Ciorba de sira de porc

Bucatarella

Member
Registered
DSC_0151-1140x500.jpg
Eu inca nu am intalnit vreun roman caruia sa nu-i placa ciorba. De niciun fel. Deloc. Poate o fi din cauza ca toti am avut pe cineva in viata noastra care ne-a obisnuit de mici cu ciorbele, habar n-am care ar putea fi cauza.
In cazul meu cam toate femeile din familie faceau ciorbe bune si am crescut iubind ciorba de sira. Ca de porc, ca de vita, sira sa fie, cu maduva si putina carne, cat sa-ti incapa o vertebra in farfurie.
Asa cum ziceam si pe site, recomand cu tarie sa fie acrita cu bors. Bors din ala la sticla, nu prafuri, sare de lamaie si alte minuni. Se gaseste in orice supermarket sau la piata.

Ingrediente
  • sira de porc 5 vertebre
  • foi dafin 3
  • ceapa 3
  • morcov 1
  • telina 1/2 cana
  • zarzavat 2 linguri
  • taitei 2 cuiburi
  • sare si piper dupa gust
  • bors 1 cana
  • oua 2
  • leustean 1/2 legatura

  1. Am pus sira la fiert cu foi de dafin si un praf de sare. Daca doriti ii puteti lua spuma inainte sa inceapa sa fiarba, eu nu am mai luat-o.
  2. Am lasat sira sa fiarba cam o ora, am luat carnea de pe vertebrele inca sudate intre ele, lasand doua vertebre la fiert in continuare pentru gust.
  3. Mai departe am adaugat ceapa tocata, morcovul si telina la fiert.
  4. Dupa ce au fiert cele trei, am adaugat zarzavat si am mai lasat sa traga cateva clocote.
  5. Apoi am adaugat taiteii si i-am lasat sa fiarba cam inca 5 minute.
  6. Dupa taitei a venit randul sarii si piperului.
  7. La final am adaugat borsul, am mai lasat sa traga vreo doua clocote, am batut bine ouale cu putina apa, le-am amestecat in ciorba, am inchis focul si am adaugat leusteanul.
DSC_0146.jpg
 
imi curg balele, mi-a venit apa in gura
 
Felicitari :) cred ca te simti foarte bine!
Am fost un carnivor inrait si traiam cu falsa impresie ca fara carne nu ma pot satura :)
Dupa ce am practicat timp de 6 luni anumite tehnici de relaxare am renuntat brusc la carne fara sa imi impuna cineva sau ceva acest lucru. Totul s-a petrecut intr-un mod natural.
 
Am fost un carnivor inrait si traiam cu falsa impresie ca fara carne nu ma pot satura :)
Dupa ce am practicat timp de 6 luni anumite tehnici de relaxare am renuntat brusc la carne fara sa imi impuna cineva sau ceva acest lucru. Totul s-a petrecut intr-un mod natural.
Foarte frumos. Era sa zic ca ai patit ca mine cu lasatul de fumat dar as minti, eu a trebuit sa raman insarcinata sa ma las de fumat. Zilele trecute am aprins o tigara pentru toate datile cand am balit cand simteam miros de tutun si apoi nu stiam cum sa scap de senzatia de imbacseala mai repede.
Acum daca ar fi sa mananci carne oare ti-ar fi rau? Ma gandesc ca organismul ar respinge-o cumva (stiu ca fara carne te simti mult mai usor si mai... curat, nu gasesc termenul potrivit)
 
ador ciorbele foarte mult. Nu imi place ciorba de burta (stiu, stiu, stiu... sunt anormal) si cea de cap de pieste.
Mananc carne aproape la orice masa, in special cea de pasare pentru ca am colesterou 310. :D cu 50 puncte peste maximul admis.
Nu poti renunta la carne de tot pentru ca in viitor poti avea probleme. Daca dieata ta a continut cel putin odata pe zi carne nu poti de maine sa renunti la tot. Faza cu vegetarienii mi se pare prosteasca (fara suparare va rog). In viata trebuie sa incerci din toate, sa fie o balanta in aproape tot ce faci.
Se spune ca orice lucru din aceasta lume este bun, atat timp cat nu faci abuz.
 
eu nici in post nu las carnea, cred ca ar trebui sa ma duc pe luna, poate acolo nu o gasesc, sa vad cum este fara carne macar o saptamana
 
Acum daca ar fi sa mananci carne oare ti-ar fi rau? Ma gandesc ca organismul ar respinge-o cumva (stiu ca fara carne te simti mult mai usor si mai... curat, nu gasesc termenul potrivit)
Cu ceva timp in urma am participat la un eveniment unde au fost servite o multime de preparate exotice, din greseala am nimerit ceva cu carne si mi-a fost jena sa scot mancarea din gura dupa ce incepusem sa o mestec asa ca am inghitit-o :). Nu cred ca as avea probleme daca as manca o portie mica de carne.
@AlexH fiecare e liber sa manance ce vrea, cum vrea si cand vrea. Eu nu am spus ca e bine sau e rau.
 
Loading...
Back
Sus