Chiar nu avem un bug bounty expert in securitate?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ma uit online si vad o gramada de lume, in general din India care au ajus foarte departe cu bug bounty. E de munca dar se castiga si foarte bine. Daca esti bun poti lua intre 500 pentru ceva mic si 50.000$ pentru ceva mai mare gen zero-day.

Citeam povestea la unul care a inceput sa invete pe la varsta de 25 de ani chestii de genul. Si-a instalat Kali linux si a inceput sa testeze. Cum prindea ceva trimitea notificarea care la inceput nu primea mare lucru, ba au fost clienti/surse/servicii care nu i-a dat nimic pentru bresele de securitate, insa nu s-a lasat.

A continuat sa invete si in acelasi timp sa testeze, ca trebuia sa puna in aplicare ceea ce invata. In timp a prins experienta si rata celor care nu-l plateau sa redus aproape la zero, insa mai sunt spune acesta.

Acum este angajat la o firma din domeniu unde castiga conform acestuia 100.000$ pe an + ce mai face in timpul lui liber. Toate acestea le-a realizat in 5 ani.

Pe forum stiu sigur ca avem cativa hakeri nu stiu cat de buni sunt dar pot sa invete si sa castige bine, oricum mult mai bine din ceea ce fac acum.

Chiar nu avem pe nimeni care este interesat de bug bounty, fie ca deja esti in domeniu sau trebuie sa o ei de la zero, este o meserie din care se castiga bani, foarte multi bani.

Poti incepe cu chestii mici si in timp poti ajunge sa iti faci un nume care in acest domeniu este cel mai important, numele care ti-l faci in comunitate.

Putem invata impreuna, am aceasta categorie unde putem incepe in grup sa invatam sa facem ceva, daca nu vrei singur.
Poti lucra dupa ce devii bun ca freelancer sau te angajezi la o firma mare, depinde de telul tau.
Un alt avantaj la aceasta meserie este ca poti lucra din Bali si orarul ti-l faci tu, atat timp cat livrezi ceea ce vrea clientul.

Google plateste in medie 25.000$ si daca impartim la 12 are veni 2083$ pe luna, deci este destul sa gasesti unul mare in 12 luni.
Se baga cineva?
Nu trebuie sa ne spui acum, dar cand ajungi sus, sa ne trimiti o cafea sau o bere dupa cum vrea fiecare. :D
 
Chiar vazusem un concurs organizat din partea Facebook cu astfel de hackeri. Te doare mintea când vezi ce calcule trebuiau sa facă.
 
Sunt multe tipuri de bug bounty. Eu ce am văzut online sunt acele breșe de securitate.
Un scaner bun care isi face treaba vezi kali Linux si sa stii unde si cum.
 
Loading...
Back
Sus