Citate simple!

DanN

antreprenor
Registered
Full Member
Freelancer
Web Designer
Simt inspirația cum îmi afectează unele celule cenușii, zic sa dau curs impulsului animalic și să pun în cuvinte ceea ce simt .

Atentie! Nimeni nu trebuie să fie de acord cu aceste afirmații, aceste citate.
Le-am conștientizat din propria experientă, din propria realitate care poate să fie foarte diferită de a ta.

PS: Pentru că fiecare citat poate avea și o perspectivă atemporală(*) am sa scriu fiecare citat in propriul răspuns

___________
*- adică e citatul scurt în imagine dar după un timp poți să adaugi un extra acolo, o completare sau o versiunea a integrarii citatului, pe scurt, poți sa comentezi pe idea "ce a vrut sa zica autorul"

Citatele le-am făcut pentru pagina de facebook așa că vei găsi un nume de site pe imagine, nu sunt explicit pentru Roforum.net :D
 
IMG_2621.JPG

Dacă îți este frică de eșec, îți este frică să trăiești.
Eu zic, greșește, stică, fii un ratat pentru o perioadă de timp, vezi cum e ... de acolo, drumul tău poate fi doar în sus.
 
1664365463.1177912-D8EBB422-CFD4-4906-BDD4-D61E6A132FD8.PNG

... "fără riscuri" oferă o stare de confort din care puțini sunt dispuși să iasă.
PS: care a fost ultimul tău risc calculat, care a dus la rezultatul preferat?
Evită să te gândești la "pariuri online" sau păcănele....
 
Vezi atașament 17063

Dacă îți este frică de eșec, îți este frică să trăiești.
Eu zic, greșește, stică, fii un ratat pentru o perioadă de timp, vezi cum e ... de acolo, drumul tău poate fi doar în sus.
Învățat pe propria piele. Foarte real.
Vezi atașament 17065

Aici e o poveste mai lungă... dar sintetizat și redus la simplitate întru mințile limpezi, doar atât.
Si asta e buna care o folosesc foarte des ca exemplu.
 
1663659787.616693-5BF78E75-89CF-4DCC-8F1A-677856C55E2D.PNG
Ce a vrut să zică autorul...?
Am găsit zeci de interpretări și alte zeci de posibilități de integrare.
umilința, compasiunea, de unde ai plecat, acorda atenție, focus, recunoștința ș.a.m.d
Ai ceva de adăugat?
 
1663482391.8755522-4AF48B68-BAA6-4D58-A501-E23303CF04F1.PNG

Perfecțiune...
Un citat cu bătaie lungă...
Cine stabilește perfecțiunea?
- când este un etalon social = perfecțiunea este condiționată
- când vine din interior = nu necesită validare din exterior
Tu ce preferi?
PS: te rog nu răspunde cu ce crezi că vrea lumea să citească.
Be true to yourself!
Mai bine nu răspunzi deloc.
 
Vezi atașament 17067

Perfecțiune...
Un citat cu bătaie lungă...
Cine stabilește perfecțiunea?
- când este un etalon social = perfecțiunea este condiționată
- când vine din interior = nu necesită validare din exterior
Tu ce preferi?
PS: te rog nu răspunde cu ce crezi că vrea lumea să citească.
Be true to yourself!
Mai bine nu răspunzi deloc.
Perfecțiunea nu există si nici nu poate fi atinsa de in singur lucru sau persoană.
Apoi pentru a fi perfect (plecând de la premisa ca există perfecțiunea) trebuie sa existe cel puțin inca o persoana care sa ne vad "perfecțiunea".

Tu singur, fara o "sursă" externă care sa observe nu poti fi considerat perfect.

Apoi frumusețea sau perfecțiunea interioară este ceva subiectiv.
 
Perfecțiunea nu există si nici nu poate fi atinsa de in singur lucru sau persoană.
Apoi pentru a fi perfect (plecând de la premisa ca există perfecțiunea) trebuie sa existe cel puțin inca o persoana care sa ne vad "perfecțiunea".

Tu singur, fara o "sursă" externă care sa observe nu poti fi considerat perfect.

Apoi frumusețea sau perfecțiunea interioară este ceva subiectiv.
Hai sa schimbam perspectiva, toti suntem perfecti dar experimentam imperfectiunea pentru a ne "dezvolta".
Intr-o singura fraza.
Ideea din spate e cam asa...
Toti suntem creatie, toti suntem parte din Creator (Sursa, Divinitate, Dumnezeu...).
Creatorul nu poate fi imperfect sau mai bine spus, nu poate creea creatia ca fiind imperfecta pentru ca, Divinitatea, Sursa, Dumnezeu se cunoaste si se experimenteaza prin propria creatie.
Imagineaza-ti sufletul infinit si perfect.

Nu mai poate experimenta dezvoltarea, progresul pentru ca deja a le cunoaste, le are, se simte implinit si perfect in toate privintele dar, aici e partea faina, Sufletul poate experimenta se poate dezvolta, se poate autocunoaste din mai multe perspective, prin urmare, decide (are liberul arbitru) sa foloseasca un corp din planul fizic care trece prin valul uitarii si experimenteaza viata in plan fizic, imperfectiunea pentru a se redescoperi. O idee eronata despre noi este ca ne definim ca 90% parte fizica in loc de 90% Suflet avand o experienta fizica.

PS: las si un citat:
310238945_197963472592519_432547373274211543_n.jpg
 
In viziunea mea definiția perfecțiuni este:
Omul + natura + fiinta divină.
Toate 3 formează perfecțiune.
Daca prin absurd una din cele 3 ar atinge perfecțiunea, atunci totul ar deveni un haos.

Cat despre citatul de mai sus eu ma folosesc zilnic de una.

Iarba este albastra. :)
 
3.PNG


Eu numesc toate "greșelile" experiențe.
Nu greșesc, doar experimentezi.

Când schimb definiția, și mentalitatea se schimbă, se schimbă și perspectiva, felul în care/cum privesc lucrurile.
 
313879798_201598282229038_252939644376787081_n.jpg

“Căutam un loc magic, cu oameni minunați, oameni talentați, oameni curajoși.”

Nu am găsit acel loc magic așa că l-am creat împreună cu alți oameni.

În zilele ce vor urma, amintiți-vă, și voi creați magia.
 
313372550_202887505433449_5205284554177669871_n.jpg

Renunță la gândul că omului îi este dat să fie nefericit.
Descoperă în suferință darul, în durere oportunitatea unei mângâieri, în lipsuri, oportunitatea de a acționa pentru visul tău.
Nimic din toate astea nu sunt pentru a te răni mai mult decât îți este necesar.
Sunt experiențe pe care le trăim. Pe unele le preferăm, pe altele nu.
Acest protocol, acest concept, are la bază câteva ”ingrediente”
- Observator / conștientizare
- Acceptare / validare
- Transformare / alchimizare, integrare
Mai există și o lege a universului numită “dorință”… nimic din toate astea Nu pot exista, nu se pot manifesta dacă nu există dorința de a face acest lucru.
 
Loading...
Back
Sus