JOB Cineva care poate face un forum?

Toma Cristian

Print on Demand Romania
Registered
Full Member
Print on Demand Romania
Caut o persoana/firma care imi poate face un forum de la a la z cum vreau eu.
Mai pe scurt, vreau sa deschid un forum special pentru vanzari/cumparari. As dori pe cineva priceput in asa ceva, ori daca aveti un cunoscut care stie sa faca totul, firme bune.

O zi buna va doresc!
Multumesc!
 
Poti face cu orice platforma un astfel de forum. Platforma ipb sau vbuletin au chestii speciale pentru asa ceva, la fel si CEA care ruleaza roforum.
Insa daca vrei ceva custom de la zero, atunci sa te astepti la un cost de 5-10k euro.
 
Nu vad de ce ai angaja pe cineva cand un forum este ceva banal de facut .
Iti ei un host bun , domeniu si dupa cum zice si Alex pe una din platforme iti faci forum .
In cateva ore ti-au facut categorii si tot ce ai nevoie .
Sau poate cauti si pe cineva care sa se ocupe de el , promovare , adus oameni , etc .
Ar trebui sa specifici mai bine si sigur aici pe forum se va gasi cineva care sa te ajute .
 
Fac un pic de offtopic.
Un lucru este "banal de facut" daca ai mai facut deja asta. Daca nu ai mai facut-o trebuie sa te documentezi, sa inveti cum se face etc. Sunt unii oameni care pun pret pe timpul lor si nu sunt interesati sa invete lucruri pe care le fac o data sau de doua ori in viata. Pe acelasi principiu nu te apuci sa faci o bicicicleta din bucati cand o poti gasi gata asamblata. Sau o masina, sau orice alt produs. Oamenii care se ocupa cu asta sigur o fac mai bine.

Ontopic.
Nu stiu exact ce vrei sa faci, dar personal ti-as recomanda sa folosesti wordpress si sa cauti o thema care iti indeplineste cat mai multe din cerinte (daca vrei le poti scrie aici ca sa ne putem face o idee) la care, eventual, sa ii faci cateva modificari. Dupa ce testezi piata si vezi ca proiectul tau are succes, poti sa investesti si sa ii adaugi functionalitati noi. Realitatea din teren arata ca 70-80% din proiectele noi se inchid in primul an din cauza ca sunt neprofitabile.
 
Nu cred ca mai poti face profit cu un forum in zilele astea. Avantajul e ca dupa ce se populeaza, userii iti fac toata treaba, ei iti adauga continutul, tot ei ti-l pot si modera, dar nici bani nu prea faci. Daca vrei sa scoti bani din el, mai bine iti faci altceva ...

Daca vrei neaparat iti recomand sa-l faci pe Xenforo. Mai poti folosi si vBuletin, IPB board. Acum se poate face si pe wordpress cum spunea cineva mai sus ...
 
Loading...
Back
Sus