrat de catre tine te pune intr-o lumina proasta sa zic asa , eu tot am auzit povesti cu sevrere dedicat/vps prin ukraina,polonia,portugalia,rusia este o zona mai ferite de riscuri sau sunt doar povesti ?. In mare eu nu doresc sa calc pe urmele vplay/serialepenet da m-am saturat sa utilizez servicii gen openload/rapidvideo care iti baga nuai reclame idioate si bine inteles absurd de prost platite . Prefer sa am propiul player imi pun eu reclama de la cine imi convine gen:adnow si scap si de pop-up si de toaate mizerile astea care dauneaa si din punct de vedere seo dupa parerea mea.

Naruto vad ca ai ceva experienta in domeniul asta , nu stiu daca ai avut site-uri de acest fel dar daca da poate sti si au auzit de de gkplugins , daca mai sti ceva de genul asta te rog anunta-ma , din apcate gk si-a incetat acctivitatea acum mult timp. sigur ai auzit de gkplugin , gkencode etc...
Înainte să începi un așa proiect te sfătuiesc să vorbești cu firmele de ads. Majoritatea nu acceptă reclamă în player (mgid, adnow, adsense, etc) iar cele care acceptă e pe bază de negociere dar asta când ai volum mare de sute de mii pe zi. Zic să discuți înainte să nu ai surprize, să cheltui câteva sute pe servere și apoi să nu ai cu ce monetiza.

Legat de script, de folosești pentru tine poți folosi varianta KVS, pachetul basic
3114

Dacă vrei ceva mai complex la preț accesibil atunci ăsta
Cod:
Demo ==> http://mechbunnydemo.com/
https://www.mechbunny.com/tube-script
Vezi că @Alex11b vinde scriptul ăsta (original cu licență) și îl scoți mai ieftin :)
 
Merci frumos , mai am o nelamurire , daca doresc sa urc doar pentru mine , ce varianta pot alege sa fie cat de cat economica dar sa fie si decenta , practic sa urc filmele pe propiul server , daca imi poti recomanda ceva ... gen am observat ca cei de la jwplayer mai noi se ocupa cu videosharing si cei de la vimeo dar cred ca sunt limitat de o anumita banda chiar daca platesc serviciile lor . Stiu ca treaba cu tinutul filmelor sau orce alt material video cu drept de autor pe un servar propiu sau administrat de catre tine te pune intr-o lumina proasta sa zic asa , eu tot am auzit povesti cu sevrere dedicat/vps prin ukraina,polonia,portugalia,rusia este o zona mai ferite de riscuri sau sunt doar povesti ?. In mare eu nu doresc sa calc pe urmele vplay/serialepenet da m-am saturat sa utilizez servicii gen openload/rapidvideo care iti baga nuai reclame idioate si bine inteles absurd de prost platite . Prefer sa am propiul player imi pun eu reclama de la cine imi convine gen:adnow si scap si de pop-up si de toaate mizerile astea care dauneaa si din punct de vedere seo dupa parerea mea.

Naruto vad ca ai ceva experienta in domeniul asta , nu stiu daca ai avut site-uri de acest fel dar daca da poate sti si ai auzit de de gkplugins , daca mai sti ceva de genul asta te rog anunta-ma , din apcate gk si-a incetat acctivitatea . sigur ai auzit de gkplugin , gkencode etc...
Vimeo iese din schema aici pentru ca vei avea problema cu Copyrightul,neaparat vei avea nevoie de dedicat si cum a zis mai sus si @AlexH costurile nu sunt delok mici.Faza cu dedicat/vps pe nu stiu unde sunt povesti,de Dmca nu te scapa nimeni tot vei primi indiferent de unde vei cumpara.Legat de ads gen: adnow,adskepers,mgid,etc uita deoarece nu te va lasa sa bagi in player(pana si pe openload ia exclus de aceea folosesc vast)Acum : daca vrei sa faci pe general ca toata lumea sa urce costurile sunt foarte mari,daca vrei sa faci pentru tine iar vei avea costuri si nu se merita...tio spun din propria experienta.Plus ca vei intampina problema cu monetizarea si vei iesi pe minus fara un trafic asigurat,rata pe pop a cam scazut peste tot... vast nu prea merge fara un popup macar,ads cum am spus in player nu te va lasa nimeni sa bagi.Parerea mea este ca daca nu ai un numar stabil de unici ai tai pe zi si aici ma refer la cateva sute k cel putin nu se merita si sfatul meu e sa ramai pe servici free in continuare gen openload etc,tio spun din propria experienta ca detin un astfel de site si desi am un numar consistent de unici care imi acopera cheltuielile si un venit stabil de niste k euro asigurat..totusi parca imi vine sa plang cu lacrimi de crocodil cand imi vin la sfarsitul luni serverele de plata.In detalile cu servere script etc nu mai intru ca tia explicat @AlexH si @Naruto9 mai sus.
 
Nu stiu daca ma exprim bine dar daca eu urc un film .mp4 pe hostinugl meu actual , acesta va fi livrat in forma lui bruta nu se vor face conversii gen 480 720 1080 , daca la asta te-ai referit cand ai spus servere de conversie !
Proasta administrare la storage. Un film pentru desktop nu este optimizat pentru webplayer, de asta e nevoie de conversie. Un film de 20GB pentru desktop, descarcat de pe torent îl poți face la 1.8-2.2GB pentru webplayer și își menține calitatea. Comanda de conversie o găsești aici pe forum.

Merci frumos , mai am o nelamurire , daca doresc sa urc doar pentru mine , ce varianta pot alege sa fie cat de cat economica dar sa fie si decenta
Cea de mai sus, server de 110€ plus kvs.

am observat ca cei de la jwplayer mai noi se ocupa cu videosharing si cei de la vimeo dar cred ca sunt limitat de o anumita banda chiar daca platesc serviciile lor .
Uita de asa ceva, nici nu baga în seama.

tot am auzit povesti cu sevrere dedicat/vps prin ukraina,polonia,portugalia,rusia este o zona mai ferite de riscuri sau sunt doar povesti ?.
Doar fantezii, nimic adevărat.

Prefer sa am propiul player imi pun eu reclama de la cine imi convine gen:adnow si scap si de pop-up si de toaate mizerile astea care dauneaa si din punct de vedere seo dupa
Fara popup nu vei face nimic.
Cu adnow în player mi-e frica ca vei închide totul la 2 săptămâni.
Îți recomand să ai bani puși deoparte pentru 6 luni, dacă nu reușești în acest timp sa generezi 200€ pe luna, e bine sa regandesti totul.

Ca nota finala :
E posibil sa vezi toate postările ca fiind o dezamăgire, debusolante, dar nu este asa.
Deja avem experienta pe nișă asta și știm ca mulți doresc sa își facă ceva de gen dar nu știi ce implica.
După ce ți-am dat aceste info, vezi ce buget ai și apoi decizi ce faci mai departe.

Un alt lucru :
Dacă nu ai cunoștințe în administrare server vei avea nevoie de un sysadmin carr costa și asta. Vei spune ca nu ai nevoie dar te asigur ca este nevoie.
E posibil sa te gândești la server cu managemen, care e o prostie pentru ca în general sunt cu minim 50% mai scumpe și suportul e la minim, deci în final tot trebuie sa apelezi la cineva.
 
Loading...
Back
Sus