cineva aici cu hobby pe robotica?

Birkoff

Member
Registered
Sunt curios, e cineva pe aici pasionat de arduino/raspbery sau alte microcontrolere sau robotica?
 
M-am interesat in ultimul timp de Raspbery Pi, vroiam sa imi cumpar pentru TV sa mai navighez una alta, am vazut ca sunt multe aplicatii, unii le foloseau pentru minat Bitcoin, altii pentru robotica, dar fara cunostinte de programare nu stiu ce sanse am.. nu pare tocmai usor din cate am vazut pe alte forumuri. Ai construit ceva pana acum?
 
problema mare este ca hobby-ul asta cere multi bani si destul de mult timp la dispozitie, amatori s-ar gasi dar fara fonduri si timp asa e, nu faci mare lucru.
Pe mine, ca sa fac ceva cat de cat inteligent (exemplu un aspirator inteligent care sa poata invata camera si sa nu treaca de 2 ori prin acelasi loc, m-ar costa in jur de 1300 lei, nu mai spun ca daca vreau sa fac ceva mai apropiat ca robot sau spider piesele depasesc mia lejer...
Mai e si partea de programare care nu e asa simpla, trebuie sa stii algoritmica pe paine ca sa poti scrie bine programul sa nu o ia pe aratura :)
Mai e si partea de electronica ca trebuie sa intelegi ce combini pe acolo si cand nu merge sa te prinzi unde e buba si sa poti testa/masura/verifica...

Dar oricum, daca sa jucat macar cineva cu arduino sau raspbery si a facut cel putin un proiect (finalizat) as fi curios de un schimb de experienta. Eu inca mai strang bani de piese, pe masura ce cumpar mai scot un tutorial cu ce am facut :D (acum ma joc la o interfata client/server cu arduino si placa de retea + ceva senzori dar probabil mai dureaza cateva saptamani pana o finalizez).
 
M-am interesat in ultimul timp de Raspbery Pi, vroiam sa imi cumpar pentru TV sa mai navighez una alta, am vazut ca sunt multe aplicatii, unii le foloseau pentru minat Bitcoin, altii pentru robotica, dar fara cunostinte de programare nu stiu ce sanse am.. nu pare tocmai usor din cate am vazut pe alte forumuri. Ai construit ceva pana acum?

pentru smart tv, ai deja kit gata facut, doar il cumperi si il bagi in priza :)
http://www.robofun.ro/kit-smarttv-raspberry-pi

pentru minat, nu se merita, puterea de procesare e foarte mica, pentru robotica, da, e recomandat.

Legat de intrebarea ta, daca am facut ceva pana acum, ai aici o idee cu ce m-am jucat pana acum "Tutoriale arduino" - inca nu am facut ceva cu roti sau care sa se miste autonom, mai strang bani pentru piese (nu e o prioritate)
 
bine ca nevasta nu stie sa "citeste", daca ar vedea postul tau de maine asa fi "aspirator inteligent", batatorul inteligent", spalatorul inteligent", etc ..., ce sa m-ai investeasca
 
e veche, stiu de calul ala fara cap de mai bine de un an si ceva (dinainte sa fie achizitionat boston de google).
spot e ultima creatie a celor de la boston dinainte sa fie achizitionati de google, si e facut pe baza unui contract cu armata americana.
poate cara destul de mult echipament, poate merge pe teren accidentat si in general se comporta ca un magarus de transport pe teren accidentat.
singura problema e ca bateriile il tin doar cateva ore (sau atat il tineau cand am citit eu prima oara de el) si nu e fiabil la drum lung (adica intr-o misiune de durata)
 
Asta pana vor inveta o sursa de energie care sa tina mai mult. Asta desigur daca nu este deaja in utilizare in sectorul militar.
De clip stiam si eu de mult, dar cand l-am vazut pe facebook, mi-am adus aminte de acest topic. Am zis ca merge postat.
 
Asta pana vor inveta o sursa de energie care sa tina mai mult. Asta desigur daca nu este deaja in utilizare in sectorul militar.
De clip stiam si eu de mult, dar cand l-am vazut pe facebook, mi-am adus aminte de acest topic. Am zis ca merge postat.
Nu stiam ca a fost cumparata de Google. Referitor la sursa de energie, Google si alte mari companii deja testeaza o noua sursa de energie alternativa bazata pe aer/oxigen, practic citisem ca un cub de dimensiuni mici poate alimenta minim o casa.
http://www.bloomenergy.com/
In urmatorii 10 ani vor sa scada costul la vreo 3000$ la o cutie, fata de peste 500.000 cat costa acum, pentru a fi disponibile publicului larg. Se va intampla asta insa? hm, nu stiu cat de mult ar fi asta pe placul companiilor energetice.
 
Legat de tehnologi alternative la alimentare, sunt o tona doar ca inca nu sa impus nici una pe piata.
Pare promitatoare bateria pe litiu cu incarcare in 2 minute si durata de viata de 20 ani care se pare ca in 2 ani or sa o adopte toate firmele care produc baterii de litiu in acest moment. Tehnologia de productie nu e prea mult diferita de tehnologia actuala deci are sanse mari sa se impuna pe piata in urmatorii 2 ani.
Legat de celelalte alternative (cu aer, cu gaz, cu oxigen, cu lichid, solara sau prin miscare) nu prea au sanse sa se impuna pe piata datorita anumitor limitari (cele cu gaz sunt mari si nu se pot folosi in formatul actual de baterii cum e la telefoane) cele pe lichid e destul de greu sa gasesti undeva unde sa le reincarci, cele solare au o eficienta de max 30-40% (desi s-au patentat tehnologi cu eficienta de pana in 90% va mai dura ceva pana se vor putea produce in serie datorita problemelor de fabricatie) iar cele prin miscare sunt destul de ineficiente (doar daca nu le pui pe un vapor care se misca tot timpul pe apa :D )

[edit]
Am dat acum de videoclipul asta pe fb, merita citit articolul si vazut filmuletul
http://uproxx.com/technology/2015/01/easton-lachappelle-luminary/
filmul aici - http://bcove.me/p0fxuaj5 (nu merge adaugat ca video in forum)

[oftopic] Daca primiti si voi aceeasi eroare ca la mine ca nu puteti posta, folosit butonul reply cu citat, stergeti citatul si lasati doar raspunsul, se pare ca e un bug de la reclamele adsense...
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus