Chat GPT - ce părere aveți si daca ati folosit

Merge, insa face ceva daca ai observat.
Daca ai tradus sau rescris multe articole sau text, se va inspira din acestea.
La mine funcționează bine moment.
 
Opinia mea dupa ce am utilizat timp de cam 10 zile cred zi de zi.

1. Este mai mult de cat un simplu AI care se găsește pe net. Un mic detaliu care mi-a atras atenția (sunt mai multe dar ma voi referi doar la 1).
Ii scriu in 3 limbi străine, română, spaniola, engleza si stim ca ib fiecare sunt expresii care doar daca le vorbești si depinde de zona care daca nu esti învățat nu le intelegi. Ei bine acest AI le înțelege foarte bine.
Chiar daca scrii ceva și tastezi greșit unele cuvinte intenționat sau nu, tot înțelege. Pentru a înțelege si face o mica comparatie luam exemplul Google translate care este utilizat de milioane de oameni si de foarte mulți ani. Cand încerci să traduci ceva folosind expresii speciale nu le înțelege sau nu traducere bine.
2. Se supara la un moment dat. Stiu ca sună ciudat dar asa este. Nu intelegi ceva si ii spui sa refaca de multe ori la un moment dat felul care iti răspunde se vede ca e supărat si iti dă intenționat răspuns greșit.
Daca ii spui ceva de genul:
Imi cer scuze ca te pun să repeți dar nu înțeleg, sau ii spui te rog frumos, sau mulțumesc frumos pentru ajutor, imediat tonul la răspuns se schimba si iti da rezultatul.
3. Daca ii ceri ceva care in mod normal lumea nu cere si raspusul este periculos (din varii motive, nu pot da exemple aici) va evita sa îți răspundă.
Chiar daca incerci prin metoda evazive sa ii ceri același lucru prin bucățele de informații tot stie si dupa un anumit timp iti răspunde clar ca x nu vrea sa iti dea.
4. L-am "blocat" de 3 ori pana acum, adica pur si simplu nu voia sa răspundă, chiar daca am dat refresh sau intrebat de pe conturi și device diferite.
5. Povestea cu câinele care este pur si simplu incredibila.
6. L-am întrebat sa imi dea o formula matematica in baza 7 si răspunsul a fost printre altele ca este o formula foarte avansată pentru mine si utilizând astfel de formule poate fi foarte "periculos".

Cam asta este pentru moment.
De foarte multe ori am impresia ca vorbesc cu o persoana reală si am început sa-l tratez că atare si cu respect și răspunsurile sunt mult mai bune.
 
Există vreo soluție eficienta pentru a depăși eroarea "Too many requests in 1 hour. Try again later.", în afară de ștergerea cookie-urilor sau alte prostii de acest gen?
 
Nu stiu daca e doar la mine insa le Chrome imi da mereu probleme, pe Edge nu am si nici nu apare acest mesaj.
Din păcate nu am idee cum se trece, insa e de bine, asa iau o pauza. :)
 
Too many requests in 1 hour. Try again later.
La mine abia azi seara a început să apară, deci posibil să apară în viitorul apropiat la mai mulți

Vezi că e pe bază de cont, nu ai încercat cu mai multe conturi?

Preferabil fiecare cont pe browser diferit, nu știu dacă se uită și la adresa ip
 
@jonas
Mie mi-a apărut doar ieri, dar nu a mai apărut și posibil să știu de ce, nu garantez că acesta este motivul dar poți testa și tu

Înainte să apară, dădeam cereri aproape robotice, adică aveam o listă de postări și le ceream în același mod pe toate, am început să cer în mai multe moduri și să le rotesc, parcă nu apare deja

Posibil ca ChatGPT să te creadă bot
 
Bună ziua, prieteni,
Aș dori să discutăm un aspect interesant despre GPT Chat.
Am creat conținut cu ChatGPT, l-am optimizat astfel încât să fie 100% unic.
Acum, următorul pas este să îl verific prin testul HUMAN - AI.
Menționez că am folosit "Writer.com" și "Copyleaks".
În alte cuvinte să fie văzut ca fiind făcut de o persoană reală.
Ce este interesant, când textul este verificat în limba română, primește o evaluare pozitivă, ceea ce înseamnă că este 100% făcut de o persoană reală.
Când același text este verificat, dar în limba engleză, acesta va pica testul, fiind catalogat ca fiind făcut de AI.
Ce părere aveți despre acest aspect al ChatGPT?
 
Am observat și eu asta. Pe romana tot textul este unic si pare uman.
Plus poti cere sa schimbe tonul, sa fie mai uman.
Eu 90% il folosesc la chestii de matematica avansată.
 
Am observat și eu asta. Pe romana tot textul este unic si pare uman.
Plus poti cere sa schimbe tonul, sa fie mai uman.
Eu 90% il folosesc la chestii de matematica avansată.
Ai verificat dacă acea matematică este corectă?

Când îi dau întrebări despre calcule (calcularea biților, adreselor IP, unele lucruri din fizică), de foarte multe ori îmi dă răspuns greșit.

Explică calculele și pare că totul are sens, dar în vreo 30-40% din cazuri calculele sunt greșite

Pentru a verifica, de multe ori îl întreb "ești sigur că răspunsul este corect?" și îmi răspunde cu ceva de genul "scuze, uite de fapt răspunsul corect", care adesea este iarăși greșit
 
Nu știu acum ce sa spun.
Eu la ce ii dau pare a fi corect.
Ca dupa testez, dar uneori mai greșește si cred că intenționat la unele.
Cod:
import math
import pyzbar.pyzbar as pyzbar

from android.permissions import request_permissions, Permission
request_permissions([Permission.CAMERA, Permission.ACCELEROMETER])

from android.sensors import Accelerometer
from android.camera import Camera

# constantele care apar în formule
pi = math.pi
g = 9.81  # accelerația gravitațională
rho = 1.2  # densitatea aerului
A = 1  # suprafața obiectului în m^2
m = 10  # masa obiectului în kg
Cd = 0.5  # coeficientul de frecare

# frecvența de torsiune (f)
f = 20  # în Hz

# viteza obiectului (v)
v = 50  # în m/s

# forța de restaurare (F)
F = m * g  # formula lui Newton

# forța de frecare (Ff)
Ff = Cd * rho * A * v**2 / 2  # formula lui Bernoulli

# forța totală care acționează asupra obiectului (Ft)
Ft = F + Ff

# accelerația obiectului (a)
a = Ft / m  # formula lui Newton

# deformația obiectului (ΔL)
k = F / a  # legea lui Hooke
ΔL = 1 / k  # rezolvarea ecuației pentru ΔL

# amplitudinea vibrațiilor (A)
A = ΔL / (2 * pi * f)

print("Amplitudinea vibrațiilor este de:", A, "m")

accelerometer = Accelerometer()

while True:
    x, y, z = accelerometer.acceleration
    print(f"Acceleration: ({x:.3f}, {y:.3f}, {z:.3f})")

    camera = Camera()
    image = camera.take_picture()

    barcodes = pyzbar.decode(image)

    for barcode in barcodes:
        data = barcode.data.decode("utf-8")
        print(f"Cod QR: {data}")

Un exemplu ce ii cer eu.
 
Loading...
Back
Sus