Cel mai bun internet la domiciliu

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Sunt in cautarea celei mai bune variante de internet la domiciliu, in Bucuresti. Am auzit ca difera promisiunile operatorilor de ceea ce primesti in mod concret.
Chiar l-am intrebat pe unul de la o companie daca exista si "viteza minima garantata" , pentru ca toti se lauda cu "viteze de pana la...."
Dar mi-a zis ca nimeni nu garanteaza nimic...
Asa ca... va multumesc anticipat pentru fiecare recomandare, cu speranta ca vor fi din realitate, nu "de pe foaie".
 
Garantat pe foaie nu cred ca mai exista nimic in 2018 cu legile in vigoare. Le este frica sa mai garanteze ceva.

Nu cred ca este o varianta mai buna decat 1gbps de la rds la 45lei lunar.
Dupa cum vezi pe net la toti cu teste facute, cu abonamentul asta si cu hardware decent (un rooter 1gbps+ daca folosesti si un ssd + procesor decent), tragem cu 100mbps real si facem upload cu 50mbps real fara probleme.

Mai mult decat atat, nu stiu la ce ti-ar trebui pentru uz personal.
 
Am vazut ca astia de la Orange se lauda cu "cel mai rapid internet". I-am intrebat si asta au, 1G viteza maxima la net, televiziune gratis, aparatura in custodie gratis (wireless si decodor pt TV) contract minim pe 2 ani, la pretul de 11 euro/luna daca mai ai un abonament de voce la ei.

Oare exista vreo oferta mai buna? Nu stiu cat de bun e netul ala al lor..
 
1. Pai mai mult de 1Gbps nu cred ca este in Romania. Deci DA 1gbps e cel mai rapid, CHIAR daca toti il au in oferta. Daca ai 1gbps ai cel mai rapid, indiferent cine ti-l da.
2. La rds parca DOAR la 1000mbps ai contract pe 1 an daca nu gresesc. Dar nu cred ca beneficiezi de alte servicii gratuite. Vezi si tu ofertele online.
3. Rooter moca este de 500mbps maxim chiar si la abonamente de 1000mbps, daca nu s-a schimbat nimic de acum 1 an. Deci daca folosesti rooter, va trebui sa cumperi personal unul ce suporta viteze 1gbps+ chiar daca orange sau rds iti va da unul. Te va limita. Asta daca nu s-a schimbat treaba de acum 1 an gen. Trebuie intrebat exact!
4. Mie la RDS, service vine daca imi pica netul si duminica acasa sa verifice infrastructura si sa rezolve probleme chiar si la ora 18:00. Sun la rds iar in maxim 4 ore suna la usa. Mereu au venit in circa 1-2 ore. Ar trebui sa tii cont si de astfel de aspecte.
5. Suna si verifica daca la adresa ta se poate monta. Sunt sanse ca unele firme sa nu aiba acoperire in locatia ta.
6. Personal prefer contracte separate pe serviciu. Daca ceva nu este in regula cu internetul nu ma leaga 2 ani inca 3 tipuri de abonamente pe n servicii. Daca ai net platit si 3 servicii moca, atunci este altceva.
7. Ai grija, TOTI sunt niste jepcari si vor sa te faca/prinda/arda cumva. Inclusiv RDS. Spre ex: se prelungesc contracte prin telefon daca ai gresit si ai zis odata DA cand a intrebat. Ai mare grija mereu cu tot ce implica servicii/contracte.

P.S. nu am avut de la altii decat RDS; impreuna cu toti prietenii, colegii de proiecte. Toti lucram pe RDS 1000gbps. Nu stiu ce oferte sunt acum, suport, acoperire, contracte.
Ce iti pot garanta doar este ca cei de la rds avem 1gbps pe bune. Sunt n milioane de poze facute si postate pe forumuri gen pcgarage, cu poze reale cu vitezele de 1gbps. Adica ai mii de dovezi.

REPET: atingi vitezele daca ai ssd,proc si rooter capabil. Daca nu, cumperi degeaba 1gbps, mai bine iei 500mbps!

Referitor la RDS, cei care instaleaza nu sunt chiar RDS, ci firme colaborari si in general sunt niste idioti. Nu stiu sa faca o mufa. Cu orice firma ai semna contractul, dupa montaj, nu semnezi foaia de instalarea pana nu faci test de viteza si vezi ca viteza sa fie cea declarata sau 90% din ea!
 
Ultima editare:
Sunt in cautarea celei mai bune variante de internet la domiciliu, in Bucuresti. Am auzit ca difera promisiunile operatorilor de ceea ce primesti in mod concret.
Chiar l-am intrebat pe unul de la o companie daca exista si "viteza minima garantata" , pentru ca toti se lauda cu "viteze de pana la...."
Dar mi-a zis ca nimeni nu garanteaza nimic...
Asa ca... va multumesc anticipat pentru fiecare recomandare, cu speranta ca vor fi din realitate, nu "de pe foaie".
digi ofera un minim de viteza mai nou :)
Screenshot_5.png
 
Viteza minima sau maxim GARANTATA costa bani multi si nimeni nu iti ofera asta. O poti avea dar trebuie sa faci contract special cu un provider dar te va lua tremuratul cand vei vedea cat costa 10MBps garantat.
Toate ofetele pentru acasa sunt distribuite in sistemul fair use si singurul lucru care iti pot garanta este uptime dar nici acesta nu e bine specificat in contract.
Oferta de la digi cred ca este ok pentru orice utilizator de acasa.
 
Viteza minima sau maxim GARANTATA costa bani multi si nimeni nu iti ofera asta. O poti avea dar trebuie sa faci contract special cu un provider dar te va lua tremuratul cand vei vedea cat costa 10MBps garantat.
Toate ofetele pentru acasa sunt distribuite in sistemul fair use si singurul lucru care iti pot garanta este uptime dar nici acesta nu e bine specificat in contract.
Oferta de la digi cred ca este ok pentru orice utilizator de acasa.
Subscriu, RDS ofera viteze garantate doar pe partea de Business. Daca nu ma insel, acum 2 ani a costat in jur de 120-150 euro pentru 80mb upload garantat.
 
Am fost azi pe la mai multe companii si am aflat ca locatia imi permite sa instalez pe oricare dintre ele, avand infrastructura in zona asta.

Ca pret, Orange si Telekom sunt cel mai ieftine, cam acelasi pret, in jur de 11 euro / luna la abonamentul de 1gb maxim internetul + televiziune (aici difera programele de la unii la altii, dar nu prea ma uit la tv, deci nu e asa important).

Pe urmatorul loc la pret este RDS si apoi UPC.

Repet, toate cu internetul de maxim 1gb, cu exceptia UPC care au maxim 500 mbs.

Si nu stiu pe care sa o aleg...
 
Am fost azi pe la mai multe companii si am aflat ca locatia imi permite sa instalez pe oricare dintre ele, avand infrastructura in zona asta.

Ca pret, Orange si Telekom sunt cel mai ieftine, cam acelasi pret, in jur de 11 euro / luna la abonamentul de 1gb maxim internetul + televiziune (aici difera programele de la unii la altii, dar nu prea ma uit la tv, deci nu e asa important).

Pe urmatorul loc la pret este RDS si apoi UPC.

Repet, toate cu internetul de maxim 1gb, cu exceptia UPC care au maxim 500 mbs.

Si nu stiu pe care sa o aleg...
Clar RDS. Eu am UPC dar am bagat si RDS pentru ca UPC se mica greu, viteza mica pe upload, etc.. nu se compara Digi cu nimic...
 
De-a lungul timpului am incercat:
Parerile mele:
- orange vinde atat tv cat si internet fix pe reteaua telekom. De ce ai cumpara de la un reseller si nu de la proprietarul retelei direct? exact.
probleme avute cu ei: desi am convenit sa imi faca cablarea si in locatie, la fata locului nu s-a facut, numai pana la intrarea in casa.
2. accesul la toate grila de programe tv se face doar pe baza de card. Daca ai mai multe tv-uri si nu ai card, grila de programe pe care o prinzi e foarte foarte subtire.

- telekom nu am reprosuri de facut, oferta din punct de vedere financiar e buna (39 lei internet + tv). folosesc internetul ca backup.

- rds de departe cea mai buna oferta calitate/pret. singura nemultumire e ca anul asta a dat rateuri de mai multe ori echipamentul. Desi intervin destul de repede la sesizari (de fiecare data au venit in aceiasi zi) de fiecare data am primit echipamente sh, probabil reconditionate..

Despre uptime sau viteza minima garanta nu poate fi vorba la preturile astea.. Noi am studiat la un moment dat piata si pt 50mb garantat pretul era undeva la 50 euro / luna. Asta acum vreo 2 ani, nu stiu cum a mai evoluat piata intre timp. Deci e mai rentabil sa aduci 2 linii de la furnizori diferiti daca chiar vrei sa fii acoperit. Desi acum e cam de ajuns o retea pe fir si una mobila.
 
Dupa ce am folosit o vreme internetul cel mai slab de la RDS, doresc sa fac un upgrade. Ce ati recomanda intre:

1. Varianta maxima UPC, adica 500 Mbps viteză maximă download și 25 Mbps viteza maximă upload (asta declara ei)

2. Varianta maxima RDS, adica 940/450 Mbps (viteză maximă download/upload), 850/400 Mbps (viteză medie download/upload), 200/100 Mbps (viteză minimă download/upload) - si astea tot in declaratia lor.

Stiu ca pe foaie arata mai bine oferta RDS, dar nu stiu cat sunt de reale.

Un avantaj la UPC ar fi ca ofera echipamentul de Wifi gratuit, in custodie.

Multumesc anticipat pentru sfaturi.
 
Nu mai sunt de mult in Romania insa din ce am auzit ca UPC nu sunt prea ok, cel putin la faza de cache, care il tine si saptamanii.
Din cate stiu @Mariuselll are net de la RDS si iti poate spune mai bine cum functioneaza.
 
Eu de cand ma stiu sunt pe Digi/RDS. Sunt foarte multumit de ei, netu merge foarte bine. Stiu persoane care au de la telekom, orange, dar nu se compara cu Digi. Download, Upload fac zilnic. Am abonamentu maxim de 1GB , dar pentru a functiona la voteza de 940 cum zici iti trebuie sa ai si calculator bun. Placa retea de 1GB/s, ssd, procesor I7 etc . Chiar si cu curentul electric m-am mutat la ei , de ar fi si cu gazu .... Direct as face contract la ei.
Servici bune la pret mic.
Dar bineinteles toate mai dau rateuri.
 
Eu am instalat acasa ambii provideri (UPC si Digi), Digi clar este cel mai bun, nu se compara cu UPC.
Daca digi are fibra in locatia ta, atunci o sa-ti dea gratuit un router in care o sa vina fibra, daca vine cu cablu utp poti sa cumperi de la ei router in rate (8 lei pe luna parca).. dar nu cred ca problema este routerul, un router cat de cat ok costa maxim 200 de ron.
 
eu fol fiberlink 1000 de la rds si merge foarte bine , plus nu am avut in 5 ani decat de doua ori probleme care s-au rezolvat foarte rapid
 
si eu iti recomand DIGI internet foarte bun au oferta banda de 300mb cu 30 lei, nu iti trebuie mai mult, doar daca ai pc i7 hard ssd poti incerca cel cu banda de 1gb dar daca nu ai calclulator bun nu are rost pentru ca mai mult de 30mbps nu o sa ai chear daca ai banda de 1gb

PENTRU A ATINGE VITEZA DE PÂNĂ LA 1 GBPS AI NEVOIE DE UN PC ECHIPAT CU URMATOARELE SPECIFICAȚII

Procesor:Intel I7 2,2Ghz (4 CORE) sau echivalent
Memorie RAM:4GBHard Disk:SSD
Placă de rețea:gigabit
Sistem de operare:Microsoft Windows 7, Linux, MacOS
Router:care să suporte trafic susținut de 1 Gbps (optional)

P.S. Nu iti recomand UPC!
 
Vreau cea mai buna viteza si stabilitate la internet disponibila la ora actuala. Stiu ca depinde si pe ce il folosesti.
 
Loading...
Back
Sus